30-31 may tarixlərində “Bilgah Beach Hotel” otelində Xəzər Neft və Qaz konfransı keçiriləcək
30-31 may tarixlərində “Bilgah Beach Hotel” otelində Xəzəryanı regionda energetika sektorunun nəhəng tədbiri sayılan 26-cı Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz konfransı keçiriləcək. Konfrans Xəzər Neft və Qaz sərgisinin tərkib hissəsidir və  neft-qaz sektorunun rəhbərləri ilə yanaşı, bu sektor ilə əlaqədar olan müxtəlif sahələrin rəhbərləri üçün də əsas platformadır.
Builki konfransda dünyanın 30-dan çox ölkəsini təmsil edən 600-dən artıq deleqatların iştirakı gözlənilir. Tədbirin ənənəvi iştirakçıları arasında SOCAR, BP, Equinor, Petronas, Inpex, Dentons, Socar AQS, Total, Nobel Upstream və digər dünyaca məşhur şirkətlər yer alır.
Sinerji - qlobal inkişafa aparan yol: enerji təhlükəsizliyinə və dayaniqliğa doğru. Bu, hər il keçirilən və həm sənayenin, həm də beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf vektorlarını müəyyən etmək məqsədi ilə neft-qaz sahəsinin aparıcı şirkətlərini bir araya gətirən Caspian Oil & Gas konfransının plenar sessiyasının adıdır. Auditoriyada sənayenin ən aktual mövzuları (enerji təhlükəsizliyi, sektorun rəqəmsallaşdırılması, yeni ixrac və investisiya imkanlari, buraxıcılıq potensialı, ekoloji təhlükəsizlik, enerjiyə qənaət və “ağilli” şəhərlər) barədə 40-dan artıq məruzə səslənəcək.
26-cı Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz konfransının formatı daha da dinamikləşir. İştirakçı və deleqatları rəqəmsal imkanlardan istifadə sayəsində daha çox müzakirə və debatlar gözləyir. Belə ki, tədbir çərçivəsində deleqatlara məruzəçilər ilə “onlayn” rejimdə ünsiyyət yaratmağa imkan verəcək mobil tətbiqin istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Qeyd etmək lazımdır ki, bu il deleqatların sayında 30% artım gözlənilir.
Konfransın məruzəçiləri arasında SOCAR şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayev, BP şirkətinin Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə üzrə prezidenti cənab Hari Cons, Nobel Upstream şirkətinin icraçı direktoru cənab Lari Beyts, SOCAR şirkətinin Vitse-prezidentləri, Petronas şirkətinin regional rəhbəri və başqaları yer alır.
Əlavə tədbirlər proqramına yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinə öz məhsul və xidmətləri barədə sənayenin aparıcı iştirakçılarına məlumat vermək, əməkdaşlıq yollarını müzakirə etmək və öz satışlarının coğrafiyasını genişləndirmək üçün imkan yaradacaq B2B formatlı ikitərəfli görüşlərin təşkili daxildir.
Bu il ilk dəfə olaraq tədbirin keçiriləcəyi məkanın foyesində “Startaplar üçün innovasiyalar zonası” təşkil ediləcək. Bu unikal platforma tələbələrə və gənc mütəxəssislərə öz innovativ layihələrini sənayenin aparıcı iştirakçılarına nümayiş etdirməyə və bazarın nəhəng iştirakçılarından dəstək almağa kömək edəcək. Həmçinin iştirakçı və deleqatlar istedadlı gənclərin yeni ideyaları ilə tanış ola biləcəklər.
Konfransın sponsorları arasında: Konfransın baş tərəfdaşı – SOCAR, qızıl sponsorlar - BP, Petronas, Equinor Azerbaijan, gümüş sponsor - INPEX Corporation, bürünc sponsorlar - Caspiam Pipe Coatings, Lamor Corporation, Nobel Upstream, Tenaris Connections B.V., Total E&P Absheron.
Builki konfransa rəsmi dəstək Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti tərəfindən təmin olunur.
Neft və Qaz konfransı beynəlxalq neft-qaz şirkətlərinin rəhbər və mütəxəssislərinin gələcək əməkdaşlıq və inkişaf yollarını müzakirə etmək üçün bir araya gəldikləri aparıcı regional platformadır.

Caspian Oil & Gas Conference will be held at the Bilgah Beach Hotel from the 30th to the 31st of May 2019
26 march 2019
The 26th International Caspian Oil & Gas Conference, the largest energy event in the Caspian region, will be held at the Bilgah Beach Hotel from the 30th to the 31st of May 2019. The conference is part of the Caspian Oil & Gas Exhibition, and serves as the main platform for leading experts of not only the oil & gas industry, but also other related sectors.
This year’s conference is expected to welcome more than 600 delegates from over 30 countries worldwide. Regular participants of the conference include SOCAR, BP, Equinor, Petronas, Inpex, Dentons, Socar AQS, Total, Nobel Upstream and other international companies.
Synergy - the path to global improvements; towards energy security and sustainability. This is the name of the plenary session of the annual Caspian Oil & Gas Conference, which gathers representatives of major companies in the oil and gas industry to identify directions for its development and international cooperation. Speakers at the conference will deliver more than 40 reports on the most relevant industry topics such as energy security, digitalization, new export and investment opportunities, environmental safety, energy-efficient and smart cities.
The format of the 26th Caspian Oil & Gas International Conference is becoming more dynamic. Moreover, participants and delegates will be able to have extended discussions and debates with the use of digital means; a plan is to launch a mobile application that will help delegates communicate with speakers online. It is worth noting that a 30% increase in delegates is expected this year.
Conference speakers include: Rovnag Abdullayev, President of SOCAR; Mr Gary Jones, BP Regional President for Azerbaijan-Georgia-Turkey; Mr Larry Bates, Chief Executive Officer, Managing Director of Nobel Upstream - Nobel Oil E&P; SOCAR Vice Presidents; Regional Manager of PETRPNAS and etc.
The programme of additional events will include the organisation of bilateral B2B meetings which will allow representatives of both local and foreign companies to tell about their products and services to leading industry players, discuss cooperation opportunities in detail, and expand the geography of their sales.
Moreover, for the first time as part of the event, Innovations Zone for Startups will be organised in the lobby; this unique platform will allow students and young professionals to demonstrate their innovative projects to leading industry players and to seek for support from major market players. Participants and delegates will have the opportunity to get acquainted with the fresh ideas of talented youth.
Among sponsors of this year’s conference are: general partner – SOCAR, gold sponsors - BP, Petronas Azerbaijan, Equinor Azerbaijan, silver sponsor - INPEX Corporation, bronze sponsors - Caspiam Pipe Coatings, Lamor Corporation, Nobel Upstream, Tenaris Connections B.V., Total E&P Absheron.
The official support to the conference is granted by Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and State Oil Company of the Republic of Azerbaijan
The Oil & Gas Conference is the leading platform in the region, where leaders and specialists of international oil and gas companies gather to discuss further cooperation and development opportunities.