Azərbaycan hər il neft hasilatını artıracaq - Xoşbəxt Yusifzadə
Trend-in məlumatına görə, bunu Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə Bakıda keçirilən 27-ci Enerji Forumunda deyib.
"Azərbaycan 1997-ci ildən Aİ bazarlarına neft və qaz tədarük edir. Aİ-yə neftin ixrac olunduğu əsas xətt Bakı-Tbilisi-Ceyhan kəməridir. Bu il mayın 1-dək həmin marşrutla 458 milyon ton enerji ehtiyatı nəql edilib", - deyə o bildirib.
X.Yusifzadə qeyd edib ki, Xəzər enerji forumunun və sərgisinin keçirilməsi neft-qaz sahəsində iştirakçılar arasında əlaqələrin genişlənməsinə xidmət edir.
Ötən 29 il ərzində enerji forumları və sərgilər ölkəyə yeni texnologiyaların və innovasiyaların cəlb olunmasına kömək edib. Bundan başqa, bir sıra xarici şirkətlər Azərbaycanın neft və qaz hasilatında təcrübəsi ilə tanış ola biliblər", - X.Yusifzadə deyib.

Каждый год Азербайджан будет увеличивать добычу нефти - Хошбахт Юсифзаде
Как передает Trend, об этом сказал в пятницу первый вице-президент Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) Хошбахт Юсифзаде на 27-м энергетическом форуме в Баку.
"Азербайджан с 1997 года осуществляет поставки нефти и газа на рынки ЕС. Основным трубопроводом, по которому экспортируется нефть в ЕС, является Баку-Тбилиси-Джейхан. По нему, по состоянию на первое мая, экспортированы 458 миллионов тонн энергоресурсов", - сказал он.
Юсифзаде отметил, что проведение Каспийского энергетического форума и выставки способствует расширению связей между игроками нефтегазовой отрасли.
По его словам, прошедшие за последние 29 лет энергетические форумы и выставки поспособствовали привлечению в страну новых технологий и инноваций в области нефтегазовой добычи.
«Кроме того, ряд зарубежных компаний смог ознакомиться с опытом Азербайджана по добыче нефти и газа», - сказал Юсифзаде.