“Ansaldo Energia”-nın Azərbaycan qarşısında öhdəlikləri
Enerji və neft-qaz sektorlarında 30 illik təcrübəmdən sonra, 2023-cü ilin mart ayında mən elektrik enerjisi istehsalı və enerjiyə keçid sahəsində 170 ildən çox tarixi ilə çox böyük bir bölgə oyunçusu olan “Ansaldo Energia”nın baş icraçı direktoru vəzifəsinə təyin olundum. Fəaliyyətimizin əsas istiqaməti istilik rotasiya avadanlıqlarının, generatorların hazırlanması, istehsalı və onlara texniki xidmətin göstərilməsindən ibarətdir. Biz həmçinin nüvə qurğularının, yüksək səmərəli elektrolizatorların hazırlanması və paylanmış elektrik enerjisi istehsalı ilə də məşğuluq. “Ansaldo Energia Group”-un əsas səhmdarı 1850-ci ildən bəri İtaliya iqtisadiyyatını və sənayesinin inkişafını dəstəkləyən Milli təşviqat qurumu olan “CDP Group”-dur. “Ansaldo Energia” Mingəçevir şəhərində yerləşən Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyasının ərazisində inşa edilmiş 1280 meqavat gücündə yeni elektrik stansiyasının tikintisində iştirak edir. Bu, səmərəliliyi artıracaq, 800 milyon kubmetr qaza qənaət edəcək və ildə 2 milyon ton CO2 emissiyasından azad olmağa imkan verəcəkdir. Qaz turbin texnologiyası davamlı, etibarlı və tamamilə göndərilə bilən enerji istehsalını təmin edən və proqramlaşdırılmayan bərpa olunan enerji mənbələrinin artması şəraitində enerji sistemini sabit saxlayan bir keçid vasitəsidir. “Ansaldo Energia”-nın Azərbaycan qarşısında öhdəliyinə ölkənin enerji təhlükəsizliyinə və gələcək illərdə enerji keçidinə töhfə verməklə yanaşı, qabaqcıl təlim proqramları üzrə uzunmüddətli dəstək və əməkdaşlıq daxildir.
Mənim gözləntim ondan ibarətdir ki, 2024-cü il Bakı Enerji Forumunun əsas mövzusu yaxın illərdə enerjiyə artan qlobal tələbatın öhdəsindən gəlmək, enerjinin dekarbonizasiyaya keçidini davam etdirmək və sürətləndirmək olacaq. Multitexnoloji yanaşma və çeviklik proqramlaşdırıla bilməyən bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafına imkan verən əsas komponentlərdir, eyni zamanda elektrik şəbəkələrinin sabitliyini və davamlı, etibarlı və tamamilə göndərilə bilən enerji istehsalını təmin edir. Bütün bazar ssenariləri göstərir ki, qaz turbinləri bu yolda çox mühüm rol oynayır və yaxın onilliklərdə oynamağa davam edəcək.
Bakı Enerji Forumu dünyanın hər yerindən gələn sənaye və siyasət liderlərilə görüşmək, bilik və vizyon mübadiləsini təşviq etmək üçün əla fürsət təqdim edir. Bu baxımdan “Ansaldo Energia Group”-un Bakı Enerji Forumunda iştirakını qlobal enerji təhlükəsizliyi, əlçatanlıq və dekarbonizasiya problemlərinə yanaşmamızı təqdim etmək, eləcə də vizyonumuzu digər şirkət rəhbərləri ilə bölüşmək üçün əvəzsiz bir imkan kimi qiymətləndirirəm. Bu görüşlər ümumi rəhbər prinsiplərin işlənib hazırlanmasına, innovativ texnologiyaların tətbiqinə kömək etməyə və beynəlxalq əməkdaşlığı möhkəmləndirməyə imkan verir. “Ansaldo Energia” üçün bu, həm də Azərbaycanla münasibətlərimizi möhkəmləndirmək və bu mühüm ölkədə sənaye layihələrimizi, eləcə də gələcək onilliklər ərzində texnologiyalar və təhsil sahəsində əməkdaşlığa sadiqliyimizi nümayiş etdirmək üçün çox dəyərli fürsətdir.

Обязательства «Ansaldo Energia» перед Азербайджаном
После тридцатилетнего опыта работы в энергетическом и нефтегазовом секторах в марте 2023 года я был назначен главным исполнительным директором «Ansaldo Energia», крупного мультирегионального игрока в области производства электроэнергии и перехода к энергетике с более чем 170-летней историей. Мы также занимаемся разработкой ядерных установок, высокоэффективных электролизеров и распределенной генерацией электроэнергии. Основным акционером «Ansaldo Energia Group» является «CDP Group», национальная рекламная организация, которая поддерживает экономику и развитие итальянской промышленности с 1850 года.  «Ansaldo Energia» участвует в строительстве новой электростанции мощностью 1280 мегаватт, построенной на территории Азербайджанской тепловой электростанции, расположенной в городе Мингячевир. Это повысит эффективность, позволит сэкономить 800 миллионов кубометров газа и избежать 2 миллионов тонн выбросов CO2 в год. Газотурбинная технология - это инструмент перехода, обеспечивающий устойчивое, надежное и полностью диспетчеризуемое производство энергии и поддерживающий стабильность энергосистемы в условиях роста непрограммируемых возобновляемых источников энергии. Обязательства «Ansaldo Energia» перед Азербайджаном включают долгосрочную поддержку и сотрудничество в рамках программ повышения квалификации, а также вклад в обеспечение энергетической безопасности страны и переходный период в ближайшие годы.
Я ожидаю, что главной темой Бакинского Энергетического Форума 2024 года станет задача справиться с растущим глобальным спросом на электроэнергию в ближайшие годы, продолжая и ускоряя переход энергетики к декарбонизации. Мультитехнологичный подход и гибкость являются ключевыми составляющими, позволяющими развивать непрограммируемые возобновляемые источники энергии, гарантируя при этом стабильность электросетей и устойчивое, надежное и полностью диспетчеризуемое производство энергии. Все рыночные сценарии показывают, что газовые турбины играют и будут играть весьма важную роль на этом пути в ближайшие десятилетия.
Бакинский Энергетический Форум предоставляет прекрасную возможность встретиться с промышленными и политическими лидерами со всего мира, способствуя обмену знаниями и видением. С этой точки зрения я рассматриваю участие «Ansaldo Energia Group» в Бакинском Энергетическом Форуме как бесценный шанс представить наш подход к глобальным вызовам энергетической безопасности, доступности и декарбонизации, а также поделиться нашим видением с другими руководителями компаний. Эти встречи позволяют выработать общие руководящие принципы, способствовать внедрению инновационных технологий и укреплять международное сотрудничество. Для «Ansaldo Energia» это также очень ценная возможность укрепить наши отношения с Азербайджаном и представить наши промышленные проекты в этой важной стране, а также нашу приверженность технологическому и образовательному сотрудничеству на десятилетия вперед.