Azərbaycan qazı Çexiya üçün
Sənaye və ticarət nazirimiz Yozef Sikela ilk dəfə Bakı Enerji Forumunda iştirak edir. Tədbirə maraq onunla bağlıdır ki, hazırda dünyada Rusiya Federasiyası və Ukraynaya görə enerji çatışmazlığı ilə bağlı vəziyyət yaranıb və Aİ ölkələri yeni enerji mənbələri haqqında düşünməlidir.
Biz Azərbaycanla çoxdan əməkdaşlıq edirik, ondan sənayemiz üçün çox yaxşı olan Azeri Light markalı nefti alırıq. İndi bizim Azərbaycan qazına da marağımız var. Biz artıq SOCAR ilə iki-üç raund danışıqlar aparmışıq və iyunun 2-də SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəflə görüşümüz nəzərdə tutulub.
Azərbaycandan Çexiyaya qazın nəqli texniki baxımdan hələ də çətindir, lakin bir neçə çatdırılma variantı öyrənilir.
Çexiya Azərbaycandan hər il milyard kubmetr qaz almaqda maraqlıdır (Çexiyanın tələbatının 10 faizi) və biz inanırıq ki, SOCAR ilə aparılan danışıqlar nəticə verəcək.
İndi Çexiyaya əsas qaz tədarükçüləri arasında ABŞ-dan mayeləşdirilmiş təbii qaz, eləcə də Norveç qazı var.

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Azerbaijan Milan Sedlacek:
This is the first time our Minister of Industry and Trade Jozef Sikela participates in Baku Energy Forum. The interest in the event has been sparked by the global energy crisis stemming from the Russia–Ukraine war, and the EU countries should seek new sources of energy.
We have a long history of cooperation with Azerbaijan, as we buy Azeri Light crude oil we use in our industry. Now we are interested in Azerbaijani gas as well. We have already held two or three rounds of talks with SOCAR, and we met with SOCAR president Rovshan Najaf on June 2.
It is still technically difficult to deliver gas from Azerbaijan to the Czech Republic, but some delivery options are being studied.
The Czech Republic is eager to import a billion cubic meters of Azerbaijani gas per year (10 percent of the Czech Republic’s gas demand), and we believe that negotiations with SOCAR will yield results.
Today, the Czech Republic imports liquefied natural gas from the United States and natural gas from Norway.