Azərbaycanda 2022-2024-cü illərdə neft hasilatı 34 milyon tonu keçəcək
Trend-in məlumatına görə, bunu energetika naziri Pərviz Şahbazov “Azərbaycanın inkişaf modeli: Dünən, bu gün və sabah” mövzusunda keçirilən konfransda deyib.
O bildirib ki, qaz hasilatının artım dinamikası nəzərə alınarsa, 2024-cü ilədək bu göstəricinin 50 milyard kubmetrədək çatması gözlənilir.
Nazir bildirib ki, 2021-ci il noyabrın sonunadək uzunmüddətli müqavilələr və qısamüddətli spot əməliyyatları ilə Avropaya 7,3 milyard kubmetrə yaxın təbii qaz nəql olunub.
"Bu, avropalı istehlakçılara səmərəli şərtlərlə təbii qaz tədarükünə kömək edib, enerji və ekoloji təhlükəsizliyini təmin edib. Eyni zamanda, Azərbaycanın Avropaya qaz tədarükünü artırmaq potensialı var. Əgər avropalı istehlakçıların qaza əlavə tələbatı yaranarsa, bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər görülə və bizim tədarüklərimizin coğrafiyası genişləndirilə bilər. Qərbi Balkan regionuna, Şərqi Avropanın digər ölkələrinə qaz tədarükü başlaya bilər", - deyə nazir bildirib.

В Азербайджане в 2022-2024 гг. добыча нефти превысит 34 млн тонн - министр
Об этом сказал во вторник министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов на конференции на тему «Модель развития Азербайджана: вчера, сегодня и завтра», сообщает Trend.
Следуя динамике роста добычи газа, ожидается, что в 2024 году она достигнет 50 миллиардов кубометров, сказал Шахбазов.
По словам министра, к концу ноября 2021 года около 7,3 миллиарда кубометров природного газа было транспортировано в Европу по долгосрочным контрактам и краткосрочным спотовым операциям.
"Таким образом, это способствовало поставкам природного газа европейским потребителям на более выгодных условиях и обеспечило энергетическую и экологическую безопасность. Кроме того, у Азербайджана есть потенциал для увеличения поставок в Европу. Если у европейских потребителей появится дополнительный спрос на газ, в этом направлении будут предприняты соответствующие шаги, и в будущем география наших поставок может быть расширена. Могут начаться поставки газа и в регион Западных Балкан, и в ряд других стран Восточной Европы", - сказал Шахбазов.