Bakı Enerji Həftəsində bu il də “Zero Waste” proqramı tətbiq ediləcək
5 və 6 iyun tarixlərində Azərbaycanda ənənəvi olaraq keçirilən Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində 29-cu Bakı Enerji Forumu keçiriləcəkdir.
Bakı Enerji Forumu enerji sahəsinin əsas istiqamətlərinin işıqlandırılması üçün mühüm müzakirə platformasıdır. Bakı Konqres Mərkəzində təşkil ediləcək forumda ümumilikdə 600-dən çox nümayəndənin iştirakı gözlənilir. İştirakçılar siyahısında Azərbaycanla yanaşı, ABŞ, Avstraliya, Böyük Britaniya, Bolqarıstan, BƏƏ, Çin, Əlcəzair, Fransa, İtaliya, Norveç, Macarıstan, Səudiyyə Ərəbistan, Sloveniya Türkiyə, Yaponiya, Almaniya və digər ölkələrdən olan şirkətlər yer alacaq.
Bu ilki tədbirin əsas gündəliyi olaraq “Enerji təhlükəsizliyi və dayanıqlılığa dair beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Xəzər regionunda Yaşıl Enerji və Hidrogen Potensialı”, “Beynəlxalq Qaz Təchizatı” və digər mövzular müzakirə olunacaqdır. COP29 ərəfəsində Bakı Enerji Forumunun proqramına “COP29: Azərbaycan üçün yeni çağırışlar və imkanlar” adlı xüsusi sessiya da əlavə olunub. Sessiyada məruzəçi qismində iştirak etmək üçün digər ölkələrdən xüsusi  qonaqlar dəvət olunub.
2023-cü ildə Bakı Enerji Forumunda ilk dəfə olaraq “Zero Waste” (Sıfır Tullantı) proqramı tətbiq olunmuşdur. Qlobal iqlim böhranını aradan qaldırmaq istiqamətində əsas həll yollarından biri kimi hesab olunan “Zero Waste” proqramı tullantıların qarşısının alınmasına yönəlmiş prinsiplər toplusudur ki, bu da məhsulların və resursların təyinatının dəyişdirilməsi və ya təkrar istifadə olunması yolu ilə istifadəyə yararlılığını artırmağı təşviq edir.
“Zero Waste” prinsipinə sadiq qalaraq 2024-cü ildə də Bakı Enerji Forumu zamanı çap vasitələrindən istifadə minimum səviyyəyə qədər azaldılaraq, əsasən elektron vasitələrə üstünlük veriləcək. İstifadəçilərin rahatlığı üçün tədbirlər proqramı barədə məlumatların əldə edilməsini asanlaşdıran QR kodlar təqdim olunacaq. Beynəlxalq “Zero Food Waste” təşəbbüsünü dəstəkləyərək, forum zamanı qidadan optimal istifadə prinsipi də tətbiq ediləcək. Belə ki, tədbirlər zamanı istifadə olunmayan qidalar heyvan sığınacaqlarına veriləcək.
Həmçinin, forum zamanı “Zero Waste” proqramı çərçivəsində tədbirin bütün nümayəndələri üçün təkrar emal olunmuş plastikdən bloknotlar, qələmlər və nəm salfetlər, eko dəridən isə çantalar hazırlanacaqdır.
Bundan başqa, Bakı Enerji Forumu çərçivəsində “MiniBoss” məktəbinin tələbələrinin “Econotes” və “Ecoleaf” adlı startapları nümayiş olunacaq. “Econotes” startapının ideyası başlıq hissəsində toxum olan qələmdir. Qələm istifadə olunub bitdikdə başlıq hissəsindəki toxumu yetişdirərək, bitki əldə etmək mümkündür. “Ecoleaf” isə psixoloji və ekoloji ehtiyacları qarşılayan bir qeyd dəftəridir. Dəftərin tərkibindəki vərəqlər adi görünsə də, onlar əkilə bilən kağızlardan hazırlanmışdır. Belə ki, qeyd dəftəri bitdikdən sonra vərəqləri torpağa əkməklə bitki yetişdirmək mümkündür. Nəticədə bioloji təmiz kağızdan çiçək yetişəcəkdir. Startapın yaradıcıları bildiriblər ki, startaplar Azərbaycanda ekoloji cəhətdən təmiz materiallardan hazırlanmış məhsullardır. Forumda iştirak edən nümayəndələrə də bu qələmlər və qeyd dəftərləri təqdim olunacaq.
Bundan əlavə, ötən illərdən etibarən tədbir üçün reklam vasitələrinin çapı minimuma endirilərək, forumun təşkil edildiyi məkanda elektron rollaplardan və reklam lövhələrindən istifadə olunur. Tədbirin keçiriləcəyi Bakı Konqres Mərkəzi də ekoloji konseptdə inşa edilmişdir. Belə ki, mərkəzin damında quraşdırılmış günəş enerjisi panelləri vasitəsilə kifayət qədər enerji toplanması sayəsində enerji istifadəsinə sərf olunan xərclər azaldılmışdır.
Baku Enerji Forumunun təşkilatçısı “Iteca Caspian” şirkəti, eləcə də onların tərəfdaşları olan “Caspian Event Management” və “ICA Events” şirkətləridir. Eyni zamanda, tədbirlər Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən aktiv şəkildə dəstəklənir. Rəsmi tərəfdaşlar qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services”, “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Lilac" və "Greenwich Travel Club" şirkətləri çıxış edir.

На Бакинской Энергетической Неделе в этом году также будет реализована программа «Zero Waste»
5 и 6 июня в рамках Бакинской энергетической недели, традиционно проводимой в Азербайджане, состоится 29-й Бакинский Энергетический Форум.
Бакинский энергетический форум является важной дискуссионной платформой для освещения основных направлений энергетической сферы. Ожидается, что в форуме, который состоится в Бакинском конгресс-центре, примут участие более 600 представителей разных стран. Помимо Азербайджана, в список участников войдут компании из Австралии, Алжира, Болгарии, Великобритании, Германии, Венгрии, Италии, Китая, Норвегии, ОАЭ, Саудовской Аравии, Словении, США, Турции, Франции, Японии и других стран.
В качестве основной повестки мероприятия в этом году будут обсуждены такие темы, как “международное сотрудничество в области энергетической безопасности и устойчивого развития”, “Зеленая энергия и водородный потенциал в Каспийском регионе”, “Международное газоснабжение” и другие. Накануне CОР29 в программу Бакинского энергетического форума была добавлена специальная сессия “CОР29: новые вызовы и возможности для Азербайджана”. Для участия в сессии в качестве докладчиков были приглашены специальные гости из других стран.
В 2023 году на Бакинском энергетическом форуме впервые была реализована программа “Zero Waste” (нулевые отходы). Программа “Zero Waste”, которая считается одним из основных решений глобального климатического кризиса, представляет собой набор принципов, направленных на предотвращение отходов, которые способствуют повышению их пригодности для использования за счет изменения назначения или повторного использования продуктов и ресурсов.
Придерживаясь принципа "Zero Waste", в 2024 году во время Бакинского энергетического форума использование печатных средств будет сокращено до минимума, в основном предпочтение будет отдаваться электронным средствам. Для удобства пользователей будут предоставлены QR-коды, облегчающие доступ к информации о программе мероприятий. Поддерживая международную инициативу "Zero Food Waste", во время форума также будет применен принцип оптимального использования продуктов питания. Таким образом, продукты, которые не использовались во время мероприятий, будут переданы в приюты для животных.
Во время Бакинского энергетического форума 2024 в рамках программы “Zero Waste” для всех участников мероприятия будут изготовлены блокноты, ручки и влажные салфетки из переработанного пластика, а также сумки из экокожи.
В рамках Бакинского Энергетического Форума также будут представлены стартапы "Econotes" и "Ecoleaf", разработанные учениками школы «МиниБосс». Идея стартапа "Econotes" заключается в создании карандаша с семенем в ​​колпачке. После того как карандаш будет использован, семя, находящееся в колпачке, можно посадить, чтобы вырастить растение. "Ecoleaf" - это блокнот, отвечающий экологическим и психологическим потребностям. Хотя страницы внутри блокнота выглядят как обычные, они изготовлены из посадочной бумаги. После использования блокнота его страницы можно посадить в почву, что приведет к росту растений. Предприниматели отмечают, что продукция, создаваемая в Азербайджане, изготавливается из экологически чистых материалов. Эти карандаши и блокноты будут предоставлены участникам форума.
Кроме того, с прошлых лет печать рекламных носителей для мероприятия сведена к минимуму, а в пространстве, где проводится форум, используются электронные ролики и рекламные щиты. Отметим, что Бакинский Конгресс-центр, где пройдет мероприятие, также построен по экологической концепции. Таким образом, благодаря достаточному накоплению энергии через панели солнечной энергии, установленные на крыше центра, затраты на использование энергии были снижены.
Министерство Энергетики Азербайджанской Республики оказывает поддержку мероприятиям, проводимые в рамках Бакинской Энергетической Недели, а Государственная Нефтяная Компания Азербайджанской Республики (SOCAR) является главным партнером.