Azərbaycan qazı Çexiya üçün
Sənaye və ticarət nazirimiz Yozef Sikela ilk dəfə Bakı Enerji Forumunda iştirak edir. Tədbirə maraq onunla bağlıdır ki, hazırda dünyada Rusiya Federasiyası və Ukraynaya görə enerji çatışmazlığı ilə bağlı vəziyyət yaranıb və Aİ ölkələri yeni enerji mənbələri haqqında düşünməlidir.
Biz Azərbaycanla çoxdan əməkdaşlıq edirik, ondan sənayemiz üçün çox yaxşı olan Azeri Light markalı nefti alırıq. İndi bizim Azərbaycan qazına da marağımız var. Biz artıq SOCAR ilə iki-üç raund danışıqlar aparmışıq və iyunun 2-də SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəflə görüşümüz nəzərdə tutulub.
Azərbaycandan Çexiyaya qazın nəqli texniki baxımdan hələ də çətindir, lakin bir neçə çatdırılma variantı öyrənilir.
Çexiya Azərbaycandan hər il milyard kubmetr qaz almaqda maraqlıdır (Çexiyanın tələbatının 10 faizi) və biz inanırıq ki, SOCAR ilə aparılan danışıqlar nəticə verəcək.
İndi Çexiyaya əsas qaz tədarükçüləri arasında ABŞ-dan mayeləşdirilmiş təbii qaz, eləcə də Norveç qazı var.

Азербайджанский газ – для Чехии
Наш министр промышленности и торговли Йозеф Сикела впервые участвует в Baku Energy Forum. Интерес к мероприятию связан с тем, что в мире сейчас из-за РФ и Украины сложилась ситуация с недостатком энергии, и странам ЕС следует думать о новых источниках энергии.
Мы давно сотрудничаем с Азербайджаном, покупая у него нефть Azeri Light - очень хорошую нефть для нашей промышленности. Сейчас у нас появился интерес и к азербайджанскому газу. Мы уже провели два-три раунда переговоров с SOCAR, и второго июня запланирована встреча с президентом SOCAR Ровшаном Наджафом.
Пока технически сложно поставлять газ из Азербайджана в Чехию, но изучаются несколько вариантов доставки.
Чехия заинтересована в миллиарде кубометров газа ежегодно из Азербайджана (10 процентов потребности Чехии), и мы верим, что переговоры с SOCAR дадут результат.
Сейчас в числе основных поставщиков газа в Чехию - сжиженный природный газ из США, также газ из Норвегии.