Azərbaycan təbii qaz ehtiyatlarının hasilata nisbətinə görə dünyada ən yüksək olan ölkələr sırasındadır
25 oktyabr 2022
Azərbaycanın 2,4 trilyon kubmetr (qlobal ehtiyatların təqribən 1,4 %-i) böyük təbii qaz ehtiyatları var və ehtiyatlarının hasilata nisbətinə görə dünyada ən yüksək olan ölkələr sırasındadır.
Bu barədə "Report" Dünya Bankının araşdırmasına istinadən xəbər verir.
"Bu isə Azərbaycanın hasilatın artırılması üçün potensiala malik olduğunu göstərir. Beləliklə, qaz gəlirləri neftlə müqayisədə daha az gəlir gətirsə də, Azərbaycan üçün neftdən daha davamlı iqtisadi fəaliyyət və gəlir mənbəyidir. Bundan əlavə, o Azərbaycanda hidrogen sənayesinin inkişafına da kömək edə bilər", - Dünya Bankının iqdisadçıları hesab edir.
Hesabata görə, təbii qaz kömürlə müqayisədə CO2 emissiyasının təxminən yarısına səbəb olur və buna görə də digər karbohidrogen mənşəli yanacaqlardan daha yaxşı perspektivlərə malikdir: "Nəticə etibarilə, təbii qaza tələbatın indiki səviyyələrə yaxın qalacağı və ya gələcəkdə daha da artacağı, xüsusən də Asiya regionunda tələbatının artacağı gözlənilir".
Dünya Bankı hesab edir ki, təbii qazın daxili istehlakının azaldılması Azərbaycana təbii qaz ixracını artırmağa imkan verərdi: "Bundan əlavə, külək və günəş texnologiyalarının qiymətində davam edən azalma, xüsusən neft və qaz sənayesi ilə müqayisədə bərpa olunan enerji mənbələrinə investisiyaları cəlbedici edir. Bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisinin istehsalının artırılması karbonsuz elektrik enerjisinin ixracını artırmağa imkan verməklə yanaşı, karbon qiymətlərinin daha da geniş yayılacağı təqdirdə əlavə qiymət artımına gətirib çıxarardı. Bundan əlavə, bərpa olunan enerjidən yaşıl hidrogen istehsal etmək üçün istifadə edilə bilər ki, bu da Azərbaycan üçün başqa bir potensial imkandır".
Energetika Nazirliyinin məlumatına görə, Azərbaycanın təqribən 23 000 MVt texniki günəş potensialı, 3 000 MVt külək potensialı və 500 MVt-dan çox su enerjisi potensialı var. Bununla belə, hazırkı qiymətlərlə iqtisadi cəhətdən sərfəli olan həcm daha azdır, hesabatda deyilir.
"Müqayisə üçün qeyd edək ki, hazırda Azərbaycanın elektrik stansiyalarının ümumi gücü təxminən 7 500 MVt təşkil edir və onun da əhəmiyyətli hissəsi təbii qazla çalşır", - araşdırmada deyilir.

WB: Gas reserves-to-production ratio in Azerbaijan among world`s highest
Azerbaijan has extensive natural gas reserves of 2.4 trillion cubic meters (around 1.4 percent of global reserves), and its reserves-to-production ratio is among the highest in the world, indicating the potential for increased production, Report informs referring to a survey by the World Bank (WB).
“As such, the industry represents a more durable source of economic activity and revenue for Azerbaijan than oil, although gas revenues are much smaller than those from oil. In addition, it also may facilitate the development of a hydrogen industry in Azerbaijan,” the bank’s economists noted.
Natural gas emits roughly half of the CO2 emissions of coal, thus has better prospects than other fossil fuels: “As a result, its demand is likely to remain near current levels or even increase in the future, with demand from Asia in particular expected to rise.”
Reducing domestic consumption of natural gas would enable Azerbaijan to increase natural gas exports, the WB noted. Additionally, the ongoing reduction in the cost of wind and solar technologies makes investment in renewables attractive, especially compared to those in the oil and gas industry.
“Increased electricity generation from renewables would offer the potential to increase exports of zero-carbon electricity, which may command a price premium if carbon-pricing becomes more widespread. Furthermore, renewable energy can be used to produce green hydrogen, another potential opportunity for Azerbaijan,” reads the report.
Azerbaijan has significant wind and solar potential. According to the Ministry of Energy, Azerbaijan has technical solar potential of around 23,000MW, 3,000MW of wind potential, and more than 500MW of hydropower potential, although the amount that is currently economically viable at current prices is smaller.