Avropa bazarı ilə tərəfdaşlıq dərinləşir!
– Mən şadam ki, konfrans öz işini davam etdirir və bu tədbirin Azərbaycanın və ümumilikdə, regionun inkişafındakı müstəsna müsbət rolunu qeyd etməliyəm. Gürcüstanda da analoji tədbir keçirilib və mən ümidvaram ki yaxın gələcəkdə bu tədbir keçiriləcək.
Biz aktual layihələrin, o cümlədən Türkmənistan, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və daha sonra Avropadan keçən Transxəzər qaz boru kəmərinin potensial aktuallığını müşahidə edirik. Konfransın ilk günündə mənim çıxışım bu Türkmənistan qazının Cənubi Qafqaz boru kəməri vasitəsi ilə Avropaya çatdırılmasına xidmət edən layihənin reallaşdırılmasına həsr olunub.
Digər nümayəndələrin çıxışları və konfransın mövzuları bizdə əminlik yaratdı ki, “Şahdəniz-2” layihəsi plana uyğun reallaşdırılır və Azərbaycan qazı gecikmə olmadan istehlakçıya çatdırılacaq. Azərbaycanın böyük potensialı var və bu potensialı inkişaf etdirmək lazımdır, habelə ölkə regionda əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə maraq göstərir. Ən əsası isə Avropa bazarı ilə tərəfdaşlıq daha da dərinləşir və Avropada Xəzər qazına olan maraq səngimir.

Partnership with the European market is expanding!
- I am glad that the conference continues its work and should note its exceptionally positive role in the development of Azerbaijan and the region as a whole. Once in Georgia, such an event was also held, and I hope that soon it will resume.
We see the potential of relevant projects, including the Trans-Caspian Gas Pipeline, passing through Turkmenistan, Azerbaijan, Georgia, Turkey and then to Europe. My speech on the first day of the conference was devoted to the implementation of this project aimed at supplying Turkmen gas to the European market via the South Caucasus pipeline.
The speeches of other delegates and topics of the conference confirmed us that the Shah Deniz 2 project is being implemented as planned, and Azerbaijani gas will reach consumers without delay, that Azerbaijan's potential is huge and it needs to be developed and that the country shows interest in developing cooperation in the region. Most importantly, partnership with the European market is expanding, and the interest of Europe in the Caspian gas is not weakening.