Xəzər Neft və Qaz Konfransını qarşılayın!
1-2 iyun tarixlərində “JW Marriott Absheron Baku” otelində keçiriləcək “Caspian Oil&Gas” beynəlxalq konfransı neft-qaz sahəsinin aktual mövzularının müzakirəsi üçün ənənəvi meydançadır. Aparıcı şirkətlərin rəhbər menecerlərini, habelə sahə nazirliklərinin nümayəndələrini və nüfuzlu ixtisas ekspertlərini vahid müzakirə meydançasında bir araya gətirən neft-qaz forumu bu sənaye sahəsinin inkişafı üzrə aktual məsələlər haqqında fikir mübadiləsi üçün imkan yaradır.
Konfransda dünyanın 30 ölkəsini təmsil edən 400 nəfərə yaxın nümayəndə iştirak edəcək. Dünyanın müxtəlif ölkələrindən 40 nəfərdən çox natiq, o cümlədən aparıcı ekspertlər, dövlət strukturlarının nümayəndələri, iri neft-qaz şirkətlərinin rəhbərləri aşağı neft qiymətləri şəraitində enerji daşıyıcılarının hasilatı, idarə olunması və nəqli üzrə əsas məsələlər xüsusunda məruzələrlə çıxış edəcəklər. “Caspian Oil&Gas” sərgisini müşayiət edən konfransda regionun aktual sualları müzakirə olunacaq. Plenar sessiyanın mövzusu “Azərbaycanın dünya enerji bazarında rolu, aparıcı layihələrin cari vəziyyəti və strateji inkişaf perspektivləri” olacaq. Sonra isə günümüzdə “Əsas operatorların “onşor” (sahil) və “ofşor” (dəniz) yataqlarının işlənməsi üzrə planları. Neft-qaz layihələrinin reallaşdırılmasına dair beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi”; “Azərbaycanda neft emalı və neft–kimya sənayelərinin cari vəziyyəti və inkişafı”; “Neft və qazın Xəzər regionundan diversifikasiyalı nəqli. Azərbaycan - Xəzər regionunun nəqliyyat-logistika qovşağı”; “Kəşfiyyat və hasilat əməliyyatları üzrə məsrəflərin optimallaşdırılması və səmərəliliyin artırılması üçün qabaqcıl texnologıyaların tətbiqi”; “Kadrların hazırlanmasında rəqəmsal texnologiyaların effektiv rolu”; “Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyinin təmin edilməsi” kimi aktual olan mövzuların diskussiyası keçiriləcək.
Məruzəçilər arasında Natiq Əliyev, Azərbaycan Respublikasının Energetika naziri, Yulian-Robert Tudoraçe, Rumıniyanın Energetika nazirinin müavini, Rövnəq Abdullayev, SOCAR-ın prezidenti, Qari Cons, Regional prezident, BP Azərbaycan – Gürcüstan – Türkiyə, Besim Şişman, “TP” (“Türkiye Petrolleri”) şirkətinin baş icraçı direktoru və prezidenti, Lars Kristian Baxer, İcraçı vitse-prezident, “Statoil”, Andrea Kattaneo, baş icraçı direktor və prezident, “Zenith Energy Ltd”, Bernard Kleman, Avropa və Xəzər regionu üzrə vitse-prezident, “Total” və digərləri öz məruzələri ilə çıxış edəcəklər. Bu il daimi iştirakçı və tərəfdaş olan BP şirkəti Azərbaycanda 25 illik fəaliyyətini qeyd edir.  Bu yubiley tədbirə, “BP şirkəti-son 25 ildə Azərbaycanın daimi tərəfdaşı” adlı konfransının bir sessiyası həsr olunacaq.
Konfransı 20 şirkət-sponsor dəstəkləyir. Belə ki, konfransın baş sponsoru qismində SOCAR çıxış edir. Qızıl sponsorları – “BP” və “Petronas”, gümüş sponsorları – “Inpex”, “McDermott” və “Statoil”, bürünc sponsorları – “Caspian Geophysical”, “Dentons”, “Fluor”, “Huawei”, “Lamor Corporation”, “Microsoft”, “Nobel Upstream”, “Reflex Marine”, “Schlumberger”, “Siemens”, “TAP”, “Total”, “Yokogawa”, “Zenith Energy” şirkətləri çıxış edirlər.
Bu il ilk dəfə olaraq sərgi iştirakçıları və konfransın deleqatları üçün Bibiheybət mədəni ərazisində yerləşən, dünyada sənaye üsulu ilə qazılmış ilk neft quyusuna ziyarət təşkil olunub. Təşkilatçılar şübhə etmirlər ki, ilk neft quyusuna ziyarət xoş təəssürat bəxş edəcək.
“Iteca Caspian” şirkəti incəsənətə olan dəstək proqramını davam etdirir. Beləliklə, sərgidə "Umid Yeri" Uşaq Sığınacağı Xeyriyyə Cəmiyyətinin əl işləri və rəsmləri təqdim olunacaq.
“Caspian Oil&Gas” sərgi və konfransının ən son xəbərləri operativ surətdə www.caspianoilgas.azwww.bakuenergyforum.az rəsmi veb-saytlarında yerləşdiriləcəkdir. Onlayn xəbərlərinin sponsoru “Global Energy Azerbaijan” şirkətidir. Sərgi və konfransla əlaqədar bir sıra dərgi nəşr olunacaq və onların arasında sərgi iştirakçılarının ətraflı təsvirini və onların əlaqə məlumatlarını ehtiva edən rəsmi sərgi kataloqu ilə yanaşı, məruzəçilərin tərcümeyi-hallarını və iştirakçıların fəaliyyət istiqamətlərini təsvir edən konfrans materialları da var. Həmçinin, bu il “Caspian Oil&Gas” rəsmi qəzetinin dörd nömrəsi işıq üzü görəcək və bu dəfə də iştirakçı və ziyarətçiləri maraqlı reportajlarla sevindirəcəkdir. “Daily News: Caspian Oil&Gas 2017” sərgisinin qəzetinin sponsoru “Azeri M-I Drilling Fluids”, konfransın isə “Flour” şirkətidir.
Beləliklə, “Caspian Oil&Gas” sərgi və konfransı yenidən həmkarlarla ünsiyyət saxlamaq, texnologiya və xidmətləri iş prosesində nümayiş etdirmək və faydalı işgüzar əlaqələr yaratmaq imkanını, habelə yeni informasiya və texnologiyalar axınını təmin etməklə yanaşı, neft-qaz sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını da genişləndirəcəkdir.
Konfrans və Sərgilərin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər. Bu sərgi layihələri üzərində işə beynəlxalq şirkətləri Azərbaycanda təşkil olunan sərgilərə fəal şəkildə cəlb edən “ITE Group” şirkətinin tərəfdaşlar şəbəkəsi, o cümlədən “ITE London”, “ITE Moscow” (Russiya), “EUF” (Türkiyə), “GIMA” (Almaniya), “ITE China” (Çin), “Caspian Event Management” (BƏƏ), “ITE Poland” və “ITE Malaysia” (Malayziya) şirkətləri cəlb olunublar. “ITE Group” şirkəti beynəlxalq şirkətləri Azərbaycan sərgisində iştiraka fəal surətdə cəlb edirlər. “Caspian Oil&Gas” sərgisi Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) fərqlənmə nişanına layiq görülür. “UFI tərəfindən təqdir olunur” nişanı sərgilərin bütün beynəlxalq standartlara uyğun olduğunu təsdiqləyir. 2017-ci ildə “Iteca Caspian” şirkətinin tərəfdaşları arasında rəsmi səyahət agentliyi “Premier Tour”, “Hyatt Regency” mehmanxanaları (rəsmi otellər) və “AzExpoMontage” (stend quraşdırma üzrə tərəfdaş) şirkəti yer alır.

Meet – Caspian Oil and Gas 2017!
The Caspian Oil&Gas conference is a traditional platform for discussing current topics in the oil and gas industry will take place from 1-2 June at the JW Marriott Absheron Baku hotel. Bringing together leading companies’ senior managers, representatives of related ministries, and renowned industry experts, the oil and gas forum will provide the opportunity to share opinions on current issues in the oil and gas industry.
Around 400 delegates from 30 countries will take part at the conference. More than 40 speakers, including leading experts, representatives of government bodies, and directors of major oil and gas companies from various countries, will speak on key issues in producing, managing and diversification of transportation of energy resources. At the Caspian Oil&Gas conference accompanying the exhibition, will be discussed issues relevant to the region. The theme of the plenary session will be: “Role of Azerbaijan in global energy, status of major projects and a look to future strategic growth”. Then it is planned to discuss such topical issues for today as: “Identifying key operators’ plans in developing onshore and offshore oilfields. Expansion of international cooperation in oil and gas projects”, “An overview the refining and petrochemical industries in Azerbaijan”, “Diversifying supply routes from the Caspian region. Azerbaijan as transportation, logistic hub of Caspian region”, “Cost optimization and improving the efficiency of upstream development with advanced technologies”, “The use of digital process and technologies for personnel development”, “Ensuring environmental and industrial safety”.
Among the speakers at the conference are Natig Aliyev, the Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, Iulian-Robert Tudorache, Deputy Minister of Energy of Romania, Rovnag Abdullayev, President, SOCAR, Gary Jones, Regional President, BP Azerbaijan – Georgia – Turkey, Besim Sisman, President and CEO of Turkish Petroleum, Lars Christian Bacher, Executive Vice-president of Statoil, Andrea Cattaneo, President and CEO of Zenith Energy, Bernard Clement, Vice-president of Europe and Caspian Region, Total and other speakers. This year, regular partner and exhibitor BP is marking its 25th anniversary of collaboration with Azerbaijan. One of conference sessions at Caspian Oil and Gas will be dedicated to this anniversary: BP a longterm partner for Azerbaijan for the last 25 years.
The conference is supported by 20 companies. The General Sponsor is SOCAR. The Golden Sponsor of the conference is BP and Petronas, the Silver Sponsors - INPEX, McDermott and Statoil, the Bronze Sponsors - Caspian Geophysical, Dentons, Fluor, Huawei, Microsoft, Nobel Upstream, Lamor Corporation, Reflex Marine, Schlumberger, Siemens, TAP, Total, Yokogawa, Zenith Energy.
This year for the first time for the participant of the exhibition and delegates of the conference is organised excursion to the Bibi-Heybat oil field SOCAR - the world's first oil well drilled in an industrial way. Organisers don't doubt that a trip to the sources of the oil industry will leave an unforgettable impression.
Thus, the Caspian Oil&Gas exhibition and conference will once again become an indispensable platform for networking for representatives of key players in the energy market of the region and will bring with it a stream of new information and technologies, expanding the opportunities for international cooperation in the oil and gas field.
Iteca Caspian continues the program of supporting art. So, handmade and paintings from the children's shelter "Umid Yeri", a charitable public non-governmental organisation will demonstrate at the exhibitions.
The latest news from the Caspian Oil&Gas exhibition and conference will be placed on the official websites www.caspianoilgas.az and www.bakuenergyforum.az. Sponsor of the exhibition’s online news is Global Energy Azerbaijan Company. A number of publications will be issued for the exhibition and conference including the official exhibition catalogue with detailed descriptions of exhibitors and their contact details, materials for the conference with speakers’ biographies and descriptions of participants’ businesses. This year, there will also be 4 editions of the Caspian Oil&Gas official newspaper published, with interesting reports and news items. The sponsor of CaspianOil&Gas exhibition issues of Daily News is Azeri M-I Drilling Fluids and the Conference’s Daily News sponsor is Flour.
The exhibitions and conference are organised by Iteca Caspian and its partner ITE Group. ITE Group’s network of offices involved in the project includes ITE London, ITE Moscow (Russia), EUF (Turkey), GIMA (Germany), ITE China, Caspian Event Management (UAE), ITE Poland and ITE Malaysia, actively attracting international companies to participate in the Azerbaijani exhibitions. Caspian Oil&Gas has the quality mark of the international exhibition community UFI, the Global Association of the Exhibition Industry. Receiving the UFI Approved Event mark demonstrates the exhibition’s compliance with international standards. Among Iteca Caspian’s 2017 partners are travel agency Premier Tour, the official hotels Hyatt Regency and official stand builder AzExpoMontage.