Noyabr ayında Azərbaycan hökuməti ölkədə 2026-cı ilə qədər neft və qaz hasilatı üzrə ortamüddətli proqnozları dərc edib.
Həmin məlumatlara əsasən, 2022-ci ildə Azərbaycanda neft hasilatı 34 milyon 830,3 min ton. 2023-cü ildə - 35 milyon 752,7 min ton, 2024-cü ildə - 35 milyon 672 min ton, 2025-ci ildə - 34 milyon 707,6 min ton təşkil edəcək.
Yaxın 4 il ərzində hökumət yalnız 2023-cü ildə neft hasilatında artım gözləyir. Həmçinin, artım az deyil, təxminən bir milyon ton, daha dəqiq desək, 922,4 min ton və ya 2,6% çoxdur. 2026-cı ildək qalan dövrdə isə kiçik artım gözlənilir.
Bu proqnozlardan belə çıxır ki, hökumətin ortamüdətli dövr üçün proqnozu – neft hasilatını illik 35-36 milyon ton səviyyəsində saxlamaqdır.
2011-cui ildən etibarən Azərbaycanda neft hasilatının həm quruda, həm də dənizdə təbii şəkildə azalması müşahidə olunur. Quru yataqlar çoxdan işlənir və onlardan əksəriyyəti artıq köhnəlib. Dənizdə vəziyyət daha yaşxıdır, lakin neftin əsas həcmi AÇG bloku hesabına təmin edilir, bu yataqlar bloku 1997-ci ildən etibarən işlənir və hasilat ildən ilə azalır. 2022-ci ildə AÇG blokunda hasilat 170 milyon barrel səviyyəsində gözlənilir, bu da 2021-ci ilin göstəricisindən 1,5 milyon barrel və 2020-ci ilin göstəricisindən 4 milyon barrel azdır.
“Şahdəniz” yatağı hesabına kondensat hasilatında stabil artım müşahidə olunur.
Son onillik ərzində yeni kəşflər neftlə deyil, qaz ilə əlaqədardlr, beləliklə, yeni neft yataqlarının aşxtarışı üzrə işlər davam edərkən, hazırda neft hasilatının stabilləşməsi məsələsi prioritet təşkil edir.
İlk növbədə, BP-nin “Mərkəzi Şərqi Azəri” layihəsi hesabına neft hasilatının stabilləşməsi məsələsini həll etmək planlaşdırılır. Xatırladaq ki, dəyəri $6 milyard olan “Mərkəzi Şərqi Azəri” layihəsi AÇG blokunun işlənməsinin növbəti mərhələsidir. Layihənin məqsədi - əlavə quyuların qazılması və dəniz obyektlərinin quraşdırılması hesabına gündəlik 100 min barrelədək neft və 350 min kubfut qaz pikinə çatmaqdır. Layihə çərçivəsində artıq 2023-cü ildə ilk neft əldə etmək planlaşdırılır. Əslində, yeni platformanın istismara verilməsi neft hasilatının müəyyən artımına gətirməlidir, lakin 1997-ci ildıən işlənən AÇG blokunda da istehsal həcminin azalması müşahidə olunmasını nəzərə alaraq, Mərkəzi Şərqi Azəri platformasının başqa vəzifəsi olacaq – azalmanı kompensasiya etmək.
Abşeron arxipelaqının dayazsulu hissəsində kəşfiyyat qazma işləri nəticəsində yaxşı nəticələr əldə olunduğu halda vəziyyət tam dəyişə bilər. Burada SOCAR və Böyük Britaniyanın BP şirkəti ikinci AÇG bloku səviyyəsində ehtiyatlar aşkar etməyi ümid edir. Düzdür, hətta bu halda sənaye hasilatına başlamadan öncə müvafiq hasilat və nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması üçün zaman lazım olacaq. Görünür, bu səbəbdən SWAP üzrə nəzəri gözləntilər hökumətin proqnozlarına daxil edilməyib. Ancaq artıq gələn ilin payızında əsas iqtisadi göstəricilər üzrə ortamüddətli perspektiv üçün proqnoz rəqəmlər, həmçinin Azərbaycanda neft və qaz hasilatı üzrə göstəricilər hər ilin dördüncü rübündə dərc olunduğunu nəzərə alarsaq, proqnozlarda bir qədər düzəlişlər görə bilərik. Bu vaxta qədər Abşeron üzrə gözləntilərin özünü nə dərəcədə doğruldacağı və Azərbaycanda neft hasilatının artırılması ilə bağlı gələcək perspektivlər aydın olacaq. Xüsusən ona görə ki, 2022-ci ilin payızında proqnozlarda 2026-cı il qeyd olunacaq.
Əgər neft hsilatında məsələ belədir ki, yaxın illərdə bütün səylər mövcud istehsal həcmlərinin qorunmasına yönəlibsə, qaz sahəsində ortamüddətli perspektivlər daha yaxşı görünür.
Proqnozlara əsasən, 2026-cı ilədək Azərbaycanda qaz hasilatında illik artım gözlənilir: 2023-cü ildə – 47 milyard 757,4 milyon kubmetr, 2024-cü ildə – 49 milyard 210,1 milyon kubmetr, 2025-ci ildə – 49 milyard 728,1 milyon kubmetr. Yəni, 2026-cı ildək ölkədə qaz hasilatı strateji hədəfə - illik 50 milyard kubmetrə çatacaq.
Yaxın illərdə qaz hasilatının artımı, əlbəttə ki, bu dövrdə pik həddə çatacaq “Şahdəniz” yatağının işlənməsinin “Mərhələ-2” layihəsi ilə əlaqədardır. 2022-ci ildə “Şahdəniz”də hasilat 22,8 milyard kubmetr səviyyəsində gözlənilir (2021-ci ilin göstəricisindən +7%). Bundan başqa, gələn il “Şahdəniz”də kondensat hasilatı 33,3 milyon barrel səviyəsində gözlənilir (2021-ci ilin səviyyısindən +4,7%).
Buna baxmayaraq, dİgər yataqlar da növbədədir – Ümid-Babək qaz-kondensat bloku (ikinci mərhələ), Şəfəq-Asiman perspektivli struktur (burada qazma işləri aparılır və ikinci “Şahdəniz” olacağı gözlənilir), həmçinin Qarabağ və Abşeron yataqları. Abşeron yatağının işlənməsi gələn ilin iyul ayına planlaşdırılıb və təbii ki, Azərbaycanda qaz hasilatının artımına öz töhfəsini verəcək.
Bu qaz layihələrinin heç də bütün siyahısını deyil, çünki AÇG blokunda dərin laylarda yerləşən qaz ehtiyatlarının işlənməsi məsələsi, “Şahdəniz” yatağının işlənməsinin “Mərhələ-3” layihəsi də öz növbəsini gözləyir, lakin bu layihələr ortamüddətli deyil, daha uzaqmüddətli perpektivədir.
Ümumilikdə, Azərbaycanda proqnozlaşdırılan qaz ehtiyatlarının 3-4 trilyon kubmetr, təsdiq olunmuş ehtiyatlarının isə 2,6 trilyon kubmetr təşkil etdiyini və onların əksər hissəsinin hələ də mənimsənilmədiyini nəzərə alsaq, növbəti 10 il ərzində qaz üzrə proqnozlar yalnız artıma yönələcək.
Bu səbəbləri nəzərə alaraq, təsdiq etmək olar ki, Azərbaycanda makroiqtisadi və fiskal siyasət üçün neft-qaz sektorunun əhəmiyyəti prioritet olaraq qalacaq. İqtisadiyyat Nazirliyinin 2022-2025-ci illər üçün proqnozlarına nəzərə yetirmək kifayətdir: ÜDM-in artım templəri neft-qaz sektorunda dinamikadan birbaşa asılı olacaq. 2022-2025-ci illərdə Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda orta illik ÜDM-in 5,1%-ə yaxın təşkil edəcək. Həmçinin, bu dövrdə ölkədə ÜDM-in orta illik artım templəri 4% səviyyısində, o cümlədən, neft-qaz sektorunda – illik 1,5% səviyyəsində olacaq. 2023-cü ildə neft-qaz sektorunda ÜDM-in maksimum artımı – 5,1% olacaq, məhz 2022-2025-ci illər dəhlizində neft hasilatı pik səviyyəsində olacağı ildə. 2025-ci ildə idə neft-qaz sektorunda 1,5% səviyyəsində azalma gözlənilir, ölkədə neft hasilatı 2022-2025-ci illər dəhlizində minimum səviyyədə olacağı zaman. **

Правительство Азербайджана в ноябре опубликовало среднесрочные прогнозы по добыче нефти и газа в стране до 2026 года.
Согласно этим данным, добыча нефти в Азербайджане в 2022 году составит 34 млн 830,3 тыс. тонн, в 2023 году - 35 млн 752,7 тыс. тонн, в 2024 году – 35 млн 672 тыс. тонн, в 2025 году - 34 млн 707,6 тыс. тонн.
Правительство в ближайшие 4 года ожидает роста в добыче нефти только в 2023 году. При этом рост немалый - почти на миллион тонн - ну а если быть точнее, то на 922,4 тыс. тонн или на 2,6%. В оставшийся же период до 2026 года намечается небольшой спад.
Как видно из этих прогнозов, цель правительства на среднесрочный период – это удерживать добычу нефти на уровне около 35-36 млн тонн в год.
В Азербайджане с 2011 года (после пика добычи в 2010 году на уровне 50,8 млн тонн) наблюдается естественный спад нефтедобычи - и на море и на суше. Сухопутные месторождения разрабатываются давно и многие из них устарели. На море ситуация обстоит гораздо лучше, но основной объем нефти обеспечивается за счет блока Азери-Чираг-Гюнешли, а он разрабатывается с 1997 года и добыча здесь также падает каждый год. На 2022 год добыча на АЧГ ожидается на уровне 170 млн баррелей, что на 1,5 млн баррелей меньше, чем в 2021 году и на 4 млн баррелей ниже, чем в 2020 году.
Стабильный рост наблюдается в добыче конденсата, главным образом, за счет месторождения Шах-Дениз.
Все новые открытия последнее десятилетие связаны не с нефтью, а с газом, так что задача по стабилизации нефтедобычи на данный момент приоритетная, пока ведутся работы по поиску новых нефтяных месторождений.
Решить вопрос со стабилизацией нефтедобычи планируется, в первую очередь, за счет проекта BP «Центральный Восточный Азери». Напомним, что проект «Центральный Восточный Азери» стоимостью $6 млрд является следующим этапом разработки блока АЧГ. Цель проекта - за счет бурения дополнительных скважин и установки морских объектов добиться ежесуточной добычи на пике до 100 тыс. баррелей нефти и 350 тыс. кубических футов газа. Первую нефть в рамках проекта планируется получить уже в 2023 году. По сути, запуск новой платформы должен способствовать определенному росту нефтедобычи, но с учетом того, что и на блоке АЧГ, разрабатываемом с ноября 1997 года, также наблюдается снижение объемов производства, у платформы ЦВА будет иная задача - компенсировать падение.
И это вполне отвечает прогнозам по добыче на 2024-2025 года, когда объемы добычи ежегодно хоть и будут немного сокращаться, но останутся на уровне около 35-36 млн тонн.
Ситуация может кардинальным образом измениться в случае получения хороших результатов разведочного бурения на мелководье Абшеронского архипелага (проект SWAP), где и SOCAR и британская BP рассчитывают обнаружить запасы на уровне второго «АЧГ». Правда, даже в этом случае потребуется время на создание соответствующей добывающей и транспортной инфраструктуры, прежде чем, начать промышленную добычу. Видимо по этой самой причине теоретические ожидания по SWAP не включены в прогнозы правительства. Но уже осенью следующего года мы можем увидеть некоторую корректировку прогнозов, с учетом того, что прогнозные цифры на среднесрочную перспективу по основным экономическим показателям, а также нефте- и газодобыче в Азербайджане публикуются ежегодно в четвертом квартале каждого года. К этому времени как раз станет ясно насколько ожидания по мелководью Абшерона оправдали себя, и прояснятся дальнейшие перспективы увеличения нефтедобычи в Азербайджане. Тем более осенью 2022 года в прогнозах появится 2026 год.
Если с нефтедобычей в Азербайджане вопрос стоит так, что все усилия в ближайшие годы направлены на сохранение имеющихся объемов производства, то в газовой сфере среднесрочные перспективы выглядят намного радужнее.
Согласно прогнозам, до 2026 года в добыче газа в Азербайджане ожидается ежегодный рост: в 2023 году – 47 млрд 757,4 млн кубометров, в 2024 году – 49 млрд 210,1 млн кубометров, в 2025 году – 49 млрд 728,1 млн кубометров. Т.е., к 2026 году газодобыча в стране приблизится к стратегической цели – 50 млрд кубометров в год.
Рост добычи газа в ближайшие годы связан, конечно же, со Стадией-2 разработки месторождения Шах-Дениз, которая как раз в этот период и достигнет своего пика. На 2022 год добыча на Шах-Дениз ожидается на уровне 22,8 млрд кубометров (+7% от показателя 2021 года). Кроме этого, добыча конденсата на Шахе в следующем году ожидается на уровне 33,3 млн баррелей (+4,7% от уровня 2021 года).
Тем не менее, на очереди и другие месторождения – газоконденсатный блок Умид-Бабек (вторая фаза), перспективная структура Шафаг-Асиман (здесь ведут бурение и ждут второй Шах-Дениз), а также месторождения Карабах и Абшерон. Разработка месторождения Абшерон как раз запланирована на июль будущего года и естественно внесет свой вклад в рост газодобычи в Азербайджане.
Это далеко не весь перечень газовых проектов, поскольку своего череда ждет и вопрос разработки глубокозалегающих запасов газа на блоке АЧГ, Стадия-3 разработки месторождения Шах-Дениз, но это проекты на далекую перспективу, а не на среднесрочную.
В целом, если учесть, что прогнозируемые запасы газа в Азербайджане оцениваются в 3-4 трлн кубометров, а подтвержденные запасы составляют 2,6 трлн кубометров и большая часть их еще не освоена, в следующие 10 лет прогнозы по газу будут нацелены только на рост.
С учетом этих обстоятельств, можно утверждать, что значение нефтегазового сектора для макроэкономической, фискальной политики в Азербайджане будет сохранять свою приоритетность. Достаточно посмотреть на прогнозы министерства экономики на 2022-2025 года: темпы роста ВВП напрямую будут зависеть от динамики в нефтегазовом секторе. В ненефтяном секторе Азербайджана в 2022-2025гг среднегодовой рост ВВП составит около 5,1%. При этом среднегодовые темпы роста ВВП страны в этот период будут на уровне 4%, в том числе в нефтегазовом секторе – 1,5% в год. Максимальный рост ВВП в нефтегазовом секторе будет в 2023 году – 5,1%, именно в тот год, когда уровень добычи нефти будет на пике в коридоре 2022-2025гг. А в 2025 году спад в нефтегазовом секторе ожидается на уровне 1,5%, когда добыча нефти в стране будет на минимальном уровне в коридоре 2022-2025гг.