Azərbaycan külək və günəş enerjisindən ağıllı istifadə etməyə qərar verir
Metyu Brayza, beynəlxalq ekspert, Ceymstaun Fondunun İdarə Heyətinin üzvü və ABŞ-nin Azərbaycandakı keçmiş səfiri
Builki enerji bayramları həqiqətən həyəcan verici anlarla üst-üstə düşür. Birincisi, Azərbaycanla Ermənistan arasında müəyyən sülh sazişi ilə bağlı çoxlu gözləntilər var. Minsk qrupunun keçmiş amerikalı həmsədri kimi başa düşürəm ki, finiş xəttini keçmək nə qədər çətindir. Ancaq yeni bir şey baş verdi. Zəngəzur dəhlizi reallığa çevrildikdə və ya çevrilərsə, bütün bölgə investisiya, iş yerlərinin yaradılması və davamlı sülhə zəmin üçün yeni imkanların şahidi olacaq. Bu, neft və qaz ixracı və hasilatında maraqlı olan bütün insanların yadda saxlamalı olduğu böyük bir hadisədir. İkincisi, Azərbaycan neft və qazdan əlavə bərpa olunan enerji mənbələrini də diqqət mərkəzində saxlayır. Düşünürəm ki, Azərbaycan təbii qazının mümkün qədər çoxunu burada, ölkədə neft-kimya və elektrik enerjisi istehsalı üçün saxlamağa, külək və günəş enerjisi qurğularından elektrik enerjisi istehsal etmək üçün istifadəyə çox ağıllı qərar verib. Belə ki, bu hazırda çox vacib bir tendensiyadır. Bu, Avropanın nəhayət Azərbaycandan qaz tədarükünün nə qədər vacib olduğuna diqqət yetirdiyi bir vaxtda baş verir. Bu, Azərbaycan üçün böyük tarixi andır.
Əminəm ki, həmişəki kimi, sərgi bu regionun enerji sektorunun bütün əsas iştirakçılarını bir araya gətirir. Bu, neft-qaz sektoru üçün hər il keçirilən ən böyük tədbirdir. Hər kəs burada, Azərbaycanda nələrin baş verdiyini bilmək istəyir. Lakin bu sərgi hər kəsə Azərbaycanın dost və etibarlı tərəfdaş olduğunu göstərmək üçün yaxşı fürsətdir. Əlbəttə, biz buraya iş üçün gəlirik, lakin insanlar bu fantastik şəhəri və Azərbaycan xalqını da görür ki, bu da ölkə üçün çox yaxşıdır.

Azerbaijan wisely decides to use wind and solar power
Matthew Bryza, an international expert, board member of the Jamestown Foundation and former US Ambassador to Azerbaijan
This year's energy celebrations coincide with really exciting moments. First, there are a lot of expectations on some sort of a peace agreement between Azerbaijan and Armenia. As a former US co-chair of the Minsk Group, I realise how difficult is to get over the finish line. But something new has happened. When or if the Zangezur corridor becomes a reality, the whole region will see also new opportunities for investments, job creation and foundation for lasting peace. That is a huge development that all people who are interested in the oil and gas exports and production should bear in mind. Second, Azerbaijan is focused on the renewable energy in addition to oil and gas. I think Azerbaijan has very wisely decided to keep as much of its natural gas here, in the country, for petrochemical and electricity production as possible and to use its wind and solar power facilities to generate electricity. So, this is a very important trend at the moment. It happens just at the same time as Europe is finally so focused on how important is to bring gas from Azerbaijan. This is a great historical moment for Azerbaijan.
I am sure that, as usual, the exhibition convenes all the major actors in the energy sector of this region. This is the biggest annual event for the oil and gas sector. Everyone wants to know what is happening here in Azerbaijan. But this exhibition is a good opportunity to show everybody that Azerbaijan is a friend and a reliable partner. For sure, we come here for business, but people see also this fantastic city and the Azerbaijani people, which is very good for the country as well.