Xəzər Neft və Qaz Konfransını qarşılayın!
1-2 iyun tarixlərində “JW Marriott Absheron Baku” otelində keçiriləcək “Caspian Oil&Gas” beynəlxalq konfransı neft-qaz sahəsinin aktual mövzularının müzakirəsi üçün ənənəvi meydançadır. Aparıcı şirkətlərin rəhbər menecerlərini, habelə sahə nazirliklərinin nümayəndələrini və nüfuzlu ixtisas ekspertlərini vahid müzakirə meydançasında bir araya gətirən neft-qaz forumu bu sənaye sahəsinin inkişafı üzrə aktual məsələlər haqqında fikir mübadiləsi üçün imkan yaradır.
Konfransda dünyanın 30 ölkəsini təmsil edən 400 nəfərə yaxın nümayəndə iştirak edəcək. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 40 nəfərdən çox natiq, o cümlədən aparıcı ekspertlər, dövlət strukturlarının nümayəndələri, iri neft-qaz şirkətlərinin rəhbərləri aşağı neft qiymətləri şəraitində enerji daşıyıcılarının hasilatı, idarə olunması və nəqli üzrə əsas məsələlər xüsusunda məruzələrlə çıxış edəcəklər. “Caspian Oil&Gas” sərgisini müşayiət edən konfransda regionun aktual sualları müzakirə olunacaq. Plenar sessiyanın mövzusu “Azərbaycanın dünya enerji bazarında rolu, aparıcı layihələrin cari vəziyyəti və strateji inkişaf perspektivləri” olacaq. Sonra isə günümüzdə “Əsas operatorların “onşor” (sahil) və “ofşor” (dəniz) yataqlarının işlənməsi üzrə planları. Neft-qaz layihələrinin reallaşdırılmasına dair beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi”; “Azərbaycanda neft emalı və neft–kimya sənayelərinin cari vəziyyəti və inkişafı”; “Neft və qazın Xəzər regionundan diversifikasiyalı nəqli. Azərbaycan - Xəzər regionunun nəqliyyat-logistika qovşağı”; “Kəşfiyyat və hasilat əməliyyatları üzrə məsrəflərin optimallaşdırılması və səmərəliliyin artırılması üçün qabaqcıl texnologıyaların tətbiqi”; “Kadrların hazırlanmasında rəqəmsal texnologiyaların effektiv rolu”; “Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyinin təmin edilməsi” kimi aktual olan mövzuların diskussiyası keçiriləcək.
Məruzəçilər arasında Natiq Əliyev, Azərbaycan Respublikasının Energetika naziri, Yulian-Robert Tudoraçe, Rumıniyanın Energetika nazirinin müavini, Rövnəq Abdullayev, SOCAR-ın prezidenti, Qari Cons, Regional prezident, BP Azərbaycan – Gürcüstan – Türkiyə, Besim Şişman, “TP” (“Türkiye Petrolleri”) şirkətinin baş icraçı direktoru və prezidenti, Lars Kristian Baxer, İcraçı vitse-prezident, “Statoil”, Andrea Kattaneo, baş icraçı direktor və prezident, “Zenith Energy Ltd”, Bernard Kleman, Avropa və Xəzər regionu üzrə vitse-prezident, “Total” və digərləri öz məruzələri ilə çıxış edəcəklər. Bu il daimi iştirakçı və tərəfdaş olan BP şirkəti Azərbaycanda 25 illik fəaliyyətini qeyd edir.  Bu yubiley tədbirə, “BP şirkəti-son 25 ildə Azərbaycanın daimi tərəfdaşı” adlı konfransının bir sessiyası həsr olunacaq.
Konfransı 20 şirkət-sponsor dəstəkləyir. Belə ki, konfransın baş sponsoru qismində SOCAR çıxış edir. Qızıl sponsorları – “BP” və “Petronas”, gümüş sponsorları – “Inpex”, “McDermott” və “Statoil”, bürünc sponsorları – “Caspian Geophysical”, “Dentons”, “Fluor”, “Huawei”, “Lamor Corporation”, “Microsoft”, “Nobel Upstream”, “Reflex Marine”, “Schlumberger”, “Siemens”, “TAP”, “Total”, “Yokogawa”, “Zenith Energy” şirkətləri çıxış edirlər.
Bu il ilk dəfə olaraq sərgi iştirakçıları və konfransın deleqatları üçün Bibiheybət mədəni ərazisində yerləşən, dünyada sənaye üsulu ilə qazılmış ilk neft quyusuna ziyarət təşkil olunub. Təşkilatçılar şübhə etmirlər ki, ilk neft quyusuna ziyarət xoş təəssürat bəxş edəcək.
“Iteca Caspian” şirkəti incəsənətə olan dəstək proqramını davam etdirir. Beləliklə, sərgidə "Umid Yeri" Uşaq Sığınacağı Xeyriyyə Cəmiyyətinin əl işləri və rəsmləri təqdim olunacaq.
“Caspian Oil&Gas” sərgi və konfransının ən son xəbərləri operativ surətdə www.caspianoilgas.azwww.bakuenergyforum.az rəsmi veb-saytlarında yerləşdiriləcəkdir. Onlayn xəbərlərinin sponsoru “Global Energy Azerbaijan” şirkətidir. Sərgi və konfransla əlaqədar bir sıra dərgi nəşr olunacaq və onların arasında sərgi iştirakçılarının ətraflı təsvirini və onların əlaqə məlumatlarını ehtiva edən rəsmi sərgi kataloqu ilə yanaşı, məruzəçilərin tərcümeyi-hallarını və iştirakçıların fəaliyyət istiqamətlərini təsvir edən konfrans materialları da var. Həmçinin, bu il “Caspian Oil&Gas” rəsmi qəzetinin dörd nömrəsi işıq üzü görəcək və bu dəfə də iştirakçı və ziyarətçiləri maraqlı reportajlarla sevindirəcəkdir. “Daily News: Caspian Oil&Gas 2017” sərgisinin qəzetinin sponsoru “Azeri M-I Drilling Fluids”, konfransın isə “Flour” şirkətidir.
Beləliklə, “Caspian Oil&Gas” sərgi və konfransı yenidən həmkarlarla ünsiyyət saxlamaq, texnologiya və xidmətləri iş prosesində nümayiş etdirmək və faydalı işgüzar əlaqələr yaratmaq imkanını, habelə yeni informasiya və texnologiyalar axınını təmin etməklə yanaşı, neft-qaz sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını da genişləndirəcəkdir.
Konfrans və Sərgilərin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər. Bu sərgi layihələri üzərində işə beynəlxalq şirkətləri Azərbaycanda təşkil olunan sərgilərə fəal şəkildə cəlb edən “ITE Group” şirkətinin tərəfdaşlar şəbəkəsi, o cümlədən “ITE London”, “ITE Moscow” (Russiya), “EUF” (Türkiyə), “GIMA” (Almaniya), “ITE China” (Çin), “Caspian Event Management” (BƏƏ), “ITE Poland” və “ITE Malaysia” (Malayziya) şirkətləri cəlb olunublar. “ITE Group” şirkəti beynəlxalq şirkətləri Azərbaycan sərgisində iştiraka fəal surətdə cəlb edirlər. “Caspian Oil&Gas” sərgisi Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) fərqlənmə nişanına layiq görülür. “UFI tərəfindən təqdir olunur” nişanı sərgilərin bütün beynəlxalq standartlara uyğun olduğunu təsdiqləyir. 2017-ci ildə “Iteca Caspian” şirkətinin tərəfdaşları arasında rəsmi səyahət agentliyi “Premier Tour”, “Hyatt Regency” mehmanxanaları (rəsmi otellər) və “AzExpoMontage” (stend quraşdırma üzrə tərəfdaş) şirkəti yer alır.

Встречайте - Caspian Oil&Gas 2017!
Традиционной площадкой для обсуждений актуальных тем нефтегазовой отрасли является международная конференция Caspian Oil&Gas, которая  пройдет 1-2 июня в отеле JW Marriott Absheron Baku. Собирая на одной дискуссионной площадке топ-менеджеров ведущих компаний, представителей отраслевых министерств, авторитетных отраслевых экспертов, нефтегазовый форум предоставляет возможность для обмена мнениями по актуальным вопросам развития нефтегазовой отрасли.
В конференции примут участие более 400 делегатов из 30 стран мира. Свыше 40 спикеров, среди которых ведущие эксперты, представители государственных структур, руководители крупных нефтегазовых компаний из разных стран мира выступят со своими докладами по ключевым вопросам добычи, управления и диверсификации транспортировки энергоресурсов. На конференции Caspian Oil&Gas, сопровождающей выставку, будут обсуждаться актуальные для региона вопросы. Темой пленарного заседания станет «Роль Азербайджана в мировой энергетике, общее положение ведущих проектов и стратегии их будущего развития». Затем планируется обсуждение таких актуальных для сегодняшних реалий тем как: «Планы ключевых игроков по разработке месторождений на суше и на море. Расширение международного сотрудничества в реализации нефтегазовых проектов», «Обзор развития нефтеперерабатывающей и нефтехимической отраслей в Азербайджане», «Диверсификация маршрутов транспортировки нефти и газа из Каспийского региона; Азербайджан как транспортно-логистический хаб Каспийского региона», «Использование передовых технологий для повышения коэффициента извлекаемости и производства нефти», «Эффективная роль цифровых технологий в подготовке кадровых сотрудников», «Обеспечение экологической и промышленной безопасности»,
Среди докладчиков на конференции Натиг Алиев, Министр Энергетики Азербайджанской Республики,  Юлиан-Роберт Тудораче, Заместитель министра энергетики Румынии, Ровнаг Абдуллаев, Президент SOCAR, Гари Джонс, Региональный президент, ВР Азербайджан-Грузия-Турция, Бесим Шишман, Исполнительный директор, Президент Тurkish Petroleum, Ларс Кристиан Бачер, Исполнительный вице-президент Statoil, Андреа Каттанео, Президент и Исполнительный директор Zenith Energy, Бернард Клемент, Вице-президент по Европе и Каспийскому региону Total и другие. В этом году постоянный участник и партнер выставки BP отмечает 25-летие сотрудничества с Азербайджаном. Этому юбилейному событию будет посвящено одно из заседаний конференции «BP –долгосрочный партнер Азербайджана в течение 25 лет».
Конференцию поддерживают 20 компаний-спонсоров. Так, Генеральным спонсором конференции является SOCAR; Золотыми спонсорами – BP и Petronas; Серебряными спонсорами конференции являются: Inpex, McDermott и Statoil, бронзовыми – Caspian Geophysical, Dentons, Fluor, Huawei, Microsoft, Nobel Upstream, Reflex Marine, Schlumberger, Siemens, TAP, Total, Yokogawa, Zenith Energy, Lamor Corporation.
В этом году впервые для участников выставки и делегатов конференции организована экскурсия на Бибиэйбатский промысел SOCAR – на первую в мире скважину, пробуренную промышленным способом. Организаторы не сомневаются, что поездка к истокам нефтяной промышленности оставит незабываемые впечатления. Таким образом, конференция Caspian Oil&Gas вновь станет незаменимой площадкой для нетворкинга для представителей ключевых игроков энергетического рынка региона и принесет с собой поток новой информации и технологий, расширяя возможности для международного сотрудничества в нефтегазовой области. Компания Iteca Caspian продолжает программу поддержки художественного искусства. Так, на выставке будут представлены ручные работы и картины из детского приюта «Умид Йери», благотворительной общественной негосударственной организации.
Самые последние новости с выставки и конференции Caspian Oil&Gas будут оперативно размещаться на официальных сайтах www.caspianoilgas.az и www.bakuenergyforum.az. Спонсором онлайн новостей является компания Global Energy Azerbaijan. К выставке и конференции выпущены ряд изданий, среди которых официальный каталог с подробным описанием участников выставки и их контактами, материалы конференции с биографией докладчиков и описанием деятельности участников. Также в этом году выйдут сразу 4 выпуска официальной газеты Caspian Oil&Gas, которые в очередной раз порадуют участников и посетителей интересными репортажами. Спонсором выставочных номеров газеты “Ежедневные новости: Caspian Oil&Gas 2017” является компании Azeri M-I Drilling Fluids и конференции Flour. Таким образом, выставка и конференция традиционно предоставят возможность подрядчикам пообщаться с заказчиками и коллегами, продемонстрировать технологии и услуги в действии, приобрести полезные деловые контакты, а также принесут с собой поток новой информации и технологий, расширяя возможности для международного сотрудничества в нефтегазовой области.
Организаторами выставки и конференции Caspian Oil&Gas являются компания ITE Group и ее партнер Iteca Caspian. К работе привлечены офисы ITE Group – ITE London, ITE Moscow (Россия), EUF (Турция), GIMA (Германия), ITE China (КНР), Caspian Event Management (ОАЭ), ITE Poland и ITE Malaysia активно привлекающие международные компании к участию в азербайджанской выставке. Выставка Caspian Oil&Gas имеет знак качества международного выставочного сообщества UFI (Всемирной ассоциации выставочной индустрии). Знак «Одобрено UFI» свидетельствует о соответствии выставок всем международным стандартам. Среди партнеров Iteca Caspian 2017 года - туроператор «Premier Tour», официальные гостиницы «Hyatt Regency» и «Qafqaz Point Hotel», официальный застройщик «AzExpoMontage».