25-ci Yubiley Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz konfransı
30-31 may tarixlərində “Fairmont Baku” mehmanxanasında Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” konfransı keçiriləcək. Bu il Xəzər regionunda enerji məsələləri üzrə ən böyük konfrans öz 25 illik yubileyini qeyd edir. Bütün bu illər ərzində “Caspian Oil & Gas” konfransı neft-qaz sektorunun ən vacib mövzularının müzakirə edildiyi platforma olub. Artıq dörddə bir əsrdir ki, bu konfrans onu mühüm tədbir hesab edən yüksək səviyyəli rəhbərləri hər il bir araya toplayır. “Caspian Oil & Gas” layihəsinə Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) tərəfindən mühüm dəstək göstərilir.
Bu il konfransda aparıcı şirkətlərin 500-dən çox şirkət rəhbərləri, sənaye nazirliklərinin nümayəndələri, beynəlxalq və yerli ekspertlər var.
Konfransın fərqləndirici xüsusiyyətləri ən yüksək səviyyəli texniki məruzələr, qızğın müzakirələr və əlverişli informasiya mühitidir. Konfransda “Dayaniqli gələcəyin inkişafi üçün əsas faktorlar: kooperasiya və innovativlik”, “Son 25 ildə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda həyata keçirilən neft-qaz əməliyyatlari: keçmişi, bu günü və gələcəyi. Azərbaycan neft və qaz sənayesi üçün yeni impuls”, “Son 25 ildə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yatirilan investisiyalar, ixrac üçün imkan və potensial”, “Səmərəli fəaliyyət. Yerli geoloji kəşfiyyatin inkişafi”, “Səmərəli fəaliyyət. Neft yatağinin işlənməsində texnoloji irəliləyişlər”, “Xəzər neft qaz sərgi və konfransin Azərbaycan neft sənayesinə və elmə 25 il ərzində verdiyi tövhələri”, “Xəzər layihələrində yeni fürsətlər”, “Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyi sahəsində qabaqcil texnologiyalar. Konkret faktlarin təhlili”, “Neft emali və neft-kimya sənayesinin perspektivləri. Cari vəziyyət və gələcək perspektivlər”, “İnsan resurslari və rəqəmsal transformasiyalar. Praktiki təhlil” adlı mövzuları müzakirə olunacaq. Konfransın işgüzar proqramına ilk gündən həm sərgidə, həm də konfransda fəal iştirak etmiş Azərbaycan Respublikasının mərhum energetika naziri Natiq Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş film də daxil edilib.
Konfransda 49-dan artıq spiker öz məruzələri ilə çıxış edəcək. Azərbaycan Respublikasının Energetika Naziri cənab Pərviz Şahbazovun, Neft ixrac edən ölkələr forumunun (OPEC) baş katibi cənab Məhəmməd Barkindonun, Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun (GECF) baş katibi cənab Yury Sentyurinin, SOCAR-ın prezidentinin cənab Rövnəq Abdullayevin, BP Azərbaycan – Gürcüstan – Türkiyə üzrə regional prezidentinin cənab Hari Consunun, Büdcə və İnsan Resursları üzrə Komisyonerinin, Avropa Komissiyası cənab Qünter H. Otinqerin və s. çıxışları konfransın proqramına daxildir.
Tədbirin statusunu həm də konfrans sponsorlarının tərkibi təsdiqləyir. Ənənəvi olaraq, uzun illərdir ki, konfransın baş sponsoru qismində SOCAR çıxış edir. Konfransın Qızıl Sponsorlar qismində BP, Petronas, Equinor, Gümüş Sponsorlar - INPEX, Mcdermot, Bürünc Sponsorlar – Turkiye Petrolleri, Dentons, DOW, EGS, EY, Kaspersky, Lamor, Nobel Upstream SAP CIS, SOCAR AQS, STP, TAP, Tenaris, Total çıxış edirlər. Konfransın baş media tərəfdaşı qismində isə “Caspian Energy International Media Group” şirkəti çıxış edir.
Bu il konfransda çəkiliş studiyasının da daxil olduğu media-mərkəz yaradılacaq. Media-mərkəzin iş cədvəli olduqca dolğundur, belə ki, birbaşa konfrans əsnasında sənaye liderləri və dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən nəhəng şirkətlərin rəhbərlərindən müsahibələr götürüləcək.
Beləliklə, konfrans ənənəvi olaraq podratçılara sifarişçilər və həmkarlarla ünsiyyət saxlamaq, texnologiya və xidmətləri iş prosesində nümayiş etdirmək və faydalı işgüzar əlaqələr yaratmaq imkanını, habelə yeni informasiya və texnologiyalar axınını təmin etməklə yanaşı, neft-qaz sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını da genişləndirəcəkdir. Konfrans barədə ətraflı məlumatı www.bakuenergyforum.az saytından əldə edə bilərsiniz.

25-я Юбилейная Международная Конференция «Нефть и Газ Каспия»
С 30 по 31 мая в отеле Fairmont Baku пройдет Международная конференция «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil & Gas. В этом году крупнейшая конференция по энергетическим вопросам в Прикаспийском регионе отмечает свой 25-летний юбилей. Все эти годы конференция Caspian Oil & Gas является трибуной для обсуждения самых актуальных тем нефтегазового сектора. Уже четверть века конференция ежегодно собирает руководителей самого высокого уровня, считающие конференцию событием которое нельзя пропустить. Неоценимую поддержку проекту Caspian Oil & Gas оказывают Министерство Энергетики Азербайджанской Республики и SOCAR.
В этом году конференция соберёт около 500 делегатов, среди которых топ-менеджеры компаний, представители отраслевых министерств, международные и азербайджанские эксперты.
Отличительными чертами конференции являются технические доклады самого высокого уровня, горячие дебаты, благоприятная информационная среда. На конференции будут обсуждаться такие темы как: «Основные факторы для развития устойчивого будущего: кооперация и инновативность», «Прошлое, настоящее и будущее нефти и газа Каспия, обзор последних 25 лет. Новые импульсы нефтегазовой отрасли Азербайджана», «Инвестиции за последние 25 лет в азербайджанском секторе Каспийского моря, возможности и потенциал для экспорта», «Ключевые особенности развития геологоразведочных работ внутри страны», «Эффективная деятельность. Технический прогресс в освоении месторождений нефти», «Вклад выставки и конференции «нефть и газ Каспия» в нефтяную промышленность и науку Азербайджана в течение 25 лет», «Новые возможности Каспийских проектов», «Передовые технологии в экологической и промышленной безопасности. Практические кейсы», «Сектор нефтепереработки и нефтехимии. Обзор и перспективы», «Человеческий фактор в эпоху цифровой трансформации». В программу конференции включен также фильм в память о Натике Алиеве, экс-министре энергетики Азербайджана, который с момента основания принимал активное участие, как в выставке, так и конференции.
Свои доклады представят более 49 спикеров. В программу конференции включены выступления Пярвиза Шахбазова, Министра Энергетики Азербайджанской Республики, Мохаммеда Сануси Баркиндо, Генерального секретаря ОПЕК, Юрия Сентюрина, Генерального секретаря Форума стран-экспортеров газа (GECF), президента SOCAR Ровнага Абдуллаева, Гари Джонса, Регионального президента BP Азербайджан-Грузия-Турция, Гюнтера Х. Оттингера, Европейского комиссара по бюджету и людским ресурсам Европейской Комиссии и многих других.
Статус мероприятия подчеркивает и состав спонсоров. Традиционно на протяжении многих лет, платиновым спонсором конференции Caspian Oil & Gas выступает SOCAR, золотыми спонсорами – BP, Petronas, Equinor, серебряными спонсорами – INPEX, Mcdermott, среди бронзовых спонсоров компании Turkiye Petrolleri: Dentons, DOW, EGS, EY, Kaspersky, Lamor, Nobel Upstream SAP CIS, SOCAR AQS, STP, TAP, Tenaris, Total. Генеральным медиа-партнером выставки и конференции выступает Caspian Energy International Media Group.
В этом году на конференции разместиться медиа-центр, в котором разместится съемочная студия. Расписание медиа-центра – чрезвычайно насыщенное. Прямо на конференции будут проводиться интервью с руководителями отрасли, с первыми лицами крупнейших компаний-участников конференции из разных стран мира.
Таким образом, конференция традиционно принесет с собой поток новой информации и технологий, расширяя возможности для международного сотрудничества в нефтегазовой области, предоставит возможность подрядчикам пообщаться с заказчиками и коллегами, продемонстрировать технологии и услуги в действии, также установить полезные деловые контакты. Вся подробная информация размещена на сайте www.bakuenergyforum.az