Azərbaycan təbii qaz ehtiyatlarının hasilata nisbətinə görə dünyada ən yüksək olan ölkələr sırasındadır
25 oktyabr 2022
Azərbaycanın 2,4 trilyon kubmetr (qlobal ehtiyatların təqribən 1,4 %-i) böyük təbii qaz ehtiyatları var və ehtiyatlarının hasilata nisbətinə görə dünyada ən yüksək olan ölkələr sırasındadır.
Bu barədə "Report" Dünya Bankının araşdırmasına istinadən xəbər verir.
"Bu isə Azərbaycanın hasilatın artırılması üçün potensiala malik olduğunu göstərir. Beləliklə, qaz gəlirləri neftlə müqayisədə daha az gəlir gətirsə də, Azərbaycan üçün neftdən daha davamlı iqtisadi fəaliyyət və gəlir mənbəyidir. Bundan əlavə, o Azərbaycanda hidrogen sənayesinin inkişafına da kömək edə bilər", - Dünya Bankının iqdisadçıları hesab edir.
Hesabata görə, təbii qaz kömürlə müqayisədə CO2 emissiyasının təxminən yarısına səbəb olur və buna görə də digər karbohidrogen mənşəli yanacaqlardan daha yaxşı perspektivlərə malikdir: "Nəticə etibarilə, təbii qaza tələbatın indiki səviyyələrə yaxın qalacağı və ya gələcəkdə daha da artacağı, xüsusən də Asiya regionunda tələbatının artacağı gözlənilir".
Dünya Bankı hesab edir ki, təbii qazın daxili istehlakının azaldılması Azərbaycana təbii qaz ixracını artırmağa imkan verərdi: "Bundan əlavə, külək və günəş texnologiyalarının qiymətində davam edən azalma, xüsusən neft və qaz sənayesi ilə müqayisədə bərpa olunan enerji mənbələrinə investisiyaları cəlbedici edir. Bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisinin istehsalının artırılması karbonsuz elektrik enerjisinin ixracını artırmağa imkan verməklə yanaşı, karbon qiymətlərinin daha da geniş yayılacağı təqdirdə əlavə qiymət artımına gətirib çıxarardı. Bundan əlavə, bərpa olunan enerjidən yaşıl hidrogen istehsal etmək üçün istifadə edilə bilər ki, bu da Azərbaycan üçün başqa bir potensial imkandır".
Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, Azərbaycanın təqribən 23 000 MVt texniki günəş potensialı, 3 000 MVt külək potensialı və 500 MVt-dan çox su enerjisi potensialı var. Bununla belə, hazırkı qiymətlərlə iqtisadi cəhətdən sərfəli olan həcm daha azdır, hesabatda deyilir.
"Müqayisə üçün qeyd edək ki, hazırda Azərbaycanın elektrik stansiyalarının ümumi gücü təxminən 7 500 MVt təşkil edir və onun da əhəmiyyətli hissəsi təbii qazla çalşır", - araşdırmada deyilir.

ВБ: Соотношение запасов газа к добыче в Азербайджане является одним из самых высоких в мире
Азербайджан обладает огромными запасами природного газа в размере 2,4 трлн кубометров (около 1,4 процента мировых запасов), а соотношение запасов к добыче является одним из самых высоких в мире, что указывает на потенциал для увеличения добычи.
Как передает Report, об этом говорится в исследовании Всемирного банка (ВБ).
"Таким образом, эта отрасль представляет собой более устойчивый источник экономической деятельности и доходов для Азербайджана, чем нефть, хотя доходы от газа намного меньше, чем от нефти. Кроме того, это также может способствовать развитию водородной промышленности в Азербайджане", -считают экономисты банка.
Согласно отчету, природный газ дает примерно половину выбросов CO2 по сравнению с углем, поэтому имеет лучшие перспективы, чем другие ископаемые виды топлива: "В результате спрос на него, вероятно, останется на текущем уровне или даже увеличится в будущем, особенно ожидается рост спроса со стороны Азии".
ВБ читает, что сокращение внутреннего потребления природного газа позволит Азербайджану увеличить экспорт природного газа. Кроме того, продолжающееся снижение стоимости ветряных и солнечных технологий делает инвестиции в возобновляемые источники энергии привлекательными, особенно по сравнению с инвестициями в нефтегазовую отрасль.
"Увеличение выработки электроэнергии из возобновляемых источников может предложить потенциал для увеличения экспорта электроэнергии с нулевым выбросом углерода, что может привести к надбавке к цене, если ценообразование на выбросы углерода станет более распространенным. Кроме того, возобновляемая энергия может использоваться для производства зеленого водорода, что является еще одной потенциальной возможностью для Азербайджана", - говорится в отчете.
Банк считает, что Азербайджан обладает значительным ветровым и солнечным потенциалом. По данным Министерства энергетики, Азербайджан обладает техническим солнечным потенциалом около 23 000 МВт, ветровым потенциалом 3 000 МВт и гидроэнергетическим потенциалом более 500 МВт, хотя объем, который в настоящее время экономически выгоден при текущих ценах, меньше.
"Для сравнения, текущая электрическая мощность Азербайджана составляет около 7 500 МВт, большая часть которой работает на природном газе", - отмечает ВБ.