Bakıda “Japan Premium House” yaradılacaq
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Yaponiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cuniçi Vada ilə görüşüb.
“Report”un İqtisadiyyat Nazirliyinə istinadən verdiyi məlumata görə, nazir Azərbaycanın Yaponiya ilə əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini, ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndiyini qeyd edib. Azərbaycan-Yaponiya ticarət əlaqələrinin inkişafının əhəmiyyətini vurğulayan nazir ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın inkişaf perspektivlərini diqqətə çatdırıb, rəqəmsal iqtisadiyyat və dördüncü sənaye inqilabı texnologiyalarının tətbiqi, rəqəmsallaşma sahəsində təcrübə mübadiləsi, enerji və digər sahələrin əməkdaşlığın prioritet istiqamətlərindən olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Tokioda “Azərbaycan Ticarət Evi”nin və Bakıda “Japan Premium House”un yaradılması layihələrinin ikitərəfli iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişafına əhəmiyyətli töhfə verəcəyi qeyd edilib. Bildirilib ki, biznes forumların, ticarət missiyalarının təşkili, eləcə də sərgilərdə iştirak işgüzar dairələr arasında birbaşa təmasların qurulmasında, əməkdaşlığın inkişafında əlverişli mexanizmlər ola bilər.
Yaponiyanın Azərbaycandakı səfiri Cuniçi Vada “2022 Azərbaycan - Yaponiya Dostluq İli” çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər barədə fikirlərini bölüşüb, Azərbaycan-Yaponiya əlaqələrinin daha da möhkəmlənəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Tərəflər ölkələrimiz arasında sərmayələrin təşviqi və qorunması haqqında Sazişin, gəlirə görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması və vergidən yayınmanın qarşısının alınması haqqında yeni Konvensiyanın imzalanmasının sürətləndirilməsi, energetika, ətraf mühit, “yaşıl” enerji layihələri üzrə əməkdaşlıq və s. məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Japan Premium House to open in Baku
Azerbaijani Economy Minister Mikayil Jabbarov has met with Japanese Ambassador to Azerbaijan Junichi Wada, Report informs referring to the Ministry of Economy.
Jabbarov noted that Azerbaijan attaches great importance to the development of relations with Japan, expansion of economic cooperation between the two countries. He said that the priority areas of cooperation are the digital economy and the use of technologies of the fourth industrial revolution, the exchange of experience in the field of digitalization, energy, etc.
It was noted at the meeting that the projects to create the Azerbaijan Trade House in Tokyo and the Japan Premium House in Baku will make a significant contribution to the development of bilateral trade and economic cooperation. It was noted that the organization of business forums, trade missions, as well as participation in exhibitions can become favorable mechanisms for establishing direct contacts between business circles and developing cooperation.
Junichi Wada spoke about the events to be held within the Year of Azerbaijan-Japan Friendship in 2022 and expressed confidence in the further strengthening of Azerbaijan-Japan ties.