Müasir neft hasilatı sənayesinin ən mühüm tapşırıqları
24-cü Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” konfransının ikinci iş günü ərzində nümayəndələr plenar iclaslar çərçivəsində işlərini davam etdirdilər.
“SOCAR”-ın Birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə səhər sessiyasının sədri və əsas məruzəçisi idi. Bu il konfransın daimi iştirakçısı və tərəfdaşı olan “BP” şirkəti Azərbaycan ilə əməkdaşlığının 25 illiyini qeyd edir. “BP - 25 il ərzində Azərbaycanın uzunmüddətli tərəfdaşı” adlı toplantı da məhz bu yubiley hadisəyə həsr olunmuşdu. “BP” və “SOCAR”-ın şöbə rəhbərləri mövzu üzrə məruzələrlə çıxış edərək, Böyük Britaniyanın neft-qaz şirkətinin xidmətlərini və enerji resurslarının hasilatı sənayesinə verdiyi töhfəni qeyd etdilər.
Fasilədən sonra layların verişi və neft hasilatının artırılması üçün qabaqcıl texnologiyaların tətbiqinə həsr olunmuş toplantı keçirildi. Aparıcı ekspertlər, dövlət strukturlarının nümayəndələri, dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən nəhəng neft-qaz şirkətlərinin rəhbərləri qlobal operatorların işində hasilatın artırılmasına və yüksək nəticələrin təmin edilməsinə yönəlmiş fikir və konstruktiv təkliflər səsləndirdilər.
Səciyyəvi haldır ki, forum sessiyalarda optimal iş üçün bütün imkanlardan istifadə edən çoxsaylı maraqlı mütəxəssisləri cəlb edib. Hətta nahar və qəhvə fasilələri zamanı aparılan bir sıra dialoqlar peşəkar zəmində keçib, xammalın daşınması, Avropanın enerji təhlükəsizliyi, sənayenin inkişafı çərçivəsində dövlətlərarası əməkdaşlığın faydaları kimi məsələ və perspektivlər müxtəlif dillərdə müzakirə edilib.
Sonrakı toplantılar çərçivəsində rəqəmsal texnologiyaların ixtisaslı işçilərin hazırlanmasında effektiv rolu müzakirə edilib və ətraf mühit və sənaye təhlükəsizliyinin təminatı təhlil edilib. Energetika sektorunun gələcəyi bir çox cəhətlərdən ən son İK texnologiyalarının səmərəliliyindən asılıdır – bu məsələnin müzakirəsinə bir neçə beynəlxalq deputat qoşulub.
Sərgi və Konfransın təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər. Konfransın baş sponsoru qismində SOCAR çıxış edir. Qızıl sponsorları – “BP” və “Petronas”, gümüş sponsorları – “Inpex”, “McDermott” və “Statoil”, bürünc sponsorları – “Caspian Geophysical”, “Dentons”, “Fluor”, “Huawei”, “Lamor Corporation”, “Microsoft”, “Nobel Upstream”, “Reflex Marine”, “Schlumberger”, “Siemens”, “TAP”, “Total”, “Yokogawa”, “Zenith Energy” şirkətləri çıxış ediblər. Bununla da konfrans öz işini başa vurub.

The most important tasks of the modern oil production industry
On the second day of the 24th International Caspian Oil & Gas Conference, delegates continued their work in plenary sessions.
The First Vice President of SOCAR Khoshbakht Yusifzadeh was a chairperson and the main speaker of the morning session. This year, permanent participant and partner of the exhibition - BP celebrates the 25th anniversary of its cooperation with Azerbaijan. The meeting was dedicated to the anniversary event: "BP; a long-term partner of Azerbaijan for 25 years". Reports on the theme were given by BP and SOCAR division heads, who emphasized the merits and contributions of BP to the energy production industry.
After the break, a meeting was held on the use of advanced technologies to improve the recovery and production rates of oil. Leading experts, representatives of state structures, and heads of large oil and gas companies from different countries of the world voiced their views and constructive proposals aimed at increasing production and ensuring high performance of global operators.
As is characteristic, the forum attracted a plethora of interested specialists who used all the opportunities to make the most of the sessions. Even during breaks for lunch and coffee breaks, issues and prospects for the transportation of raw materials, energy security in Europe, and the benefits of interstate cooperation within the framework of the industry’s development were discussed in different languages.
In the course of further meetings, the effective role of digital technologies in the training of personnel was discussed, and environmental and industrial safety was analyzed. The future of the energy sector depends to a large extent on the effectiveness of the latest ICTs - several international deputies joined in the discussion of this issue.
The exhibitions and conference are organised by Iteca Caspian and its partner ITE Group.  The General Sponsor is SOCAR. The Golden Sponsor of the conference is BP and Petronas, the Silver Sponsors - INPEX, McDermott and Statoil, the Bronze Sponsors - Caspian Geophysical, Dentons, Fluor, Huawei, Microsoft, Nobel Upstream, Lamor Corporation, Reflex Marine, Schlumberger, Siemens, TAP, Total, Yokogawa, Zenith Energy. The conference concluded its work.