“Total” şirkəti: “Abşeron” yatağından ilk qazın əldə edilməsi 2021-ci ildə nəzərdə tutulur
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Total” şirkətinin Azərbaycan üzrə İcraçı direktoru Regis Agutu qəbul edib.
Energetika Nazirliyindən Trend-ə verilən məlumata görə, görüşdə “Abşeron” layihəsinin icra vəziyyəti və “Total” şirkəti ilə bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığa dair məsələlər müzakirə edilib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Abşeron” layihəsi çərçivəsində görülən işləri, ölkənin daxili tələbatının ödənilməsində böyük qaz-kondensat ehtiyatlarına malik bu yatağın rolunu yüksək qiymətləndirib. Nazir yataqda hasilatın başlanması və növbəti inkişaf mərhələsi üzrə şirkətin planları ilə maraqlanıb.
“Total” şirkətinin Azərbaycan üzrə İcraçı direktoru Regis Agut “Abşeron” layihəsini hər iki tərəfin maraqlarına cavab verən layihə kimi dəyərləndirib. Xəzər dənizində ən dərin quyunun qazılması da daxil olmaqla “Abşeron” yatağında hasilata başlanması istiqamətində həyata keçirilən işlər barədə məlumatları diqqətə çatdırıb. Regis Agut bildirib ki “Abşeron” yatağından ilk qazın əldə edilməsi 2021-ci ildə nəzərdə tutulur.
Görüşdə “Total” şirkətinin enerji transformasiyası prosesində roluna və bərpa olunan enerji sahəsindəki fəaliyyətinə də toxunulub. Energetika Nazirliyi və “Total Eren” şirkəti arasında Azərbaycanda bərpa olunan enerji sahəsinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə imzalanmış “Anlaşma Memorandumu” xatırladılıb və bərpa olunan enerji layihələri üzrə keçiriləcək hərraclarda şirkətlə əməkdaşlığın davam etdirilməsi niyyəti ifadə edilib.

Компания Total : Добыча газа на месторождении "Абшерон" начнется в 2021 году
Баку /Trend/ - Министр энергетики Парвиз Шахбазов принял исполнительного директора по Азербайджану компании Total Региса Агута.
Как сообщает в среду Trend со ссылкой на министерство, в ходе встречи была обсуждена текущая ситуация реализации проекта "Абшерон" и вопросы о сотрудничестве с компанией Total в сфере возобновляемых источников энергии.
Министр энергетики Парвиз Шахбазов высоко оценил проделанные в рамках проекта "Абшерон" работы, роль этого месторождения в обеспечении внутренних потребностей страны. Министр также поинтересовался планами компании о начале добычи и последующим этапам развития.
Исполнительный директор по Азербайджану компании Total Регис Агут охарактеризовал проект "Абшерон", как отвечающий интересам обеих сторон. Он проинформировал встречную сторону о работах в направлении начала добыч и газа в месторождении, включая бурение самой глубокой скважины в Каспийском море. Регис Агут сообщил, что добыча первой партии газа на месторождении предусмотрена в 2021 году.
В ходе встречи также была затронута роль компании Total в процессе энергетической трансформации и деятельности в сфере возобновляемых источников энергии, а также "Меморандум о взаимопонимании", подписанный министерством энергетики и компанией Total Eren с целью развития указанной сферы.
Компания Total : Добыча газа на месторождении Компания Total : Добыча газа на месторождении Компания Total : Добыча газа на месторождении