Avropa bazarı ilə tərəfdaşlıq dərinləşir!
– Mən şadam ki, konfrans öz işini davam etdirir və bu tədbirin Azərbaycanın və ümumilikdə, regionun inkişafındakı müstəsna müsbət rolunu qeyd etməliyəm. Gürcüstanda da analoji tədbir keçirilib və mən ümidvaram ki yaxın gələcəkdə bu tədbir keçiriləcək.
Biz aktual layihələrin, o cümlədən Türkmənistan, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə və daha sonra Avropadan keçən Transxəzər qaz boru kəmərinin potensial aktuallığını müşahidə edirik. Konfransın ilk günündə mənim çıxışım bu Türkmənistan qazının Cənubi Qafqaz boru kəməri vasitəsi ilə Avropaya çatdırılmasına xidmət edən layihənin reallaşdırılmasına həsr olunub.
Digər nümayəndələrin çıxışları və konfransın mövzuları bizdə əminlik yaratdı ki, “Şahdəniz-2” layihəsi plana uyğun reallaşdırılır və Azərbaycan qazı gecikmə olmadan istehlakçıya çatdırılacaq. Azərbaycanın böyük potensialı var və bu potensialı inkişaf etdirmək lazımdır, habelə ölkə regionda əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə maraq göstərir. Ən əsası isə Avropa bazarı ilə tərəfdaşlıq daha da dərinləşir və Avropada Xəzər qazına olan maraq səngimir.

Партнерство с европейским рынком углубляется!
– Я рад, что конференция продолжает свою работу и должен отметить ее исключительно позитивную роль в развитии Азербайджана и региона в целом. Некогда в Грузии также проводилось подобное мероприятие, и я надеюсь, в скором времени оно возобновится.
Мы видим потенциал актуальных проектов, включая Транскаспийский газопровод, проходящий через Туркменистан, Азербайджан, Грузию, Турцию и затем в Европу. Мое выступление в первый день конференции было посвящено реализации данного проекта, направленного на поставку туркменского газа на европейский рынок посредством Южно-Кавказского трубопровода.
Выступления других делегатов и темы конференции утвердили нас в уверенности, что проект Шах-Дениз 2 реализуется по плану, и азербайджанский газ без опоздания дойдет до потребителей, что потенциал Азербайджана огромный и его нужно осваивать, и что страна выказывает интерес развивать сотрудничество в регионе. Самое главное – партнерство с европейским рынком углубляется, и интерес в Европе к каспийскому газу не слабеет.