2016-cı ilin sərgilərinin yekunları
Cari ilin dekabr ayında Azərbaycanda növbəti sərgi və konfranslar mövsümü uğurla başa çatıb. 2016-cı il ərzində Xəzəryanı regionun aparıcı sərgi şirkəti olan “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyalı tərəfdaşı “ITE Group Plc.” şirkəti birlikdə 17 ixtisaslaşdırılmış sərgi və konfrans təşkil ediblər. “Iteca Caspian” şirkətinin keçirdiyi bütün tədbirlərə dövlət strukturları tərəfindən yaxından dəstək göstərilir. Belə ki, ölkə başçısı İlham Əliyev bir sıra sərgiləri, onların arasında “AITF”, “WorldFood Azerbaijan”, “Caspian Oil and Gas” və “Bakutel” sərgilərini ziyarət etmiş və bir sıra sərgilərin iştirakçılarına salamlama məktubu ünvanlanmışdır. Həmçinin, bu sərgiləri Azərbaycan Respublikasının nazirləri və sahənin nazirliklərinin başqa rəsmiləri ziyarət ediblər.
2016-ci ildə Bakı şəhəri öz danılmaz beynəlxalq nüfuzunu – regionun işgüzar mərkəzi olduğunu təsdiq etdi. 2016-cı ilin sərgilərində dünyanın 60 ölkəsini təmsil edən 1454 iştirakçı-şirkət, habelə Azərbaycan və yaxın ölkələrdən 45 mindən artıq ziyarətçi iştirak etmişdir. Sevindirici haldır ki, ümumi ekspozisiya sahəsinin təxminən 40%-ni yerli şirkətlərin stendləri tuturdu.
Bu ildə keçirilən sərgiləri xarici ölkələrdən 70-dən çox yüksək rütbəli qonaqlar ziyarət ediblər: Böyük Britaniya Baş nazirinin Azərbaycanda ticarət məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi - Baronessa Emma Nikolson, ABŞ Dövlət Departamentinin enerji resursları bürosunun enerji diplomatiyası üzrə dövlət katibinin müavini - Robin Dunniqan, İran İslam Respublikasının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Naziri - Mahmud Vaezi, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Baş katibi - Houlin Jao, Belarus Respublikası Səhiyyə Nazirinin müavini - Valeriy Şevçuk, Türkiyə Respublikasının Nəqliyyat, Dənizçilik və Kommunikasiya Naziri - Əhmət Arslan, Belarus Respublikasının Rabitə və İnformatizasiya - Naziri Sergey Popkov, Çin Xalq Respublikasının Sənaye və İnformasiya Texnologiyalar Nazirliyinin Partiya Komitəsinin üzvü, Nazir müavini - Jin Şubo, Ümumdünya Poçt İttifaqının Baş direktoru - Bişar Hüsseyn, Regional Rabitə Birliyinin Baş direktoru - Nurudin Muxitdinov, Qazaxıstan Respublikasının İnformasiya və Rabitə Nazir müavini - Alan Ajibayev, Moldova Respublikasının İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə Nazir müavini - Vitalie Çolak, Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirinin müavini Zsolt Csutora, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası Baş katibi Ramil Hasanov və başqaları.
2016-cı ildə layihələrin uğurla həyata keçirilməsində tərəfdaş və sponsorların da rolu mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdir. Belə ki, bu il sponsorlar qismində SOCAR, BP, Qazax Sement Zavodu, NB Group, Eurodesign, Azerfon, Bos Shelf, AZFEN J.V., Azeri M-I Drilling, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, General Electric, Global Energy, GMA Petroleum, RusNeft, Tekfen Construction, Inpex, Caspian Geophysical, Dentons, Nobel Oil Upstream, McDermott, SAP, Schlumberger, SNAM, Statoil, SOCAR Polymer, Petronas, HMS, Total, Caspian Energy, «Дом и интерьер» jurnalı. 2016-ci ildə “Iteca Caspian” şirkəti tərəfindən təşkil olunan sərgilərin tərəfdaşları arasında “SafeLife” (təhlükəsizlik üzrə rəsmi tərəfdaş) və “ Premier Tour ” (rəsmi turoperator) şirkətləri, Sheraton Hotel и Qafqaz Point Hotel mehmanxanaları (rəsmi otellər), habelə “AzExpoMontage” (rəsmi montajçı), Bakı Ekspo Mərkəzi və “Aqil və Bilqi” - uşaq guşəsi yer alır.
Həmçinin, hər bir sərgini geniş işgüzar proqram müşayiət etmiş, müxtəlif seminar və təqdimatlar, habelə forumlar keçirilmişdir. Sərgilər işgüzar görüş və danışıqlarla yanaşı, təşkilatçıların bütün sərgi iştirakçıları və ziyarətçiləri üçün hazırladıqları əlamətdar tədbirlərlə də yadda qalıb. Azərbaycanda “AITF” sərgisi multikulturalizm ilində əsl dünya mədəniyyətlərinin festivalı olub. Bolqarıstan, Çernoqoriya, Çex Respublikası, Gürcüstan, Dominikan Respublikası, Hindistan, Xorvatiya, İndoneziya, İran, İspaniya, Serbiya, Tailand, Türkiyə, Ukrayna və bu ilin debütantı Belarus Respublikası öz stendlərini parlaq, milli kolorit ilə təqdim etdilər. Regional stendlərlə Stavropol diyarı (Rusiya), Katatoniya (İspaniya) və Yurmala (Latviya) təqdim olunmuşdular. Sərginin ən maraqlı tədbirlərdən biri Azərbaycan regionlarının miqyaslı iştirakı olub. Təşkilatçılar və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında “İçərişəhər” Dövlət Tarix- Memarlıq Qoruğu İdarəsinin “AITF” sərgisinin 15-ci yubileyinə həsr olunmuş birgə layihəsi əlavə tədbirlər proqramında əsas yeri tutmuşdu. Sərginin müddətində “İçəri Şəhər” ənənəvi incəsənət Mərkəzinin stendində 4 cür tətbiqi dekorativ incəsənət növləri – keramika, batik, zərgər işləri və ağac işləmələri təqdim olunmuşdu.
Hər ziyarətçi milli incəsənət əsərlərinin necə yaradıldığını seyr edə bilirdi. Nəqliyyat, Tranzit, Logistika “TransCaspian” Xəzər Beynəlxalq sərgisinin 15 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq may ayının 10-da Mərkəzi Nəbatat Bağında Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunmuş tədbir keçirildi. TransCaspian sərgisinin iştirakçıları Mərkəzi Nəbatat Bağında istirahət guşəsini quraşdırdılar və bundan sonra şəhər sakinləri gəzinti zamanı bu köşklərdə dincələ biləcəklər. TransCaspian 2016 sərgisinin 1-ci günündə daha bir möhtəşəm tədbir baş tutdu: Azərbaycan Texniki Universiteti “Nəqliyyat və nəqliyyat mühəndisliyində idarəetmə” fakültəsinə ən yüksək balla qəbul olunmuş tələbə Zülfüqar Sadıxova xüsusi mükafat təqdim olunmuşdu. Beləliklə, sərginin təşkilatçısı – “Iteca Caspian” şirkəti universitetlərə qəbulda fərqlənmiş tələbələrin həvəsləndirmə ənənəsini davam edir. “Iteca Caspian” sənətkar ustaların işinə də dəstək verir. Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində yerləşmiş, müxtəlif siniflərin, dövrlərin və ölkələrin gəmi, parovoz və təyyarələrinin modellərini sərgiləmiş Azərbaycanlı usta Rövşən Ansarinin işləri ziyarətçilər üçün gözlənilməz hədiyyə olub.
“Iteca Caspian” şirkəti milli sənət və bədii incəsənətə dəstək proqramını da davam etdirir. “Caspian Oil&Gas” sərgisi çərçivəsində qonaqlara Azərbaycanın milli qadın baş örtüyü “kəlağayı” nümayiş edilən stend və “Damla” xeyriyyə cəmiyyətinin rəsmləri təqdim edilmişdi. 22–ci Azərbaycan Beynəlxalq Inşaat “BakuBuild” sərgisinin keçiriləcəyi tarixlərə Four Seasons otelində İngiltərə – Azərbaycan cəmiyyətinin təşkil etdiyi xeyriyyə şam yeməyi aid edilmişdi. Ənənəvi olaraq, şam yeməyi ərzində hərrac təşkil olunmuşdu və hərracdan əldə edilən bütün pul vəsaitləri xeyriyyə məqsədləri üçün istifadə olunmuşdu.
İşgüzar görüş və danışıqlarla yanaşı Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya və İnformasiya Texnologiyaları “Bakutel 2016” Sərgi və Konfransının bütün iştirakçılar və ziyarətçiləri üçün informasiya texnologiyalarının istifadəsi ilə oyun zonası təşkil olunmuşdu. Ziyarətçilər xüsusi eynəklər geyərək, virtual reallıqda ola bildilər və unikal bir əşya 3D qələmindən istifadə edərək yaratdılar. Bundan başqa, məhz “Bakutel 2016” sərgisinin ziyarətçiləri Azərbaycanda ilk dəfə olaraq mini robotları idarə edərək robotların əsl döyüşündə iştirak etmək və “ağıllı robotla” ünsiyyət qurmaq imkanı əldə etdilər.
Sərgilər və bu sərgilər çərçivəsində təşkil olunan bütün tədbirlər yerli KİV və beynəlxalq informasiya agentliklər tərəfindən geniş şəkildə işıqlandırılıb. 300-dən çox KİV sərgilərə informasiya dəstəyi göstərib. Həmçinin, sərgilərin rəsmi “Daily News” qəzetinin 7 nömrəsi dərc edilib və hər bir sərgi ilə bağlı rəsmi kataloq nəşr olunub.
Həm eksponentlərin, həm də ziyarətçilərin rəyinə əsasən, sərgilər uğurla keçib. Təşkilatçıların il ərzində keçirdikləri rəy sorğusunun nəticələrinə görə, ziyarətçilərin 95%-i 2016-cı ildə keçirilmiş sərgilərdə mühüm görüşlər keçirib və sərgilərin nəticələrindən razı qalıblar. Beləliklə, iştirakçı şirkətlər üçün yeni müştərilər və satış bazarlarının axtarışı, eləcə də satış coğrafiyasının genişlənilməsi baxımından sərgilərin səmərəli vasitə olduğu bir daha sübuta yetirildi. Təşkilatçıların hər sərgi üzrə orta hesabla 30% təşkil edən “rebukinq” (növbəti il keçiriləcək sərgidə iştirak üçün yerlərin sifariş edilməsi) barədə məlumatları da bunu təsdiq edir.
2017-ci il üçün planlar
“Iteca Caspian” şirkəti 2017-ci ildə 18 sərgi keçirilməsini planlaşdırır. İki sərgi – Beynəlxalq İstilİk, Havalandırma və Kondisiyalaşdırma sistemləri, Su təchizatı, Sanitariya, Ətraf Mühitin Mühafizəsi Texnologiyaları, Üzgüçülük Hovuzu və Bərpa Olunan Enerji “Aquatherm Baku” Sərgisi və Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə Vasitələri “Securica Caspian” Sərgisi – 10 illik yubileyini qeyd edəcəklər.
“BakuBuild” sərgisinin 2017-ci ildə tətbiq ediləcək yeni adını diqqətinizə çatdırırıq: “WorldBuild Baku”. Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi dünyada nəhəng inşaat sərgilərinin təşkilatçısı olan “ITE Build&Interiors” platformasının tərkib hissəsidir. Ad dəyişmə prosesi isə “ITE” şirkətlər qrupunun bütün dünyadakı inşaat sərgilərinin adlarının dəyişməsi ilə bağlıdır. Bu proses ziyarətçi və iştirakçılarda müvafiq təşkilatçılıq səviyyəsində olan, məsuliyyət, geniş miqyas, təqdim edilən məhsullar baxımından inşaat sərgiləri barədə vahid təsəvvürün formalaşdırılması ilə əlaqədardır.
Beləliklə, sərgi və konfranslar demək olar ki, sərhədsiz imkanlar təklif edir, yeni texnologiyalar və kontaktlar, tərəfdaşlar və nəhayət ki, yeni investisiyalar axını vəd edirlər. 2017–cı ildə keçiriləcək bütün sərgilərin cədvəli ilə şirkətin rəsmi saytında www.iteca.az tanış ola bilərsiniz.

Итоги выставочного года 2016
В декабре с успехом завершился очередной сезон международных выставок и конференций в Азербайджане. В течение 2016 года ведущая выставочная компания Прикаспийского региона Iteca Caspian совместно со своим партнером Британской выставочной компанией ITE Group провели 17 специализированных выставок и конференций. Все события компании Iteca Caspian активно поддерживаются государственными структурами. Президент Республики Ильхам Алиев посетил ряд выставок, среди которых AITF, WorldFood Azerbaijan, Caspian Oil and Gas и Bakutel, а также направил письмо-приветствие в адрес участников ряда выставок. Выставки также посещали министры и другие представители отраслевых министерств Азербайджанской Республики.
В 2016 году Баку подтвердил свою неоспоримую международную репутацию делового центра в регионе. Свыше 70 высокопоставленных гостей из-за рубежа посетили выставки этого года. Среди них: помощник заместителя секретаря США по энергетической дипломатии, Бюро Энергетических ресурсов Робин Даниган, Специальный торговый посланник премьер-министра Великобритании в Азербайджане  баронесса Эмма Николсон Винтерборнская, Хоулинь Чжао - генеральный секретарь Международного Союза Электросвязи (ITU), Ахмет Арслан – министр транспорта, судоходства и коммуникаций Турции, Валерий Шевчук - заместитель министра здравоохранения Республики Беларусь, Махмуд Ваези – министр связи и информационных технологий Ирана, Сергей Попков – министр связи и информатизации Республики Беларусь, Нуридин Мухитдинов – генеральный секретарь Регионального Содружества в области Связи (РСС), Виталий Чолак - замминистр информационных технологий Молдовы, Алан Ажибаев- заместитель министра информации и связи Республики Казахстан, Бакит Шаршимбиев - Председатель Государственного комитета по информационным технологиям и связи Киргизии, а также Рамиль Гасанов - генеральный секретарь Совета сотрудничества тюркоязычных государств (CCTSS).
Выставки 2016 года приняли 1,454 компании-участников из более 60 стран мира и свыше 40 тыс. посетителей из Азербайджана и близлежащих стран. Отрадным фактом является то, что стенды местных компаний заняли почти 40% от общих экспозиционных площадей. C национальными группами в 2016 году принимали участие 25 стран мира: Австрия, Беларусь, Болгария, Германия, Грузия, Доминиканская Республика, Индия, Индонезия, Иран, Испания, Италия, ОАЭ, Сербия, Словения, Таиланд, Турция, Украина, Франция, Хорватия, Черногория и Чехия.
Важна роль партнеров и спонсоров в успешном проведении проектов в 2016 году. Так, спонсорами в этом году выступали SOCAR, BP, Газахский цементный завод (Gazakh Cement Plant LLC), NB Group, Eurodesign, Azerfon, Bos Shelf, AZFEN J.V., Azeri M-I Drilling, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, General Electric, Global Energy, GMA Petroleum, RusNeft, Tekfen Construction, Inpex, Caspian Geophysical, Dentons, Nobel Oil Upstream, McDermott, SAP, Schlumberger, SNAM, Statoil, SOCAR Polymer, Petronas, HMS, Total, Caspian Energy, журнал Дом и Интерьер. Среди партнеров выставок, организованных компанией Iteca Caspian в 2016 году: компания «SafeLife» - партнер по безопасности, туроператор «Premier Tour», официальные гостиницы «Sheraton Hotel» и «Qafqaz Point Hotel», официальный застройщик «AzExpoMontage», а также Баку Экспо Центр и «Агиль и Бильги»- детская зона.
Также работу каждой выставки сопровождала обширная деловая программа. Были проведены различные семинары, презентации, форумы. Помимо деловых встреч и переговоров выставки запомнились замечательными событиями,  которые организаторы приготовили для всех участников и посетителей выставок. В Год Мультикультурализма в Азербайджане AITF стала настоящим фестивалем мировых культур. Ярко, с национальным колоритом свои стенды представили Болгария, Грузия, Доминиканская Республика, Индия, Индонезия, Иран, Испания, Сербия, Таиланд, Турция, Украина, Хорватия, Черногория, Чехия, а также дебютант этого года - Беларусь. Региональными стендами были представлены Ставропольский край, Каталония (Испания) и Юрмала (Латвия). Одним из самых интересных событий выставки стало масштабное участие регионов Азербайджана.
К 15-летнему юбилею выставки AITF организаторы подготовили специальную программу дополнительных мероприятий. В центре программы был совместный проект с Управлением Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер» при Кабинете Министров Азербайджанской Республики. Так, в течение всех дней работы выставки на стенде Центра Традиционного Искусства «Ичеришехер», представлялись 4 вида прикладного декоративного искусства - керамика, «батика», ювелирные работы, а также работы по дереву. Каждый посетитель имел возможность увидеть, как создаются эти шедевры национального искусства.
В связи с 15-летним юбилеем Каспийской Международной Выставки Транспорт, Транзит и Логистика Transcaspian 2016 10 мая в Центральном Ботаническом Саду состоялось мероприятие, приуроченное ко дню рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Участники выставки TransCaspian 2016 возвели в Центральном Ботаническом Саду беседку, в которой при прогулке могут отдыхать жители города.
Еще одно событие состоялось в первый день выставки TransCaspian 2016, а именно вручение премии студенту – Зульфугару Садыхову, набравшему высший балл при поступлении в Азербайджанский Технический Университет на факультет «Транспортировка и управление в транспортной инженерии». Таким образом, организаторы выставки продолжают традицию поощрения студентов отличившихся при поступлении в вузы страны.
Компания Iteca Caspian, всегда поддерживает развитие  ручного мастерства. Сюрпризом для посетителей стала выставка ручных работ азербайджанского мастера Ровшана Ансари, расположенная в фойе Баку Экспо Центра. Выставка включила демонстрацию моделей судов различных классов, разных эпох и стран, различные модели паровозов и самолетов.
Также компания Iteca Caspian развивает программу поддержки национального ремесленного и художественного искусства Азербайджана. В рамках выставки Caspian Oil&Gas для всех гостей был представлен стенд, на котором демонстрировался азербайджанский национальный женский головной убор «келагаи» и художественная выставка картин благотворительного общества «Дамла». К датам 22-й Азербайджанской Международной Выставки «Строительство» BakuBuild 2016 был  приурочен благотворительный ужин Англо-Азербайджанского Общества, который проходил в отеле Four Seasons. Традиционно во время ужина состоялся аукцион. Все вырученные деньги пошли на благотворительные цели. Одним из спонсоров благотворительного ужина являлись организаторы выставки BakuBuild.
Помимо деловых встреч и переговоров для всех посетителей и участников на Азербайджанской Международной Выставке и Конференции «Телекоммуникации и Информационные Технологии» Bakutel 2016 была организована «Игровая зона» с использованием IT технологий. Так, посетители, надев специальные очки, смогли побывать в виртуальной реальности, а также создать уникальную вещь или предмет посредством 3D ручки. Кроме того, впервые в Азербайджане именно посетители выставки Bakutel имели возможность поучаствовать в настоящем робот-батле, управляя мини-роботами, а также пообщаться с Умным Роботом.
Выставки и все события, которые проходили в их рамках, широко освещались местными СМИ и международными информационными агентствами. Информационную поддержку в 2016 году выставкам оказали свыше 300 медиа. Состоялось 7 выпусков официальных газет выставок «Daily News» и к каждой выставке был выпущен официальный каталог.
Не только, по мнению экспонентов, но и по мнению посетителей выставки прошли успешно. По результатам опроса, которые проводили организаторы в течение всего года, 95% посетителей провели важные встречи и остались довольны выставками в 2016 году.  Таким образом, выставки еще раз подтвердили тот факт, что являются наиболее эффективным инструментом поиска новых клиентов, рынков сбыта и расширения географии продаж для компаний-участников. Об этом свидетельствуют и данные организаторов по ребукингу (переподписание на участие на следующий год), которые в среднем на каждую выставку составляют 30%.
В 2017 году компания Iteca Caspian планирует проведение 18 выставок. Две выставки: Aquatherm Baku - Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника, Технологии по Охране Окружающей Среды, Бассейны и Возобновляемая Энергия», и Securika Caspian - Каспийская Международная Выставка «Охрана, Безопасность и Средства Спасения» отметят свои 10-летние юбилеи в 2017 году. Также в 2017 году в использование войдет новое название строительной выставки WorldBuild Baku. Бакинская строительная выставка является частью строительных выставок ITE Build&Interiors, организатора крупнейшего в мире портфолио строительных выставок. Процесс переименования связан с изменением названия всех выставок строительной вертикали группы ITE по всему миру с целью создания у посетителей и участников единого образа строительных выставок с соответствующим уровнем организации, ответственностью, масштабом проведения, представленных продуктов.
Таким образом, выставки и конференции предлагают почти неограниченные возможности, обещают привести за собой новые технологии и контакты, партнеров и, наконец, новый поток инвестиций. С полным графиком выставок, которые состоятся в 2017 году, можно ознакомиться на официальном сайте компании www.iteca.az