Bakı Enerji Həftəsində “Zero Waste” proqramı tətbiq ediləcək
1 və 2 iyun tarixlərində Azərbaycanda ənənəvi Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində artıq 28-ci Bakı Enerji Forumu keçiriləcəkdir.
Xəzər Neft və Qaz Konfransının davamçısı olan Bakı Enerji Forumu uzun illər ərzində enerji sahəsinin əsas istiqamətlərinin müzakirə olunduğu mühüm platformaya çevrilib. Bakı Konqres Mərkəzində təşkil ediləcək forumda 600-dən çox nümayəndə iştirak edəcək. İştirakçılar siyahısında Azərbaycan, Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Fransa, Gürcüstan, İspaniya, İsrail, İsveçrə, İtaliya, Kanada, Qazaxıstan, Monako, Niderland Krallığı, Rusiya Federasiyası, Tayland Krallığı, Türkiyə və digər ölkələrdən olan şirkətlər yer alacaq.
Bu ilki tədbirdə keçid dövründə qlobal enerji şərtləri və qlobal enerji təhlükəsizliyi, Xəzər regionunun bərpa olunan enerji potensialı və digər mövzular müzakirə olunacaqdır. Tədbir çərçivəsində baş tutacaq sessiyalar zamanı həmçinin “Zero Waste” proqramı, xalis sıfır emissiya və yaşıl hidrogen mövzuları da qaldırılacaq.
Son dövrlərdə planetimizin üz-üzə qaldığı çoxsaylı ekoloji problemlər və bu problemlərin Yer kürəsi üçün yaratdığı təhlükələr dünya miqyasında geniş müzakirələrə səbəb olur. Qlobal iqlim böhranını aradan qaldırmaq istiqamətində əsas həll yollarından biri kimi məhz “Zero Waste” proqramı nəzərdən keçirilir.
“Zero Waste” tullantıların qarşısının alınmasına yönəlmiş prinsiplər toplusudur ki, bu da məhsulların və resursların təyinatının dəyişdirilməsi və ya təkrar istifadə olunması yolu ilə istifadəyə yararlılığını artırmağı təşviq edir.
Bakı Enerji Forumu çərçivəsində ilk dəfə olaraq “Zero Waste” (Sıfır Tullantı) proqramı tətbiq olunacaqdır.
Bu məqsədlə, Forum zamanı çap vasitələrindən istifadə minimum səviyyəyə qədər azaldılaraq, əsasən elektron vasitələrə üstünlük veriləcəkdir. Bundan əlavə, tədbir üçün reklam vasitələrinin də çapından imtina edilərək, forumun təşkil edildiyi məkanda eko bannerlər, elektron “rollup”lar və reklam lövhələrindən istifadə ediləcək. Beynəlxalq “Zero Food Waste” təşəbbüsünü dəstəkləyərək, forum zamanı qidadan optimal istifadə prinsipi də tətbiq ediləcəkdir.
Tədbirin keçiriləcəyi Bakı Konqres Mərkəzi də ekoloji konseptdə inşa edilmişdir. Belə ki, mərkəzin damında quraşdırılmış günəş enerjisi panelləri vasitəsilə kifayət qədər enerji toplanması sayəsində enerji istifadəsinə sərf olunan xərclər azaldılmışdır.

В рамках Baku Energy Week будет реализована программа «Zero Waste»
1 и 2 июня в Азербайджане пройдет 28-й Бакинский Энергетический Форум в рамках традиционной Бакинской Энергетической Недели.
Бакинский Энергетический Форум, преемник Каспийской нефтегазовой конференции, на долгие годы стал важной площадкой для обсуждения основных направлений энергетической отрасли. В форуме, который пройдет в Бакинском Конгресс Центре, примут участие более 600 представителей. В список участников вошли компании из Азербайджана, Беларуси, Великобритании, Германии, Грузии, Испании, Израиля, Италии, Казахстана, Канады, Китай, Кувейта, Монако, Нидерландов, Норвегии, ОАЭ, Румынии, Российской Федерации, Саудовской Аравии, Сербии, Сингапура, США, Таиланда, Турции, Узбекистана, Украины, Финляндии, Франции, Швейцарии и Японии.
В этом году на мероприятии будут обсуждаться глобальные энергетические условия и глобальная энергетическая безопасность в переходный период, потенциал возобновляемых источников энергии Каспийского региона и другие темы. В ходе сессий, которые пройдут в рамках мероприятия, также будут подняты темы программы «Zero Waste», нулевых выбросов и зеленого водорода.
В последнее время многочисленные экологические проблемы, с которыми сталкивается наша планета, и угрозы, которые эти проблемы представляют для Земли, вызывают широкие дискуссии во всем мире. Программа «Zero Waste» рассматривается как одно из основных решений по устранению глобального климатического кризиса.
«Zero Waste» — это набор принципов, направленных на предотвращение отходов, которые поощряют использования продуктов и ресурсов за счет изменения их назначения или повторного использования.
Программа «Zero Waste» впервые будет реализована в рамках Бакинского Энергетического Форума.
Для этого во время Форума использование печатных материалов будет сведено к минимуму, предпочтение будет отдаваться электронным ресурсам. Кроме того, печатные рекламные носители не будут применяться на мероприятии, а в местах проведения форума будут использованы экобаннеры, электронные «роллапы» и билборды. В поддержку международной инициативы «Zero Food Waste» на форуме будет применяться принцип оптимального использования продуктов питания. Бакинский Конгресс Центр, где пройдет мероприятие, построен в соответствии с экологической концепцией. Таким образом, за счет достаточного сбора энергии через солнечные панели, установленные на крыше центра, удалось снизить затраты на использование энергии.