Bakı Su Həftəsinin mətbuat konfransı baş tutdu
5 mart tarixində “Hilton Baku” otelində su təsərrüfatı sahəsində Azərbaycanda ilk dəfə olaraq baş tutacaq Bakı Su Həftəsinə həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin nümayəndələri Səməd Rzazadə və Dilqəm Şərifov, Bakı Su Həftəsinin layihə rəhbəri Nicat Şıxəliyev və “Caspian Event Organisers” şirkətinin İctimaiyyətlə Əlaqələr və Tədbirlər departamentinin rəhbəri Nuru Səfərəliyev iştirak edib.
Mətbuat konfransının sponsoru qismində “Kolin İnşaat” şirkəti çıxış etmişdir.
Tədbirə kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri, sponsor şirkətin təmsilçiləri və tədbirin təşkilat komitəsinin üzvləri qatılıb.
2024-cü ilin mart ayında Bakı şəhərində Azərbaycanla yanaşı, bütün dünyada mühüm və prioritet sahələrdən biri olan su təsərrüfatı üzrə Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransı keçiriləcək. Bakı Su Həftəsi (“Baku Water Week”) çərçivəsində Azərbaycanda ilk dəfə baş tutacaq sərgi 12-14 mart tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində, konfrans isə 13-14 mart tarixlərində “The Ritz-Carlton Baku” mehmanxanasında keçiriləcəkdir.
Azərbaycanda etibarlı su təchizatına nail olunması dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Bu sahənin ölkədə bundan sonrakı inkişafı, mövcud çətinliklərin və həll yollarının müzakirəsi, maraqlı tərəflər üçün yeni fürsətləri əlçatan etmək məqsədilə keçirilən bu tədbir Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin dəstəyi ilə təşkil edilir. Bakı Su Həftəsinin təşkil edilməsində əsas məqsəd Azərbaycanda bu sahənin daha da inkişaf etdirilməsi üçün ölkəyə yeni texnologiyaların, avadanlıqların və investisiyaların cəlb edilməsi, eləcə də Qarabağın bərpası və yenidən qurulması yönündə içməli su təminatının gücləndirilməsi, bununla bağlı vacib məsələlərin, yeni layihələrin və əməkdaşlıqların müzakirəsidir.
Bakı Su Həftəsində 16 ölkədən 90-a yaxın şirkət öz iştirakını təsdiqləmişdir. İştirakçı şirkətlərin təmsil etdiyi ölkələr sırasına Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Avstriya, Avstraliya, Belarus, Belçika, Böyük Britaniya, Çexiya, Danimarka, Gürcüstan, İsrail, Isveçrə, Qazaxıstan, Türkiyə və Rusiya Federasiyası daxildir.
Ölkədə ilk dəfə təşkil olunmasına baxmayaraq, Bakı Su Həftəsi bir sıra önəmli şirkətlər tərəfindən dəstəklənir. Sərginin qızıl sponsorları “Acwa Power”, “AgroFoodInvestment”, “Geo SU Group”, "Hidroloq" MMC, gümüş sponsorları “IDE Technologies”, “Körpü Bina Tikinti”, “Coca-Cola”, bürünc sponsorları “Kolin İnşaat”, “Özgün İnşaat”,“Qarabağ-ER” və “Aztəsərrüfat” MMC, konsaltinq tərəfdaşı isə “Mekorot” şirkətləridir. Bu mühüm şirkətlərin dəstəyi tədbirin əhəmiyyətinin və aktuallığının göstəricisidir.
Beynəlxalq Su Təsərrüfatı Sərgi və Konfransının təşkilatçıları “Caspian Event Organisers” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Eyni zamanda, tədbir Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir.
Tədbir haqqında ətraflı məlumatı www.bakuwaterweek.az və https://conference.bakuwaterweek.az rəsmi internet səhifəsindən əldə etmək mümkündür

The press conference of Baku Water Week was held
On March 5, a press conference dedicated to Baku Water Week, set to be held for the first time in the field of water management in Azerbaijan, took place in Hilton Baku Hotel.
Samad Rzazade and Dilgam Sharifov, representatives of the Azerbaijan State Water Resources Agency, Nijat Shikhaliyev, the project manager of Baku Water Week, and Nuru Safaraliyev, the head of the Events and Public Relations Department at Caspian Event Organisers, participated in the event.
The “Kolin İnşaat” company acted as the sponsor of the press conference.
Representatives of the mass media, sponsor company, as well as the members of the event's organizing committee were in attendance.
This March, Baku will host the International Exhibition and Conference for Water Management, dedicated to a topic of paramount importance and urgency for both Azerbaijan and the entire world. The exhibition, marking its first occurrence in Azerbaijan as a part of Baku Water Week, is scheduled for March 12-14 at the Baku Expo Center. Concurrently, the conference will take place on March 13-14 at The Ritz-Carlton Baku hotel.
Dependable water supply for the country is among the top priority dimensions of the governmental policy. Posing enormous importance to both our country and the region as whole, the international event is taking place at the support of the State Agency of Water Resources of Azerbaijan. It will be dedicated to the discussion of the way forward in Azerbaijan and current objectives and solutions and will strive to find new possibilities for stakeholders. The event strives to attract new technologies, equipment, and investments, bolster water supply industry in light of restoration and reconstruction activities in Karabakh (ultimately factoring in the development in this field across the country), and promote discussions over critical issues, new projects, and cooperation in this field.
Approximately 90 companies from 16 countries have confirmed their participation in Baku Water Week. Alongside Azerbaijan, the countries represented by these participating companies, include Australia, Austria, Belarus, Belgium, the Czech Republic, Denmark, Georgia, Germany, Great Britain, Israel, Kazakhstan, the Russian Federation, Switzerland, Türkiye, and the United States of America.
Despite being held for the first time, the Baku Water Week has already enjoyed the support on the part of some major companies: Acwa Power, AgroFoodInvestment, Geo SU Group, Hidroloq LLC are golden; IDE Technologies, Körpü Bina Tikinti, Coca-Cola are silver, and Kolin İnşaat, Özgün İnşaat, Qarabağ-ER and Aztəsərrüfat LLC are sponsors, while Mekorot is a consulting partner of the event. The participation of such important players is a sure sign of how significant and relevant the event is.
The International Exhibition and Conference for Water Management (Baku Water Week) is organized by Caspian Event Organisers and its partners Caspian Event Management and ICA Events. The event also enjoys an active support on the part of the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA).
For more details on the event please visit the official webpage https://bakuwaterweek.az and https://conference.bakuwaterweek.az.