Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərgi və forum iştirakçılarına ünvanladığı məktub
1 i̇yun 2022
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ PREZİDENTİ
“Bakı Enerji Həftəsi”nin iştirakçılarına
Hörmətli sərgi və forum iştirakçıları!
Hörmətli xanımlar və cənablar!
Sizi, bir neçə enerji tədbirini özündə birləşdirən, “Bakı Enerji Həftəsi”nin açılışı münasibətilə salamlayır, hamınıza cansağlığı və ölkələrinizin tərəqqisi naminə gələcək fəaliyyətinizdə müvəffəqiyyətlər arzu edirəm.
Xəzər regionunda neft-qaz sahəsinin və enerji sektorunun ən mötəbər tədbiri olan "Bakı Enerji Həftəsi” 27-ci Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisini, 10-cu Yubiley Xəzər Beynəlxalq Energetika və Alternativ Enerji” sərgisini və Xəzər Neft və Qaz Konfransının xələfi olan “Bakı Enerji Forumu”nu özündə birləşdirir.
Bakı Enerji Həftəsi Azərbaycan hökumətinin uğurla mübarizə apardığı pandemiyanın yaratdığı ikiillik fasilədən sonra yenidən təşkil olunur. Həm canlı görüşlər, həm də bölgənin sənaye liderləri ilə canlı dialoq sərgi və forumun əhəmiyyətini daha da artırır. Builki Bakı Enerji Həftəsi daha dayanıqlı və təhlükəsiz enerji güclərinin yaradılması sahəsində yeni əməkdaşlıq üçün qlobal enerji bazarının əsas oyunçularını, beynəlxalq şirkətləri bir araya gətirir.
Təqdirəlayiqdir ki, qlobal çağırışa çevrilmiş dekarbonlaşma, “yaşıl enerji” növlərinin artırılması, habelə əlverişli və təhlükəsiz enerji təchizatı kimi məsələlər builki Enerji Həftəsində dialoqun əsas gündəliyini təşkil edir. Eyni zamanda Bakı Enerji Forumu enerji sektorunun əsas tədbiri statusu qazanmış Xəzər Neft və Qaz Konfransının ənənələrini davam etdirməklə yanaşı, gündəliyini yeni enerji seqmentləri ilə də genişləndirmişdir.
Dünya ölkələrinin üzləşdiyi çağırışlar və qlobal enerji balansında gözlənilən struktur dəyişikliyi region üçün də dayanıqlı və təmiz enerji güclərinin artırılması, yeni enerji marşrutlarının müəyyən edilməsi kimi vəzifələri gündəmə gətirmişdir. Bunu nəzərə alaraq, qlobal və regional enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında önəmli oyunçulardan olan Azərbaycan xüsusilə bərpa olunan enerji növlərinin inkişafı istiqamətində davamlı layihələr həyata keçirir, qonşu ölkələrin enerji sistemləri ilə sıx inteqrasiyaya, regionda sülhün, sabitliyin, təhlükəsizliyin qorunub saxlanmasına dəstək verir.
Enerjinin transformasiyasında təbii qazın getdikcə daha çox əhəmiyyət kəsb etməsi fonunda “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin önəmi daha da artır. Azərbaycan üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən bu layihə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır və bu enerji dəhlizinin gələcəkdə genişləndirilməsi imkanları böyükdür.
Azərbaycanda enerji təhlükəsizliyinə, xüsusilə “yaşıl enerji” siyasətinə münasibətdə uzunmüddətli hədəflər müəyyən edilmişdir. Enerji sahəsində açıq, şəffaf, biznes maraqlarına xidmət edən və nəticələrə hesablanmış əməkdaşlıq və qarşılıqlı
dəstək bizim daimi prinsiplərimizdir. 2030-cu ilədək olan dövrdə biz “yaşıl artım” ölkəsinə çevrilməyi və təmiz ətraf mühitə nail olmağı sosial-iqtisadi inkişafa dair milli prioritetlərdən biri kimi müəyyənləşdirmişik. Belə bir siyasət regionda enerji sahəsində uğurlu transformasiya üçün mükəmməl bünövrəni təmin edəcəkdir.
Ölkəmizdə mövcud olan sabitlik, iqtisadi inkişaf, müasir infrastruktur, əlverişli biznes mühiti və böyük enerji potensialı bərpa olunan enerji növlərinin istehsalı və ixracı sahəsində geniş perspektivlər yaratmışdır. Azərbaycan enerji sahəsində böyük təcrübəsi olan şirkətlərlə birlikdə bərpa olunan yeni enerji güclərinin yaradılmasına hədəflənən iri layihələrin icrasına başlayıb. Artıq 855 meqavat gücündə yeni generasiya gücləri yaradılması sahəsində mühüm nailiyyətə imza atılıb. Bu, beynəlxalq bazarlarda yeni enerji resurslarının etibarlı təchizatçısı kimi Azərbaycanın mövqeyini daha da artırır və onu gücləndirir.
Bu prosesdə enerji resurslarının diversifikasiyası, dekarbonizasiya, eləcə də təbii qazdan aşağıkarbonlu enerji mənbəyi kimi istifadənin artırılması xüsusi əhəmiyyət daşıyır. İşğaldan azad edilmiş tarixi ərazilərimizin böyük enerji potensialı uğurlu “yaşıl enerji” layihələrinin həyata keçirilməsi və regionda enerji təhlükəsizliyi üçün geniş perspektivlər vəd edir. Məlumatlara görə, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda günəş, külək enerji növlərinin istehsalı təxminən 9-10 min meqavata çata bilər. Bu məqsədlər üçün aparıcı beynəlxalq şirkətlərlə birlikdə artıq Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda “yaşıl enerji” zonası üçün konseptual layihələr hazırlanıb, müasir bərpa olunan enerji mənbələrindən ibarət unikal “yaşıl enerji zonası” konsepsiyasının yaradılması davam etdirilir. Nəhəng təbii qaz ehtiyatları ilə yanaşı, bərpa olunan enerji potensialımız “yaşıl artım” ölkəsinə çevrilmək üçün mühüm imkanlar vəd edir.
Dünya neft və enerji sənayesinin inkişafında xüsusi mövqeyi ilə seçilən Azərbaycan həmçinin müxtəlif ölkələrdə genişmiqyaslı investisiya layihələri həyata keçirməkdədir. Bu gün beynəlxalq aləmdə etibarlı tərəfdaş kimi tanınan ölkəmizin mövqeyi daha da güclənir. Biz üzərimizə götürdüyümüz öhdəlikləri layiqincə yerinə yetirir və xarici sərmayədarlar üçün də əlverişli şərait yaradırıq.
Regionda enerji təhlükəsizliyi, diversifikasiyası və “yaşıl enerji”yə keçidin sürətləndirilməsi üçün əməkdaşlığımızı daha da genişləndirməliyik. Perspektivdə enerji təhlükəsizliyi sahəsində çağırışları uğurla qarşılamaq məqsədilə bu sahədə yeni texnologiyaların və rəqəmsal həllərin tətbiqi üstünlük təşkil etməlidir.
Azərbaycan, uzun müddətdir, belə qlobal əhəmiyyətli tədbirə ev sahibliyi edir. İnanıram ki, özünün çoxillik təcrübəsi sayəsində sərgi və forumunuz aktual mövzulu dolğun məruzələrlə, müzakirə və fikir mübadilələri ilə qarşılıqlı anlaşma mühitində geniş iqtisadi əlaqələrimiz üçün yeni üfüqlər açacaq və səmərəli əməkdaşlığa töhfələr verəcəkdir.

Letter from the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the participants of the exhibition and forum
1 june 2022
Dear Exhibition and Forum participants,
Dear Ladies and Gentlemen,
I welcome you on the occasion of the opening of the Baku Energy Week, which unites several energy events, and wish you all good health and success in your future endeavours on behalf of your countries.
As the most prestigious event in the oil and gas industry and energy sector of the Caspian region, the Baku Energy Week brings together the 27th International Caspian Oil & Gas Exhibition, the 10th Anniversary Caspian International Power and Renewable Energy Exhibition, as well as the Baku Energy Forum, which is the successor to the Caspian Oil and Gas Conference.
The Baku Energy Week is being reorganised after a two-year break caused by the Covid pandemic, which the Azerbaijani Government has been successfully fighting. Both live meetings and face-to-face communication with industry leaders of the region add to the importance of this year’s Exhibition and Forum. This year's Baku Energy Week brings together key players of the global energy market and international companies for new cooperation in creating more sustainable and secure energy centres of gravity.
It is very significant that issues such as decarbonisation, increasing green energy forms, as well as affordable and safe energy supplies, which have become a global challenge, are at the top of the agenda of this year’s Energy Week dialogue. At the same time, the Baku Energy Forum has continued the tradition of the Caspian Oil and Gas Conference, which has gained the status of a major event in the energy sector and expanded its agenda with new energy segments.
The challenges facing the world and the expected structural changes in the global energy balance have brought up the duties such as increasing sustainable and clean energy capacity for the region and identifying new energy routes. Taking this into account, Azerbaijan, one of the important players in ensuring global and regional energy security, implements sustainable projects, especially for the development of renewable energy, supports close integration with neighbouring countries' energy systems, maintaining peace, stability, and security in the region.
Given the growing importance of natural gas in the energy transformation, the significance of the Southern Gas Corridor project is growing even further. This project, which is of strategic importance for Azerbaijan, plays a major role in ensuring Europe's energy security, and there are great opportunities for further expansion of this energy corridor.
Azerbaijan has set long-term goals with respect to energy security, especially green energy policy. In the field of energy, open, transparent, business-focused, and results-oriented cooperation and mutual support are our permanent principles. By 2030, we have identified becoming a "green growth" country and achieving a clean environment as one of our national priorities for socio-economic development. Such a policy will provide a perfect foundation for a successful energy transformation in the region.
The existing stability, economic development, modern infrastructure, favourable business environment, and the great energy potential in our country have created broad prospects for the production and export of renewable energy. Azerbaijan, together with companies with extensive experience in the energy sector, has launched large-scale projects aimed at creating new renewable energy forces. Significant progress has already been made in creating a new generation power of 855 megawatts. This further improves and strengthens the position of Azerbaijan as a reliable supplier of new energy resources in international markets.
In this process, the diversification of energy resources, decarbonisation, as well as increasing the use of natural gas as a source of low-carbon energy carry particular importance. The great energy potential of our liberated historical territories promises broad prospects for the implementation of successful "green energy" projects and energy security in the region. According to the reports, the production of solar and wind energy in Karabakh and East Zangazur can reach about 9-10 thousand megawatts. For these purposes, together with leading international companies, conceptual projects have already been prepared for the "green energy" zone in Karabakh and East Zangazur; the creation of a unique "green energy zone" concept consisting of modern renewable energy sources continues. Along with vast natural gas reserves, our renewable energy potential paves the way for important opportunities to become a "green growth" country.
Distinguished by its special position in the development of the world oil and energy industry, Azerbaijan has also been implementing large-scale investment projects in various countries. Today, the position of our country, which is recognised as a reliable partner in the international arena, is becoming even stronger. We are fulfilling our obligations and creating favourable conditions for foreign investors.
We should further expand our cooperation to ensure energy security, diversification, and the transition to green energy in the region. In order to successfully meet the challenges of energy security in the future, the application of new technologies and digital solutions in this area should prevail.
Dear Exhibition and Forum participants, Azerbaijan has long hosted this event of global importance. I believe that thanks to its many years of experience, your exhibition and forum will open new horizons for our broad economic relations and contribute to fruitful cooperation in an atmosphere of mutual understanding with comprehensive reports, discussions and exchange of views on current issues.