Albaniya və Azərbaycan enerji və turizm sahəsində gələcək addımlar barədə razılığa gəliblər - Baş nazir Edi Rama
Albaniya və Azərbaycan enerji və turizm sahəsində gələcək addımlar barədə razılığa gəliblər.
Bunu Trend-ə özəl müsahibəsində aprelin 14-də Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Albaniyanın Baş naziri Edi Rama deyib.
"Bizim çox yaxşı münasibətlərimiz var və indi daha çox sərmayəni təmin etmək, turizm sahəsində əlaqələri genişləndirmək və xalqlarımız arasında əlaqələri möhkəmləndirməklə əməkdaşlığımızı gücləndirmək və onu inkişaf etdirmək yollarını müzakirə etməyin vaxtıdır. İqtisadi əlaqələrimizin daha da genişləndirilməsi üçün imkanlar var. Ona görə də mən Azərbaycana gəldim və Prezident İlham Əliyevlə, eləcə də Baş nazir Əli Əsədovla geniş müzakirələrimiz oldu. Biz enerji və turizm sahəsində gələcək addımlar barədə razılığa gəldik", - deyə E.Rama bildirib.
Baş nazir Azərbaycandakı görüşlər zamanı Albaniyaya qaz tədarükü məsələsini də müzakirə etdiyini qeyd edib.
"Texniki qrup bunun üzərində işə başlayacaq və çox yaxında bundan sonra nə edəcəyimiz üzrə dəyərləndirmə olacaq", - deyə Albaniyanın Baş naziri deyib.
Bundan başqa, E.Rama qeyd edib ki, Albaniya şirkətləri Qarabağa sərmayə qoymaqda maraqlıdırlar.
"Mən bu barədə Baş nazir Əli Əsədova dedim, o isə buna baxmağa hazır olduğunu bildirdi", - deyə E.Rama bildirib.
Albaniyanın Azərbaycandan hansı sahələrə investisiya cəlb etmək istədiyi barədə sualı cavablandıran Baş nazir enerji və turizm istiqamətlərini qeyd edib.
"Gələn il biz diplomatik münasibətlərimizin qurulmasının 30 illiyini qeyd edəcəyik və bütün həftəni Albaniyada Azərbaycana həsr edəcəyik. Hər iki ölkədə səfirliklərin açılması yaxşı olardı", - deyə Baş nazir bildirib.

Албания и Азербайджан договорились о дальнейших шагах в сферах энергетики и туризма – ИНТЕРВЬЮ с премьером
Албания и Азербайджан договорились о дальнейших шагах в сферах энергетики и туризма.
Как передае Day.Az, об этом в эксклюзивном интервью Trend сказал премьер-министр Албании Эди Рама, посетивший Азербайджан с официальным визитом 14 апреля.
"У нас очень хорошие отношения, и сейчас время для обсуждения путей укрепления нашего сотрудничества и его развития обеспечивая больше инвестиций, расширяя отношения в сфере туризма и укрепляя связи между нашими народами. Есть возможности для еще большего расширения наших экономических отношений. Именно поэтому я приехал в Азербайджан, и у нас состоялись широкие обсуждения с Президентом Ильхамом Алиевым, а также с премьер-министром Али Асадовым. Мы договорились о дальнейших шагах в сфере энергетики и туризма", - сказал он.
Премьер-министр отметил, что в ходе встреч в Азербайджане он также обсудил вопрос поставок газа в Албанию.
"Техническая группа начнет заниматься этим, и очень скоро у нас будет оценка того, что делать дальше", - сказал Эди Рама.
Более того, премьер-министр отметил, что албанские компании заинтересованы в инвестициях в Карабах.
"Я сказал об этом премьер-министру Али Асадову, и он выразил готовность рассмотреть это", - сказал он.
Отвечая на вопрос о сферах, в которые Албания хотела бы привлечь инвестиции из Азербайджана, премьер-министр сказал, что энергетика и туризм - это два направления.
"В следующем году мы будем отмечать 30-летие установления наших дипломатических отношений, и всю неделю мы посвятим Азербайджану в Албании. Было бы хорошо открыть посольства в обеих странах", - заключил премьер-министр Эди Рама.