Azərbaycanda "AVRO-5" standartlarına uyğun benzin nə vaxt istehsal ediləcək? - RƏSMİ AÇIQLAMA
Azərbaycanda 2022-ci ilin birinci yarısında "AVRO-5" standartlarına uyğun dizel yanacağının, 2023-cü ilin ortalarından etibarən "AVRO-5" standartlı benzin istehsalının başlaması nəzərdə tutulub.
Day.Az Trend-ə istinadən bildirir ki, bunu SOCAR-ın "Downstream Management" şirkətinin Baş direktorunun müavini Emil Alxaslı Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodunun (NEZ) "Modernizasiyası və yenidənqurulması" layihəsinə həsr olunmuş mətbuat konfransında deyib.
Onun sözlərinə görə, NEZ-in modernləşdirilməsi üzrə işərə 2026-cı ilədək davam etməsi planlaşdırılır.
"Layihə çərçivəsində tikinti işlərinin birinci mərhələsini 2023-cü ilin sonunadək başa çatdırmaq planlaşdırılır", - E.Alxaslı deyib.

Когда в Азербайджане начнут производить бензин ЕВРО-5? - официальный ответ
В Азербайджане в первой половине 2022 года планируется начать производство дизтоплива по стандарту ЕВРО-5, а с 2023 года - бензина ЕВРО-5.
Об этом, как передает Day.Az со ссылкой на Trend, сказал в пятницу заместитель генерального директора проекта модернизации Бакинского НПЗ имени Гейдара Алиева Эмиль Алхаслы на пресс-конференции, посвященной проекту модернизации и реконструкции НПЗ.
По его словам, работы по модернизации нефтеперерабатывающего завода планируется проводить до 2026 года.
"Первый этап строительных работ в рамках этого проекта планируется завершить до конца 2023 года", - сказал Алхаслы.