Azərbaycanın energetika naziri XXII Avrasiya İqtisadi Zirvəsində iştirak edəcək
Fevralın 6-7-də İstanbulda keçiriləcək XXII Avrasiya İqtisadi Zirvəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində energetika naziri Pərviz Şahbazov da iştirak edəcək. Energetika nazirinin “Azərbaycanın enerji potensialı və rəqəmsal enerji” mövzusunda çıxışı nəzərdə tutulub.
Energetika Nazirliyindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, Mərmərə Qrupu Strateji və Sosial Araşdırmalar Vəqfinin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək toplantıda 40-dək ölkənin yüksək səviyyəli hökumət nümayəndələri, sabiq prezidentlər, nazirlər, parlamentarilər, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, ictimai-siyasi xadimlər iştirak edəcək. Builki sammit “Gələcək üçün məsuliyyət” devizi altında keçiriləcək. Texnologiyanın inkişafının bəşəriyyətin gələcəyinə təsiri, iqtisadiyyatda, enerji sektorunda süni intellektdən istifadə, dinlərin bu prosesdə rolu, “Bir kəmər - Bir yol” təşəbbüsünün qlobal aspektlərinə dair müzakirələr aparılacaq.
17 ölkə ilə yüksək əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyət göstərən Mərmərə Qrupu Vəqfi 22 ildir ki, Avrasiya İqtisadi Zirvəsini sülh və dialoq layihəsi olaraq həyata keçirir. Bu toplantılar aktual problemlərin müzakirə edildiyi mühüm platforma olmaqla bərabər regionun inkişafına və əməkdaşlıq əlaqələrinin genişlənməsinə töhfə verir.

Министр энергетики Азербайджана примет участие в XXII Евразийском экономическом саммите
Министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов в составе азербайджанской делегации примет участие в XXII-ом Евразийском экономическом саммите, который состоится 6-7 февраля в Стамбуле. В ходе саммита министр выступит с презентацией на тему «Энергетический потенциал Азербайджана и цифровая энергия».
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Министерстве энергетики, в работе саммита, организованном Центром стратегических и социальных исследований Группа Мармара ожидается участие представителей правительств около 40 стран мира, экс-президентов, парламентариев, министров, представителей международных организаций, общественно-политических деятелей. Нынешний саммит пройдет под девизом «Ответственность за будущее». В рамках саммита будут обсуждаться вопросы влияния развития технологий на будущее человечества, использования искусственного интеллекта в экономике, энергосекторе, роль религии в этом процессе и глобальные аспекты инициативы “Один пояс - один путь».
Центр стратегических и социальных исследований Группа Мармара, действующий при сотрудничестве 17 стран, проводит Евразийский экономический саммит на протяжении 22 лет. Организация саммита вносит большой вклад в развитие региона и расширение сотрудничества между странами.