Azərbaycan külək və günəş enerjisindən ağıllı istifadə etməyə qərar verir
Metyu Brayza, beynəlxalq ekspert, Ceymstaun Fondunun İdarə Heyətinin üzvü və ABŞ-nin Azərbaycandakı keçmiş səfiri
Builki enerji bayramları həqiqətən həyəcan verici anlarla üst-üstə düşür. Birincisi, Azərbaycanla Ermənistan arasında müəyyən sülh sazişi ilə bağlı çoxlu gözləntilər var. Minsk qrupunun keçmiş amerikalı həmsədri kimi başa düşürəm ki, finiş xəttini keçmək nə qədər çətindir. Ancaq yeni bir şey baş verdi. Zəngəzur dəhlizi reallığa çevrildikdə və ya çevrilərsə, bütün bölgə investisiya, iş yerlərinin yaradılması və davamlı sülhə zəmin üçün yeni imkanların şahidi olacaq. Bu, neft və qaz ixracı və hasilatında maraqlı olan bütün insanların yadda saxlamalı olduğu böyük bir hadisədir. İkincisi, Azərbaycan neft və qazdan əlavə bərpa olunan enerji mənbələrini də diqqət mərkəzində saxlayır. Düşünürəm ki, Azərbaycan təbii qazının mümkün qədər çoxunu burada, ölkədə neft-kimya və elektrik enerjisi istehsalı üçün saxlamağa, külək və günəş enerjisi qurğularından elektrik enerjisi istehsal etmək üçün istifadəyə çox ağıllı qərar verib. Belə ki, bu hazırda çox vacib bir tendensiyadır. Bu, Avropanın nəhayət Azərbaycandan qaz tədarükünün nə qədər vacib olduğuna diqqət yetirdiyi bir vaxtda baş verir. Bu, Azərbaycan üçün böyük tarixi andır.
Əminəm ki, həmişəki kimi, sərgi bu regionun enerji sektorunun bütün əsas iştirakçılarını bir araya gətirir. Bu, neft-qaz sektoru üçün hər il keçirilən ən böyük tədbirdir. Hər kəs burada, Azərbaycanda nələrin baş verdiyini bilmək istəyir. Lakin bu sərgi hər kəsə Azərbaycanın dost və etibarlı tərəfdaş olduğunu göstərmək üçün yaxşı fürsətdir. Əlbəttə, biz buraya iş üçün gəlirik, lakin insanlar bu fantastik şəhəri və Azərbaycan xalqını da görür ki, bu da ölkə üçün çox yaxşıdır.

Мудрое решение Азербайджана - использовать ветровую и солнечную энергию
Мэтью Брайза, международный эксперт, член правления Джеймстаунского фонда и бывший посол США в Азербайджане
В этом году параллельно мероприятиям в сфере энергетики происходят действительно интересные события. Во-первых, существуют большие ожидания от подписания своего рода мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией. Как бывший сопредседатель Минской группы от США, я осознаю сложности, которые представляет собой прохождение этого финального этапа. В любом случае мы видим какие-то подвижки. Когда (или если) Зангезурский коридор будет воплощен в жизнь, по всему региону появятся новые возможности для инвестиций, новые рабочие места и другие предпосылки к прочному миру. Это обстоятельство имеет огромную важность, и его следует учитывать всем заинтересованным в добыче и экспорте нефтегазовых ресурсов. Во-вторых, помимо нефти и газа Азербайджан теперь сосредотачивается на возобновляемых источниках энергии. Я считаю чрезвычайно разумным решение правительства оставлять как можно больший объем природного газа в стране в целях производства нефтехимической продукции и выработки электроэнергии, равно как и использовать для этой цели объекты ветроэнергетики и солнечной энергетики. Тенденция эта крайне важна, потому что именно сейчас Европа наконец осознала важность получения газа из Азербайджана. Для последнего наступил значительный момент в истории.
Я уверен, что на выставке, как обычно, собрались все крупные игроки регионального энергетического сектора, подчеркивая знаковый характер этого крупнейшего нефтегазового мероприятия. Ведь все хотят узнать, что происходит в Азербайджане. Кроме того, выставка дает стране возможность показать, что она надежный друг и партнер. Разумеется, люди приезжают сюда в деловых целях, но заодно знакомятся с этим фантастически красивым городом и его людьми, что очень полезно для Азербайджана в целом.