Bakı Enerji Forumu – qlobal enerji dialoqu və regional əməkdaşlıq üçün beynəlxalq platforma
2 iyun tarixində Bakı Konqres Mərkəzində Baku Energy Week keçirilən 31-ci Bakı Enerji Forumu öz işini başa vurub. Forum enerji sahəsinin aparıcı nümayəndələrini, nüfuzlu beynəlxalq ekspertləri, beynəlxalq təşkilatların və müxtəlif ölkələrin dövlət qurumlarının rəsmilərini, investorları, eləcə də işgüzar dairələri bir araya gətirib.
Forumda Azərbaycan, Böyük Britaniya, Macarıstan, Almaniya, Çin, Niderland, Norveç, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Rusiya, Rumıniya, Səudiyyə Ərəbistanı, ABŞ, Türkiyə, Fransa, İsveçrə, İsveç, Estoniya, Yaponiya və digər ölkələrdən 600-dən çox nümayəndə iştirak edib. Tədbirin proqramına 60-a yaxın natiq daxil edilib. Yüzlərlə nümayəndə dayanıqlı və şaxələndirilmiş enerjinin gələcəyini, enerji transformasiyasını və gələcək strategiyaları, yaşıl enerji sahəsində genişləndirilə bilən layihələri və ixrac perspektivlərini, həmçinin sənayenin digər aktual məsələlərini müzakirə ediblər.
1 iyun tarixində İnkişaf etməkdə olan Səkkiz Ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (D-8) üzv dövlətlərin enerji nazirlərinin görüşü keçirilib. Bakı Enerji Forumunun ilk günü Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə "Dayanıqlı və şaxələndirilmiş enerji gələcəyi naminə beynəlxalq əməkdaşlıq" mövzusunda nazirlərin plenar sessiyası ilə əlamətdar olub.
Forum çərçivəsində "Liderlərin dialoqu: Liderlər enerji keçidi və gələcək strategiyalar haqqında" mövzusunda sessiya keçirilib və bu sessiyanın əsas məruzəçisi Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövşən Nəcəf olub.
Tədbirin proqramında yüksək səviyyəli görüşlər, layihələrin təqdimatları, xüsusi sessiyalar və paralel forumlar nəzərdə tutulub. Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi (IRENA) regiondakı layihələrin maliyyələşdirilməsini müzakirə etmək üçün İnvestisiya Forumu təşkil edib. Həmçinin "Mərkəzi Asiyada bərpa olunan enerji mənbələri (BEM) əsasında enerji keçidinin təşviqi üzrə Nazirlər Dialoqu" mövzusunda sessiya və potensialın artırılması məsələlərinə həsr olunmuş müzakirələr aparılıb.
İkinci gün isə bu mövzularda panel sessiyaları keçirilib: "Liderlərin dialoqu: liderlər enerji keçidi və gələcək strategiyalar haqqında", "Enerji səmərəliliyi və ESCO üçün investisiya platforması: qlobal ESCO təcrübəsinin Azərbaycanın iri enerji istehlakçıları ilə birləşdirilməsi", "Qaz sessiyası: bazarlar, marşrutlar, geopolitika", "Təmiz enerji sahəsində innovasiyalar və regional əməkdaşlıq: dayanıqlı gələcək üçün həllərin genişləndirilməsi", "Enerji mütənasibliyi: yaşıl enerjidən regional inteqrasiyaya doğru", "Enerjinin gələcəyi: data mərkəzləri, hidrogen və kiçik modulyar reaktorlar (SMR)", eləcə də müxtəlif digər mövzularda müzakirələr aparılıb.
Bununla yanaşı, forum çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin "Enerji səmərəliliyi və ESCO üçün investisiya platforması: qlobal ESCO təcrübəsinin Azərbaycanın iri enerji istehlakçıları ilə birləşdirilməsi" mövzusunda sessiyası, həmçinin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Təmiz Enerji Mərkəzinin "Təmiz enerji sahəsində innovasiyalar və regional əməkdaşlıq: dayanıqlı gələcək üçün həllərin genişləndirilməsi" mövzusunda sessiyası baş tutub.
Forumun çoxsaylı xarici iştirakçıları onun əhəmiyyətini vurğulayaraq, tədbiri Baku Energy Week çərçivəsində strateji dialoq üçün yüksək səviyyəli platforma kimi xarakterizə edib və Azərbaycanın etibarlı qlobal tərəfdaş kimi artan rolunu qeyd ediblər. Beləliklə, 31-ci Bakı Enerji Forumu enerji məsələlərinə dair konstruktiv və balanslaşdırılmış müzakirələrin aparılması üçün regionun əsas mərkəzlərindən biri rolunu uğurla oynayıb.
Bakı Enerji Forumu çərçivəsində ikitərəfli işgüzar görüşlər (B2B və B2G) keçirilib. Tədbirin iştirakçıları, tərəfdaşları və sponsorları arasında «ABB», «Acwa», «AZEL Systems LLC», «Baku Steel Company», «bp», «ExxonMobil», «XRG», «Gap İnşaat», «GL», «Gran Tierra Energy», «Inpex», «INTI», «KPMG», «Kolin İnşaat», «Masdar», «MOL Group», «SLB», «Umid Babek Operating Company (UBOC)», «TotalEnergies» və «Türkiye Petrolleri AO» kimi dünyanın aparıcı şirkətləri yer alıb.
Bakı Enerji Forumu Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilib, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) isə tədbirin baş tərəfdaşı qismində çıxış edib. Baku Energy Week-in təşkilatçıları Iteca Caspian şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşları ICA Events və CEM FZ LLC (Caspian Event Management FZ-LLC) şirkətləridir. Tədbirə həmçinin Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən də dəstək göstərilib.

Бакинский Энергетический Форум – международная платформа для глобального энергетического диалога и регионального сотрудничества
2 июня в Баку Конгресс-Центре завершил работу 31-й Бакинский Энергетический Форум, проходивший в рамках Baku Energy Week. Форум объединил ведущих представителей энергетической отрасли, авторитетных международных экспертов, представителей международных организаций, государственных структур различных стран, инвесторов и деловых кругов.
В форуме участвовало более 600 делегатов из Азербайджана, Великобритании, Венгрии, Германии, Китая, Нидерландов, Норвегии, Объединённых Арабских Эмиратов, России, Румынии, Саудовской Аравии, США, Турции, Франции, Швейцарии, Швеции, Эстонии, Японии и других стран. В программе форума были заявлены около 60 спикеров. Сотни делегатов обсудили будущее устойчивой и диверсифицированной энергетики, энергетическую трансформацию и стратегии будущего, масштабируемые проекты в сфере зелёной энергетики и экспортные перспективы, а также ряд других актуальных вопросов отрасли.
1 июня прошла встреча министров энергетики государств-членов Организации экономического сотрудничества восьми развивающихся стран D-8. Первый день Бакинского Энергетического Форума ознаменовался пленарной сессией министров на тему «Международное сотрудничество ради устойчивого и диверсифицированного энергетического будущего» под председательством министра энергетики Азербайджанской Республики Парвиза Шахбазова.
В рамках форума прошла сессия «Диалог лидеров: Лидеры об энергетическом переходе и стратегиях будущего», основным докладчиком которой выступил президент Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (SOCAR) Ровшан Наджаф.
Программа мероприятия предусмотрела встречи высокого уровня, презентации проектов, специальные сессии и параллельные форумы. Международное агентство по возобновляемым источникам энергии (IRENA) провело Инвестиционный форум для обсуждения финансирования проектов в регионе. Состоялась также сессия на тему «Министерский диалог по продвижению энергетического перехода на основе ВИЭ в Центральной Азии» и обсуждения, посвящённые вопросам наращивания потенциала.
Во второй день прошли панельные сессии на темы: «Диалог лидеров: лидеры об энергетическом переходе и стратегиях будущего», «Платформа для инвестиций в энергоэффективность и ESCO: объединение глобального опыта ESCO с крупными потребителями энергии Азербайджана», «Газовая сессия: рынки, маршруты, геополитика», «Инновации в области чистой энергии и региональное сотрудничество: масштабирование решений для устойчивого будущего», «Энергетические взаимосвязи: от зеленой энергии к региональной интеграции», «Будущее энергетики: дата-центры, водород и малые модульные реакторы (SMR)», а также дискуссии на различные темы.
Наряду с этим в рамках форума прошли сессия Министерства энергетики Азербайджанской Республики на тему «Платформа для инвестиций в энергоэффективность и ESCO: объединение глобального опыта ESCO с крупными потребителями энергии Азербайджана», а также сессия Центра Чистой Энергии Организации Экономического Сотрудничества на тему «Инновации в области чистой энергии и региональное сотрудничество: масштабирование решений для устойчивого будущего».
Многочисленные зарубежные участники Форума подчеркивали его значение, характеризуя, как высокоуровневую платформу для стратегического диалога в рамках «Baku Energy Week и отмечали растущую роль Азербайджана в качестве надежного мирового партнёра.
Таким образом, 31-й Бакинский Энергетический Форум успешно сыграл роль одного из ключевых центров региона для проведения конструктивных и сбалансированных дискуссий по вопросам энергетики.
В рамках Бакинского Энергетического Форума прошли двусторонние деловые встречи (B2B и B2G). В числе участников, партнёров и спонсоров мероприятия — такие ведущие мировые компании, как «ABB», «Acwa», «AZEL Systems LLC», «Baku Steel Company», «bp», «ExxonMobil», «XRG», «Gap İnşaat», «GL», «Gran Tierra Energy», «Inpex», «INTI», «KPMG», «Kolin İnşaat», «Masdar», «MOL Group», «SLB», «Umid Babek Operating Company (UBOC)», «TotalEnergies» и «Türkiye Petrolleri AO».
Бакинский Энергетический Форум проводился при поддержке Министерства энергетики Азербайджанской Республики, а Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) выступила в качестве генерального партнёра мероприятия.
Организаторами «Baku Energy Week» являются компания Iteca Caspian и её международные партнёры ICA Events и CEM FZ LLC Caspian Event Management FZ-LLC. Поддержку мероприятию также оказала Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).