Azərbaycan və İran Naxçıvana qaz mübadiləsi barədə razılığa gəlib
İranda səfərdə olan Azərbaycan Baş nazirinin müavinin müavini Şahin Mustafayev bu ölkənin neft naziri Cavad Oci ilə görüşüb.
APA-nın Tehran bürosunun məlumatına görə, C.Oci görüşdən sonra jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə çox konstruktiv görüş keçirilib.
İran və Azərbaycanda çox böyük neft və qaz yataqlarının olduğunu deyən C. Oci iki ölkə arasında əməkdaşlıq üçün geniş potensial mövcud olduğunu vurğulayıb: "Bugünkü iclasda qonşu ölkələrdən, o cümlədən Türkmənistandan Azərbaycana qaz mübadiləsi (Swop) haqqında, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasına qaz mübadiləsi haqqında razılıq əldə olundu".
Xəzər dənizindəki neft və qaz yataqlarından danışan C.Oci qeyd edib ki, bu sahə ilə bağlı da Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə ilkin danışıqlar aparılıb, ekspertlər müzakirələri davam etdirir: "Ümid edirəm ki, yaxın həftələrdə neft, qaz və Xəzərdə neft - qaz yataqlarının işlənməsi ilə bağlı yaxşı razılıq əldə olunacaq".
Ş. Mustafayev isə deyib ki, Azərbaycan və İran dost və qonşu ölkələrdir, iki ölkənin xalqları arasında tarixi bağlar mövcuddur: "İran və Azərbaycan arasında bütün sahələrdə, xüsusi ilə enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlıq mövcuddur. Görüşdə enerji sahəsində iki ölkənin əməkdaşlıq perspektivi müzakirə olundu. Enerji sahəsində bir sıra yeni layihələr haqqında danışıq apardıq. İnanıram ki, yaxın gələcəkdə müzakirələrimiz yeni sənədlərin imzalanması ilə nəticələnəcək".
Azərbaycan ekspertlər qrupunun İranda olduğunu nəzərə çatdıran Ş.Mustafayev qeyd edib ki, ekspertlər qrupu danışıqlar aparır.

Азербайджан и Иран договорились о газообмене в Нахчыван
Находящийся с визитом в Иране заместитель премьер-министра Азербайджана Шахин Мустафаев встретился с министром нефти Ирана Джавадом Оджи.
Как сообщает тегеранское бюро АПА, Дж.Оджи заявил журналистам после встречи, что состоялась очень конструктивная встреча с азербайджанской делегацией.
Отметив, что Иран и Азербайджан обладают огромными месторождениями нефти и газа, Дж.Оджи подчеркнул, что существует большой потенциал для сотрудничества между двумя странами: «На сегодняшнем заседании была достигнута договоренность о газообмене в Азербайджан из соседних стран, в том числе из Туркменистана (своп), а также договоренность о газообмене в Нахчыванскую Автономную Республику».
Говоря о месторождениях нефти и газа в Каспийском море, Дж.Оджи сказал, что в этой области с азербайджанской делегацией проведены предварительные переговоры, и эксперты продолжают обсуждения: «Надеюсь, что в ближайшие недели будет достигнута хорошая договоренность по вопросам нефти, газа, а также по разработке нефтегазовых месторождений на Каспии».
Ш.Мустафаев сказал, что Азербайджан и Иран являются дружественными и соседними странами, между народами двух стран существуют исторические связи: «Иран и Азербайджан успешно сотрудничают во всех сферах, особенно в энергетической сфере. В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между двумя странами в сфере энергетики. Мы обсудили ряд новых проектов в этой сфере. Верю, что в ближайшее время наши обсуждения увенчаются подписанием новых документов».
Отметив, что азербайджанская группа экспертов находится в Иране, Ш.Мустафаев подчеркнул, что группа экспертов ведет переговоры.