30-31 may tarixlərində “Bilgah Beach Hotel” otelində Xəzər Neft və Qaz konfransı keçiriləcək
30-31 may tarixlərində “Bilgah Beach Hotel” otelində Xəzəryanı regionda energetika sektorunun nəhəng tədbiri sayılan 26-cı Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz konfransı keçiriləcək. Konfrans Xəzər Neft və Qaz sərgisinin tərkib hissəsidir və  neft-qaz sektorunun rəhbərləri ilə yanaşı, bu sektor ilə əlaqədar olan müxtəlif sahələrin rəhbərləri üçün də əsas platformadır.
Builki konfransda dünyanın 30-dan çox ölkəsini təmsil edən 600-dən artıq deleqatların iştirakı gözlənilir. Tədbirin ənənəvi iştirakçıları arasında SOCAR, BP, Equinor, Petronas, Inpex, Dentons, Socar AQS, Total, Nobel Upstream və digər dünyaca məşhur şirkətlər yer alır.
Sinerji - qlobal inkişafa aparan yol: enerji təhlükəsizliyinə və dayaniqliğa doğru. Bu, hər il keçirilən və həm sənayenin, həm də beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf vektorlarını müəyyən etmək məqsədi ilə neft-qaz sahəsinin aparıcı şirkətlərini bir araya gətirən Caspian Oil & Gas konfransının plenar sessiyasının adıdır. Auditoriyada sənayenin ən aktual mövzuları (enerji təhlükəsizliyi, sektorun rəqəmsallaşdırılması, yeni ixrac və investisiya imkanlari, buraxıcılıq potensialı, ekoloji təhlükəsizlik, enerjiyə qənaət və “ağilli” şəhərlər) barədə 40-dan artıq məruzə səslənəcək.
26-cı Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz konfransının formatı daha da dinamikləşir. İştirakçı və deleqatları rəqəmsal imkanlardan istifadə sayəsində daha çox müzakirə və debatlar gözləyir. Belə ki, tədbir çərçivəsində deleqatlara məruzəçilər ilə “onlayn” rejimdə ünsiyyət yaratmağa imkan verəcək mobil tətbiqin istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Qeyd etmək lazımdır ki, bu il deleqatların sayında 30% artım gözlənilir.
Konfransın məruzəçiləri arasında SOCAR şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayev, BP şirkətinin Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə üzrə prezidenti cənab Hari Cons, Nobel Upstream şirkətinin icraçı direktoru cənab Lari Beyts, SOCAR şirkətinin Vitse-prezidentləri, Petronas şirkətinin regional rəhbəri və başqaları yer alır.
Əlavə tədbirlər proqramına yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinə öz məhsul və xidmətləri barədə sənayenin aparıcı iştirakçılarına məlumat vermək, əməkdaşlıq yollarını müzakirə etmək və öz satışlarının coğrafiyasını genişləndirmək üçün imkan yaradacaq B2B formatlı ikitərəfli görüşlərin təşkili daxildir.
Bu il ilk dəfə olaraq tədbirin keçiriləcəyi məkanın foyesində “Startaplar üçün innovasiyalar zonası” təşkil ediləcək. Bu unikal platforma tələbələrə və gənc mütəxəssislərə öz innovativ layihələrini sənayenin aparıcı iştirakçılarına nümayiş etdirməyə və bazarın nəhəng iştirakçılarından dəstək almağa kömək edəcək. Həmçinin iştirakçı və deleqatlar istedadlı gənclərin yeni ideyaları ilə tanış ola biləcəklər.
Konfransın sponsorları arasında: Konfransın baş tərəfdaşı – SOCAR, qızıl sponsorlar - BP, Petronas, Equinor Azerbaijan, gümüş sponsor - INPEX Corporation, bürünc sponsorlar - Caspiam Pipe Coatings, Lamor Corporation, Nobel Upstream, Tenaris Connections B.V., Total E&P Absheron.
Builki konfransa rəsmi dəstək Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti tərəfindən təmin olunur.
Neft və Qaz konfransı beynəlxalq neft-qaz şirkətlərinin rəhbər və mütəxəssislərinin gələcək əməkdaşlıq və inkişaf yollarını müzakirə etmək üçün bir araya gəldikləri aparıcı regional platformadır.

C 30 по 31 мая в отеле «Bilgah Beach» состоится Конференция «Нефть и Газ Каспия»
C 30 по 31 мая в отеле «Bilgah Beach» состоится крупнейшее мероприятие энергетического сектора в Прикаспийском регионе 26-я Международная Конференция «Нефть и Газ Каспия». Конференция является частью выставки «Нефть и Газ Каспия» и основной трибуной для руководителей не только нефтегазового сектора, но связанных с ней смежных секторов.
В этом году на конференции ожидается участие более 600 делегатов из более, чем 30 стран мира. Среди традиционных участников конференции: Socar, BP, Equinor, Petronas, Inpex, Dentons, Socar AQS, Total, Nobel Upstream и другие компании международного масштаба.
Синергия – дорога, ведущая к глобальному развитию; на пути к энергетической безопасности и стабильности. Это название пленарной сессии ежегодной конференции Caspian Oil and Gas, которая собирает представителей ведущих компаний нефтегазовой сферы, чтобы обозначить векторы развития отрасли и международного сотрудничества. Аудитория услышит более 40 докладов на самые актуальные темы отрасли: энергетическая безопасность, цифровизация сектора, новые возможности для инвестиций и импорта, экологическая безопасность, энергоэффективность и "Умные города".
Формат 26-ой Международной Конференции «Нефть и Газ Каспия» становится все более динамичным. Участников и делегатов ожидает больше дискуссий и дебатов с использованием цифровых возможностей. Планируется запуск мобильного приложения, которое позволит общаться делегатам со спикерами в онлайн режиме. Стоит отметить, что в этом году ожидается 30%-й прирост делегатов.
Среди спикеров конференции: Ровнаг Абдуллаев, Президент Socar, Гари Джонс, Региональный Президент ВР Азербайджан-Грузия-Турция, Лари Бейтс, Исполнительный директор Nobel Upstream, Вице-президенты Socar, региональный менеджер Petronas  и др.
Программа дополнительных мероприятий включит в себя организацию двухсторонних деловых встреч (Б2Б), которые позволят представителям местных и иностранных компаний рассказать о своем продукте и услугах ведущим игрокам индустрии, детально обсудить пути сотрудничества, расширить горизонт своих продаж.
Также в фойе будут впервые организована «Зона инноваций для стартапов». Это уникальная площадка позволит студентам и молодым специалистам продемонстрировать ведущим игрокам индустрии свои инновативные проекты, найти поддержку в лице крупнейших игроков рынка. Участникам и делегатам же представится возможность ознакомиться со свежими идеями талантливой молодежи.
Среди спонсоров конференции: генеральным спонсор конференции – SOCAR, золотые спонсоры - BP, Petronas Azerbaijan, Equinor Azerbaijan, серебряный спонсор - INPEX Corporation, бронзовые спонсоры - Caspiam Pipe Coatings, Lamor Corporation, Nobel Upstream, Tenaris Connections B.V., Total E&P Absheron.
Официальной поддержка конференции выступает Министерство энергетики Азербайджанской Республики, Государственная Нефтяная Компания Азербайджанской Республики (SOCAR).
Конференция Нефть и газ - ведущая платформа региона, где собираются руководители и специалисты международных нефтегазовых компаний для обсуждения дальнейшего сотрудничества и путей развития.