2016-cı ilin sərgilərinin yekunları
Cari ilin dekabr ayında Azərbaycanda növbəti sərgi və konfranslar mövsümü uğurla başa çatıb. 2016-cı il ərzində Xəzəryanı regionun aparıcı sərgi şirkəti olan “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group Plc.” şirkəti birlikdə 17 ixtisaslaşdırılmış sərgi və konfrans təşkil ediblər. “Iteca Caspian” şirkətinin keçirdiyi bütün tədbirlərə dövlət strukturları tərəfindən yaxından dəstək göstərilir. Belə ki, ölkə başçısı İlham Əliyev bir sıra sərgiləri, onların arasında “AITF”, “WorldFood Azerbaijan”, “Caspian Oil and Gas” və “Bakutel” sərgilərini ziyarət etmiş və bir sıra sərgilərin iştirakçılarına salamlama məktubu ünvanlanmışdır. Həmçinin, bu sərgiləri Azərbaycan Respublikasının nazirləri və sahənin nazirliklərinin başqa rəsmiləri ziyarət ediblər.
2016-ci ildə Bakı şəhəri öz danılmaz beynəlxalq nüfuzunu – regionun işgüzar mərkəzi olduğunu təsdiq etdi. 2016-cı ilin sərgilərində dünyanın 60 ölkəsini təmsil edən 1454 iştirakçı-şirkət, habelə Azərbaycan və yaxın ölkələrdən 45 mindən artıq ziyarətçi iştirak etmişdir. Sevindirici haldır ki, ümumi ekspozisiya sahəsinin təxminən 40%-ni yerli şirkətlərin stendləri tuturdu.
Bu ildə keçirilən sərgiləri xarici ölkələrdən 70-dən çox yüksək rütbəli qonaqlar ziyarət ediblər: Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycanda ticarət məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi - Baronessa Emma Nikolson, ABŞ Dövlət Departamentinin enerji resursları bürosunun enerji diplomatiyası üzrə dövlət katibinin müavini - Robin Dunniqan, İran İslam Respublikasının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Naziri - Mahmud Vaezi, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Baş katibi - Houlin Jao, Belarus Respublikası Səhiyyə Nazirinin müavini - Valeriy Şevçuk, Türkiyə Respublikasının Nəqliyyat, Dənizçilik və Kommunikasiya Naziri - Əhmət Arslan, Belarus Respublikasının Rabitə və İnformatizasiya - Naziri Sergey Popkov, Çin Xalq Respublikasının Sənaye və İnformasiya Texnologiyalar Nazirliyinin Partiya Komitəsinin üzvü, Nazir müavini - Jin Şubo, Ümumdünya Poçt İttifaqının Baş direktoru - Bişar Hüsseyn, Regional Rabitə Birliyinin Baş direktoru - Nurudin Muxitdinov, Qazaxıstan Respublikasının İnformasiya və Rabitə Nazir müavini - Alan Ajibayev, Moldova Respublikasının İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə Nazir müavini - Vitalie Çolak, Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirinin müavini Zsolt Csutora, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası Baş katibi Ramil Hasanov və başqaları.
2016-cı ildə layihələrin uğurla həyata keçirilməsində tərəfdaş və sponsorların da rolu mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir. Belə ki, bu il sponsorlar qismində SOCAR, BP, Qazax Sement Zavodu, NB Group, Eurodesign, Azerfon, Bos Shelf, AZFEN J.V., Azeri M-I Drilling, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, General Electric, Global Energy, GMA Petroleum, RusNeft, Tekfen Construction, Inpex, Caspian Geophysical, Dentons, Nobel Oil Upstream, McDermott, SAP, Schlumberger, SNAM, Statoil, SOCAR Polymer, Petronas, HMS, Total, Caspian Energy, «Дом и интерьер» jurnalı. 2016-ci ildə “Iteca Caspian” şirkəti tərəfindən təşkil olunan sərgilərin tərəfdaşları arasında “SafeLife” (təhlükəsizlik üzrə rəsmi tərəfdaş) və “ Premier Tour ” (rəsmi turoperator) şirkətləri, Sheraton Hotel и Qafqaz Point Hotel mehmanxanaları (rəsmi otellər), habelə “AzExpoMontage” (rəsmi montajçı), Bakı Ekspo Mərkəzi və “Aqil və Bilqi” - uşaq guşəsi yer alır.
Həmçinin, hər bir sərgini geniş işgüzar proqram müşayiət etmiş, müxtəlif seminar və təqdimatlar, habelə forumlar keçirilmişdir. Sərgilər işgüzar görüş və danışıqlarla yanaşı, təşkilatçıların bütün sərgi iştirakçıları və ziyarətçiləri üçün hazırladıqları əlamətdar tədbirlərlə də yadda qalıb. Azərbaycanda “AITF” sərgisi multikulturalizm ilində əsl dünya mədəniyyətlərinin festivalı olub. Bolqarıstan, Çernoqoriya, Çex Respublikası, Gürcüstan, Dominikan Respublikası, Hindistan, Xorvatiya, İndoneziya, İran, İspaniya, Serbiya, Tailand, Türkiyə, Ukrayna və bu ilin debütantı Belarus Respublikası öz stendlərini parlaq, milli kolorit ilə təqdim etdilər. Regional stendlərlə Stavropol diyarı (Rusiya), Katatoniya (İspaniya) və Yurmala (Latviya) təqdim olunmuşdular. Sərginin ən maraqlı tədbirlərdən biri Azərbaycan regionlarının miqyaslı iştirakı olub. Təşkilatçılar və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında “İçərişəhər” Dövlət Tarix- Memarlıq Qoruğu İdarəsinin “AITF” sərgisinin 15-ci yubileyinə həsr olunmuş birgə layihəsi əlavə tədbirlər proqramında əsas yeri tutmuşdu. Sərginin müddətində “İçəri Şəhər” ənənəvi incəsənət Mərkəzinin stendində 4 cür tətbiqi dekorativ incəsənət növləri – keramika, batik, zərgər işləri və ağac işləmələri təqdim olunmuşdu.
Hər ziyarətçi milli incəsənət əsərlərinin necə yaradıldığını seyr edə bilirdi. Nəqliyyat, Tranzit, Logistika “TransCaspian” Xəzər Beynəlxalq sərgisinin 15 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq may ayının 10-da Mərkəzi Nəbatat Bağında Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. TransCaspian sərgisinin iştirakçıları Mərkəzi Nəbatat Bağında istirahət guşəsini quraşdırdılar və bundan sonra şəhər sakinləri gəzinti zamanı bu köşklərdə dincələ biləcəklər. TransCaspian 2016 sərgisinin 1-ci günündə daha bir möhtəşəm tədbir baş tutdu: Azərbaycan Texniki Universiteti “Nəqliyyat və nəqliyyat mühəndisliyində idarəetmə” fakültəsinə ən yüksək balla qəbul olunmuş tələbə Zülfüqar Sadıxova xüsusi mükafat təqdim olunmuşdu. Beləliklə, sərginin təşkilatçısı – “Iteca Caspian” şirkəti universitetlərə qəbulda fərqlənmiş tələbələrin həvəsləndirmə ənənəsini davam edir. “Iteca Caspian” sənətkar ustaların işinə də dəstək verir. Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində yerləşmiş, müxtəlif siniflərin, dövrlərin və ölkələrin gəmi, parovoz və təyyarələrinin modellərini sərgiləmiş Azərbaycanlı usta Rövşən Ansarinin işləri ziyarətçilər üçün gözlənilməz hədiyyə olub.
“Iteca Caspian” şirkəti milli sənət və bədii incəsənətə dəstək proqramını da davam etdirir. “Caspian Oil&Gas” sərgisi çərçivəsində qonaqlara Azərbaycanın milli qadın baş örtüyü “kəlağayı” nümayiş edilən stend və “Damla” xeyriyyə cəmiyyətinin rəsmləri təqdim edilmişdi. 22–ci Azərbaycan Beynəlxalq Inşaat “BakuBuild” sərgisinin keçiriləcəyi tarixlərə Four Seasons otelində İngiltərə – Azərbaycan cəmiyyətinin təşkil etdiyi xeyriyyə şam yeməyi aid edilmişdi. Ənənəvi olaraq, şam yeməyi ərzində hərrac təşkil olunmuşdu və hərracdan əldə edilən bütün pul vəsaitləri xeyriyyə məqsədləri üçün istifadə olunmuşdu.
İşgüzar görüş və danışıqlarla yanaşı Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları “Bakutel 2016” Sərgi və Konfransının bütün iştirakçılar və ziyarətçiləri üçün informasiya texnologiyalarının istifadəsi ilə oyun zonası təşkil olunmuşdu. Ziyarətçilər xüsusi eynəklər geyərək, virtual reallıqda ola bildilər və unikal bir əşya 3D qələmindən istifadə edərək yaratdılar. Bundan başqa, məhz “Bakutel 2016” sərgisinin ziyarətçiləri Azərbaycanda ilk dəfə olaraq mini robotları idarə edərək robotların əsl döyüşündə iştirak etmək və “ağıllı robotla” ünsiyyət qurmaq imkanı əldə etdilər.
Sərgilər və bu sərgilər çərçivəsində təşkil olunan bütün tədbirlər yerli KİV və beynəlxalq informasiya agentliklər tərəfindən geniş şəkildə işıqlandırılıb. 300-dən çox KİV sərgilərə informasiya dəstəyi göstərib. Həmçinin, sərgilərin rəsmi “Daily News” qəzetinin 7 nömrəsi dərc edilib və hər bir sərgi ilə bağlı rəsmi kataloq nəşr olunub.
Həm eksponentlərin, həm də ziyarətçilərin rəyinə əsasən, sərgilər uğurla keçib. Təşkilatçıların il ərzində keçirdikləri rəy sorğusunun nəticələrinə görə, ziyarətçilərin 95%-i 2016-cı ildə keçirilmiş sərgilərdə mühüm görüşlər keçirib və sərgilərin nəticələrindən razı qalıblar. Beləliklə, iştirakçı şirkətlər üçün yeni müştərilər və satış bazarlarının axtarışı, eləcə də satış coğrafiyasının genişlənilməsi baxımından sərgilərin səmərəli vasitə olduğu bir daha sübuta yetirildi. Təşkilatçıların hər sərgi üzrə orta hesabla 30% təşkil edən “rebukinq” (növbəti il keçiriləcək sərgidə iştirak üçün yerlərin sifariş edilməsi) barədə məlumatları da bunu təsdiq edir.
2017-ci il üçün planlar
“Iteca Caspian” şirkəti 2017-ci ildə 18 sərgi keçirilməsini planlaşdırır. İki sərgi – Beynəlxalq İstilİk, Havalandırma və Kondisiyalaşdırma sistemləri, Su təchizatı, Sanitariya, Ətraf Mühitin Mühafizəsi Texnologiyaları, Üzgüçülük Hovuzu və Bərpa Olunan Enerji “Aquatherm Baku” Sərgisi və Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə Vasitələri “Securica Caspian” Sərgisi – 10 illik yubileyini qeyd edəcəklər.
“BakuBuild” sərgisinin 2017-ci ildə tətbiq ediləcək yeni adını diqqətinizə çatdırırıq: “WorldBuild Baku”. Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi dünyada nəhəng inşaat sərgilərinin təşkilatçısı olan “ITE Build&Interiors” platformasının tərkib hissəsidir. Ad dəyişmə prosesi isə “ITE” şirkətlər qrupunun bütün dünyadakı inşaat sərgilərinin adlarının dəyişməsi ilə bağlıdır. Bu proses ziyarətçi və iştirakçılarda müvafiq təşkilatçılıq səviyyəsində olan, məsuliyyət, geniş miqyas, təqdim edilən məhsullar baxımından inşaat sərgiləri barədə vahid təsəvvürün formalaşdırılması ilə əlaqədardır.
Beləliklə, sərgi və konfranslar demək olar ki, sərhədsiz imkanlar təklif edir, yeni texnologiyalar və kontaktlar, tərəfdaşlar və nəhayət ki, yeni investisiyalar axını vəd edirlər. 2017–cı ildə keçiriləcək bütün sərgilərin cədvəli ilə şirkətin rəsmi saytında www.iteca.az tanış ola bilərsiniz.

The total result of exhibitions year 2016
Azerbaijan’s season of international exhibitions and conferences came to a close in December. Throughout 2016, the Caspian region’s leading exhibition company Iteca Caspian with its British partner ITE Group held 17 trade exhibitions and conferences. All Iteca Caspian’s events were supported by government bodies. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, visited a number of exhibitions including AITF, WorldFood Azerbaijan, Caspian Oil and Gas, and Bakutel, and sent welcome letters to exhibitors for a number of other exhibitions. The exhibitions were also attended by various other relevant industry ministers.
In 2016, Baku reaffirmed its undeniable international reputation as the region’s business centre. 1,454 exhibition companies from more than 60 countries and more than 45,000 visitors attended the 2016 exhibitions. Stands by local companies made up 40% of the total exhibition space.
Over 70 high ranking international guests visited the exhibitions in 2016 such as Robin Dunnigan - Deputy Assistant Secretary for Energy Diplomacy in the Department of State's Bureau of Energy Resources, Baronessa Emma Nikolson - the UK Prime Minister’s special trade envoy to Azerbaijan, Iraq and Turkmenistan, Houlin Zhao - Secretary General, ITU; Valeriy Shevchuk - Deputy Minister of the Healthcare of the Republic of Belarus, Mahmoud Vaezi – Minister of Communications and Information Technology of Iran, Sergey Popkov – Minister of Communications and Informatization of Belarus, Nurudin Mukhitdinov - Secretary General, RCC; Vitalie Cholak - Moldova Deputy Minister of Information Technology and Communications, Ahmet Arslan - Turkish Minister of Transport, Maritime Affairs and Communications, Alan Ajibayev - Kazakh Deputy Minister of Information and Communication, Bakit Sharshembiyev - Kyrgyz Chairman of the State Committee for Information Technology and Communications, and Ramil Hasanov - Secretary General, Cooperation Council of Turkic-speaking States (CCTSS).
The success of 2016’s exhibitions is largely thanks to the role of partners and sponsors. This year’s sponsors were SOCAR, BP, Gazakh Cement Plant LLC, NB Group, Eurodesign, Azerfon, Bos Shelf, AZFEN J.V., Azeri M-I Drilling, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, General Electric, Global Energy, GMA Petroleum, RusNeft, Tekfen Construction, Inpex, Caspian Geophysical, Dentons, Nobel Oil Upstream, McDermott, SAP, Schlumberger, SNAM, Statoil, SOCAR Polymer, Petronas, HMS, Total, Caspian Energy, Dom&Interyer magazine. Iteca Caspian’s partners in 2016 were SafeLife, the security partner, tour operators Premier Tour, official hotels Sheraton Hotel and Qafqaz Point Hotel, official stand builder AzExpoMontage, and Baku Expo Center, and Aqil & Bilgi - children’s area.
Each exhibition also had its own business programme. In the framework of the exhibitions took place the different seminars, presentations, forums and conferences. As well as business meetings and talks, the exhibitions featured other interesting events arranged by the organisers.  In the Year of Multiculturalism in Azerbaijan AITF has become a real festival of world cultures. Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Dominican Republic, Georgia, India, Indonesia, Iran, Montenegro, Serbia, Spain, Thailand, Turkey, and Ukraine, also Belarus this year’s debutant, presented bright stands with national colors. The Stavropol Region (under the supervision the Ministry of Culture of the Stavropol Region), Catalonia (Spain) and Jurmala (Latvia) are presented with separate regional stands.
For AITF’s 15th anniversary, we prepared a special programme of additional events. The programme’s main feature was a joint project with the Administration of the Icherisheher State Historical-Architectural Reserve under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. During the exhibition, the Icherisheher Centre of Traditional Arts’ stand in the exhibition centre lobby featured four types of decorative arts and crafts - ceramics, batik, jewellery, and woodwork. Visitors got the opportunity to watch these national arts being created.
For the 15th anniversary of TransCaspian, the Caspian International Transport, Transit and Logistics Exhibition, a special programme of additional events took place. On 10 May, the Central Botanical Garden hosted an event dedicated to the birthday of National Leader Heydar Aliyev - participants of the TransCaspian exhibition built a pergola in the Central Botanical Gardens to provide a resting spot.
On the first day of the exhibition, we awarded student Zulfugar Sadikhov a prize for gaining the highest score in the admissions exam for the Transportation and Transport Engineering Management course at the Azerbaijan Technical University. Iteca Caspian therefore continues the tradition of encouraging students to enrol in the country’s distinguished universities.
Iteca Caspian has always supported the development of hand-craftsmanship. Visitors at this year’s event could view an exhibition of handworks by Rovshan Ansari in Baku Expo Center’s lobby. The exhibition included models of ships, trains and aircraft of different classes, ages and origins.
Iteca Caspian continues to support art and traditional craftsmanship in Azerbaijan by presenting a display of Azerbaijani national “kelagai” headscarves and a display of pictures from the charity Damla at Caspian Oil&Gas exhibition. The BakuBuild exhibition coincided with the Anglo-Azerbaijani Society charity dinner and auction at the Four Seasons hotel, where we were one of the sponsors.
At this year’s Bakutel telecommunications exhibition and conference, a Game Zone was introduced where visitors could experience virtual reality using a special headset, as well as create a unique item or object using 3D printing pen technology handles. In addition, for the first time in Azerbaijan, visitors got the opportunity to participate in a Robot Battle with mini-robots, and communicate with an Intelligent Robot.
The exhibitions and all events that took place within them were widely covered by the local press and international media agencies. Media support for the 2016 exhibitions was provided by 350 media.  Seven issues of the Daily News newspaper were published and each exhibition published its own official catalogue.
The exhibitors and visitors thought that the exhibitions had gone successfully. According to the surveys held throughout the year 95% of visitors held important meetings and remained satisfied with the 2016 exhibitions. In this way, the exhibitions once again proved that they are the most effective tool for finding new clients, sales markets and expanding geographies of sales for exhibiting companies. This is attested to by the average exhibitor rebooking rate of 30%.
Trade and industry exhibitions are a reliable guide to the business world, and the most effective tool for finding new clients, markets and widening the sales area, establishing international partnerships, increasing the flow of investment. They are a great opportunity to maintain relationships with partners and a target audience.
In 2017 Iteca Caspian plans to hold 18 exhibitions in Baku Expo Center. Two of the exhibitions in 2017 will be anniversary exhibitions: Aquatherm Baku, the 10th Anniversary International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary, Environmental Technology, Swimming Pool and Renewable Energies, and Securika Caspian, the 10th Anniversary Caspian International Protection, Security and Rescue Exhibition. Also We would like to concentrate your attention to the exhibition’s new name -  WorldBuild Baku, which will come into effect in 2017. The Baku building exhibition is part of ITE Build&Interiors, the largest portfolio of building exhibitions in the world. The renaming process is in line with changes to all ITE Group’s building exhibitions worldwide. The changes will create a cohesive image for the exhibitions for visitors and exhibitors that is in line with the level of organisation and scale of the exhibitions, and the products presented.
These new exhibitions promise to bring new technologies, new contacts, partners and investments to the rapidly developing national economy. Every specialised exhibition is the meeting place for a whole industry with unlimited potential. You can find a detailed calendar of the exhibitions in 2017 on the www.iteca.az website.