ABŞ Azərbaycanın Avropanın enerji təchizatının şaxələndirilməsinə töhfəsini etiraf edir
“Amerika Birləşmiş Ştatları (ABŞ) Azərbaycanın Cənub Qaz Dəhlizi (SGC) vasitəsilə Avropanın enerji təchizatının şaxələndirilməsinə əhəmiyyətli töhfəsini etiraf edir”.
Bu barədə “Report”a ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyindən məlumat verilib.
“ABŞ Azərbaycan ilə iqtisadiyyat, energetika və təhlükəsizlik sahəsində 30 illik əməkdaşlığa yüksək dəyər verir. Azərbaycanın Cənub Qaz Dəhlizi vasitəsilə Avropanın enerji təchizatının şaxələndirilməsinə əhəmiyyətli töhfəsini etiraf edirik”, - səfirlikdən deyilib.
Səfirlikdən bildirilib ki, ABŞ və Avropa İttifaqının dəhlizin reallaşdırılmasına verdiyi dəstək Avropanın enerji təhlükəsizliyinin yüksəldilməsi, habelə ölkənin karbonsuzlaşdırılma və Avropaya qaz tədarükünün şaxələndirilməsi səylərinə dəstək ilə bağlı uzunmüddətli məqsədin bir hissədir.
SGC Məşvərət Şurasının 8-ci iclasına gəlincə, səfirlik ABŞ-ın bu tədbirdə səfirliyin nümayəndə heyəti, o cümlədən Azərbaycandakı səfir Örl Litzenberger, habelə iqtisadiyyat və energetika üzrə qrupun üzvləri ilə təmsil olunacağını açıqlayıb.
Qeyd edək ki, SGC Məşvərət Şurasının 8-ci iclası fevralın 4-də Bakıda keçiriləcək. Əvvəlki kimi bu dəfəki iclasda da SGC layihəsində iştirak edən SOCAR, BP, TPAO və sair şirkətlərin, habelə Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan, Bolqarıstan, Yunanıstan, Albaniya, İtaliya, Böyük Britaniya, ABŞ rəsmilərinin iştirak edəcəyi gözlənilir. Bununla yanaşı, Serbiya, Macarıstan, Rumıniya, Xorvatiya, Bosniya və Herseqovina, Monteneqro, Şimali Makedoniya və başqa ölkələrin də iştirak edəcəyi istisna deyil.

The US recognizes Azerbaijan’s significant contribution to Europe’s energy diversification through the Southern Gas Corridor (SGC), the US Embassy in Azerbaijan told Report.
“The United States values the thirty years of partnership with Azerbaijan on economic, energy, and security cooperation. We recognize Azerbaijan’s significant contributions to European energy diversification through the Southern Gas Corridor,” the Embassy said.
The United States and the EU’s sustained support for the Southern Gas Corridor, a multinational public-private partnership, was part of our long-term goal to ensure Azerbaijan’s independence, improve European energy security, support its decarbonization efforts, and diversify gas supplies to Europe, according to the Embassy.
Speaking about the 8th meeting of the SGC Advisory Council, the Embassy noted that the United States will be represented in person by a delegation from the US Embassy including Ambassador Litzenberger and members of the Economic and Energy team.
The eighth meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council will take place on February 4 in Baku. As in previous years, all companies participating in the Southern Gas Corridor are expected to participate, including SOCAR, BP, TPAO and others, as well as representatives of countries such as Turkey, Georgia, Bulgaria, Italy, the UK, the US, Greece and Albania. Among potential participants are Romania, Croatia, Montenegro, Hungary, Bosnia and Herzegovina, North Macedonia. The arrival of representatives from other countries is not excluded.
The SGC, which includes the development of the Shah Deniz field and a gas pipeline chain originating in Azerbaijan and stretching to southern Italy, was created with the aim of diversifying natural gas supplies to the EU and reducing the number of EU countries with a single source of supply. The last European section of the SGC, the Trans Adriatic Pipeline (TAP), which began commercial deliveries on December 31, 2020, has allowed the supply of Caspian gas to Greece, Bulgaria and southern Italy.