Azərbaycan və İran Naxçıvana qaz mübadiləsi barədə razılığa gəlib
İranda səfərdə olan Azərbaycan Baş nazirinin müavinin müavini Şahin Mustafayev bu ölkənin neft naziri Cavad Oci ilə görüşüb.
APA-nın Tehran bürosunun məlumatına görə, C.Oci görüşdən sonra jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə çox konstruktiv görüş keçirilib.
İran və Azərbaycanda çox böyük neft və qaz yataqlarının olduğunu deyən C. Oci iki ölkə arasında əməkdaşlıq üçün geniş potensial mövcud olduğunu vurğulayıb: "Bugünkü iclasda qonşu ölkələrdən, o cümlədən Türkmənistandan Azərbaycana qaz mübadiləsi (Swop) haqqında, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasına qaz mübadiləsi haqqında razılıq əldə olundu".
Xəzər dənizindəki neft və qaz yataqlarından danışan C.Oci qeyd edib ki, bu sahə ilə bağlı da Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə ilkin danışıqlar aparılıb, ekspertlər müzakirələri davam etdirir: "Ümid edirəm ki, yaxın həftələrdə neft, qaz və Xəzərdə neft - qaz yataqlarının işlənməsi ilə bağlı yaxşı razılıq əldə olunacaq".
Ş. Mustafayev isə deyib ki, Azərbaycan və İran dost və qonşu ölkələrdir, iki ölkənin xalqları arasında tarixi bağlar mövcuddur: "İran və Azərbaycan arasında bütün sahələrdə, xüsusi ilə enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlıq mövcuddur. Görüşdə enerji sahəsində iki ölkənin əməkdaşlıq perspektivi müzakirə olundu. Enerji sahəsində bir sıra yeni layihələr haqqında danışıq apardıq. İnanıram ki, yaxın gələcəkdə müzakirələrimiz yeni sənədlərin imzalanması ilə nəticələnəcək".
Azərbaycan ekspertlər qrupunun İranda olduğunu nəzərə çatdıran Ş.Mustafayev qeyd edib ki, ekspertlər qrupu danışıqlar aparır.

Azerbaijan and Iran agreed to exchange gas to Nakhchivan
Azerbaijani Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev, who is on a visit to Iran, met with Iranian Oil Minister Javad Oji, APA's Tehran bureau reports.
Mr. Oji told journalists after the meeting that a very constructive meeting was held with the Azerbaijani delegation.
Noting that Iran and Azerbaijan have huge oil and gas fields, Oji stressed that there is a great potential for cooperation between the two countries. an agreement has been reached.
Speaking about the oil and gas fields in the Caspian Sea, Oji said that preliminary talks were held with the Azerbaijani delegation in this area, and experts are continuing discussions. A good agreement will be reached.
Mr. Mustafayev said that Azerbaijan and Iran are friendly and neighboring countries, there are historical ties between the peoples of the two countries: "Iran and Azerbaijan have successful cooperation in all areas, especially in the energy sector. We discussed a number of new projects. I believe that in the near future our discussions will result in the signing of new documents."
Noting that an Azerbaijani group of experts is in Iran, Mustafayev said that a group of experts is holding talks.