Azərbaycan parlamenti SOCAR ilə “GL İnternational LTD” arasında Abşeronda quruda blokun bərpası və işlənməsi müqaviləsini ratifikasiya edib
Milli Məclis çərşənbə axşamı keçirilən plenar iclasda müzakirəyə çıxarılan “Azərbaycan Respublikasında Buzovna-Maştağa, Qala və Zirə neft yataqlarının daxil olduğu blokun bərpası və işlənməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə “GL İnternational LTD” MMC arasında Risk Xidmət Sazişinin qəbul və təsdiq edilməsi, həyata keçirilməsinə icazə verilməsi barədə” qanun layihəsini ratifikasiya edib.
“İnterfaks-Azərbaycan” agentliyinin müxbiri məlumat verir ki, 2021-ci il dekabrın 14-də SOCAR Upstream (SOCAR-ın törəmə strukturu) ilə “GL İnternational LTD” MMC arasında Risk Xidmət Sazişi bağlanıb.
SOCAR Upstream şirkətinin məlumatına görə, sazişin həyata keçiriləcəyi aralıq dövrü (ilk 24 ay) və hasilat dövründə (aralıq dövründən sonrakı 25 il) iş proqramları həyata keçiriləcək.
Müqaviləyə dair digər təfərrüatlar barədə məlumat verilmir.
Buzovna-Maştağa, Qala və Zirə neft yataqlarının daxil olduğu blok öncə H.Z.Tağıyev adına neft-qazçıxarma idarəsi tərəfindən işlənilib. Yataqlar 20-ci əsrin 30-cü illərində aşkar edilib. **

Парламент Азербайджана ратифицировал нефтяной контракт между SOCAR и GL International LTD на реабилитацию и разработку сухопутного блока на Абшероне
Милли Меджлис (парламент) Азербайджана на пленарном заседании во вторник ратифицировал Risk Service Contract на реабилитацию и разработку блока сухопутных нефтяных месторождений на Абшероне, включающего месторождения Бузовна-Маштага, Гала и Зиря.
Как сообщает корреспондент агентства «Интерфакс-Азербайджан», Risk Service Contract был подписан 14 декабря 2021 года между компанией SOCAR Upstream (дочерняя структура компании SOCAR) и ООО «GL International LTD».
По информации компании SOCAR Upstream, в первые 24 месяца рабочие программы по контракту будут реализованы в рамках переходного периода, с завершением которого наступит период добычи сроком на 25 лет.
Другие подробности контракта не приводятся.
Сухопутный блок нефтяных месторождений Бузовна-Маштага, Гала и Зиря ранее разрабатывался нефтегазодобывающим управлением имени Г.З. Тагиева. Месторождения были открыты в 30-х годах 20 века.