SGC Məşvərət Şurası Avropanın enerji təhlükəsizliyi baxımından bu layihənin əhəmiyyətini tanıdacaq
“İnanıram ki, SGC Məşvərət Şurasının iclası bu layihənin Avropadakı enerji dəyişikiliyində və enerji təhlükəsizliyindəki rolunu daha geniş tanıdacaq. Məşvərət Şurası enerji təhlükəsizliyinə dair cari məsələlərin həlli, enerji təhlükəsizliyinə əməl etmək şərtilə dayanıqlı inkişafa nail olmaq səylərə dair müzakirə aparmaq üçün çox əlverişli platformadır", – deyən nazirin fikrincə, Məşvərət Şurası SGC vasitəsilə yeni istehlakçılara, o cümlədən Balkanların qərbinə qaz nəqli üçün layihənin genişləndirilməsi imkanlarını da müzakirə etmək vəzifəsini də daşıyır.
Bolqarıstanlı nazir həmçinin qeyd edib ki, Xəzərin təbii qazı "yaşıl" texnologiyaların tətbiqinə təkan olmaqla keçid iqtisadiyyatına malik bölgələrdə daha təmiz yanacağın iqlim dəyişikliyi baxımdan daha sərfəli yollarla tətbiqini təmin edəcək.
“SGC Xəzər regionundan təbii qaz tədarükünün daha da şaxələndirilməsinə səbəb olduğu üçün Avropa enerji sisteminin inkişafına müsbət təsir göstərir. Bunun nəticəsində Bolqarıstan və onun qaz paylama şəbəkəsi Mərkəzi və Cənub-Şərqi Avropa regionuna alternativ mənbələrdən qaz təchizatı infrastrukturunun mühüm parçasına çevrilir”, – deyə Bolqarıstanın energetika naziri vurğulayıb.
Xatırladaq ki, Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində fevralın 4-də Bakıda 8-ci nazirlər toplantısı keçiriləcək.

Консультативный совет ЮГК повысит осведомленность о роли проекта в энергобезопасности Европы
"Я верю, что это заседание Консультативного совета Южного газового коридора повысит осведомленность о роли проекта в энергопереходе и энергетической безопасности Европы. Он представляет собой прекрасную площадку для решения текущих проблем энергетической безопасности и обмена мнениями об общих усилиях по достижению устойчивого развития при сохранении энергетической безопасности", - отметил он, добавив, что роль Совета также в том, чтобы предоставить площадку для обсуждения возможностей расширения ЮГК с целью доставки газа новым потребителям, в том числе в регионе Западных Балкан.
Он также отметил, что природный газ из Каспийского моря будет способствовать переходу к "зеленым" технологиям и обеспечит устойчивые к изменению климата пути перехода на более чистое топливо в регионах с переходной экономикой.
"ЮГК оказывает положительное влияние на развитие европейских энергетических систем, поскольку ведет к увеличению диверсификации источников поставок природного газа из Каспийского региона. Для Болгарии это имеет непосредственный эффект , так как позволит превратить страну и ее газотранспортную системы в важную часть инфраструктуры для поставок газа из альтернативных источников для всего региона Центральной и Юго-Восточной Европы", - заявил министр Николов.
4 февраля в Баку состоится VIII заседание министров в рамках Консультативного совета Южного газового коридора.