Yanvarda “Şahdəniz” qazının ixrac həcmi təxminən 5% artıb
2022-ci ilin yanvar ayında “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın ixrac həcmi 1 milyard 683,1 milyon kubmetr təşkil edib ki, bu da 2021-ci ilin yanvar ayının göstəricisi ilə müqayisədə 4,7% çoxdur. Bu barədə “İnterfaks-Azərbaycan” agentliyinə Dövlət Statistika Komitəsindən məlumat verilib.
Hesabat dövründə magistral qaz kəmərləri ilə nəql edilən qazın 45,8%-i “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın payına düşüb.
Bütövlükdə, 2022-ci ilin yanvar ayında Azərbaycanın magistral qaz kəmərləri ilə 3 milyard 674,6 milyon kubmetr qaz (artım 3,5%) nəql edilib.
Hazırda “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qaz Gürcüstan, Türkiyə və Avropaya ixrac olunur.
“Şahdəniz” yatağının işlənməsi haqqında müqavilə 1996-cı il iyunun 4-də Bakıda imzalanıb və elə həmin il oktyabrın 17-də Milli Məclisdə ratifikasiya edilib. “Şahdəniz” layihəsinin iştirakçıları BP (operator – 28,83%), “Petronas” (15,5%), SOCAR (16,67%), “Lukoil” (10%), NICO (10%) və TPAO (19%) şirkətləridir. “Petronas” şirkəti layihədəki payının satışı ilə bağlı razılığa gəlib. “Lukoil” “Petronas”dan 9,9%, SOCAR 4,35%, BP isə 1,16% pay alacaq. Sövdələşmənin 2022-ci ilin yanvar ayının sonunadək bağlanması planlaşdırılır.

Азербайджан в январе увеличил экспорт газа с Шах-Дениз почти на 5%
Экспорт азербайджанского газа с месторождения Шах-Дениз в январе 2022 года составил 1 млрд 683,1 млн кубометров, что на 4,7% выше показателя января прошлого года, сообщили агентству "Интерфакс-Азербайджан" в Госкомитете по статистке.
На долю экспорта газа с месторождения Шах-Дениз пришлось 45,8% от всего объема газа, транспортированного по магистральным газопроводам в отчетный период.
В целом, магистральными газопроводами Азербайджана за январь 2022 год транспортировано 3 млрд 674,6 млн кубометров газа (рост на 3,5%).
Газ с месторождения Шах-Дениз в настоящее время экспортируется в Грузию, Турцию и в Европу.
Экспорт азербайджанского газа с месторождения Шах-Дениз в 2021 году составил 17 млрд 618 млн кубометров, что на 43,6% выше показателя 2020 года.
Контракт на разработку месторождения Шах-Дениз был подписан в Баку 4 июня 1996 года и ратифицирован Милли Меджлисом 17 октября того же года. Долевое участие сторон в контракте в настоящее время выглядит следующим образом: BP (оператор, 29,99%), SOCAR (21,02%), "ЛУКОЙЛ" (19,99%), NICO (10%), TPAO (19%).