Azərbaycanda 2022-2024-cü illərdə neft hasilatı 34 milyon tonu keçəcək
Trend-in məlumatına görə, bunu energetika naziri Pərviz Şahbazov “Azərbaycanın inkişaf modeli: Dünən, bu gün və sabah” mövzusunda keçirilən konfransda deyib.
O bildirib ki, qaz hasilatının artım dinamikası nəzərə alınarsa, 2024-cü ilədək bu göstəricinin 50 milyard kubmetrədək çatması gözlənilir.
Nazir bildirib ki, 2021-ci il noyabrın sonunadək uzunmüddətli müqavilələr və qısamüddətli spot əməliyyatları ilə Avropaya 7,3 milyard kubmetrə yaxın təbii qaz nəql olunub.
"Bu, avropalı istehlakçılara səmərəli şərtlərlə təbii qaz tədarükünə kömək edib, enerji və ekoloji təhlükəsizliyini təmin edib. Eyni zamanda, Azərbaycanın Avropaya qaz tədarükünü artırmaq potensialı var. Əgər avropalı istehlakçıların qaza əlavə tələbatı yaranarsa, bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər görülə və bizim tədarüklərimizin coğrafiyası genişləndirilə bilər. Qərbi Balkan regionuna, Şərqi Avropanın digər ölkələrinə qaz tədarükü başlaya bilər", - deyə nazir bildirib.

More than 34 million tons of oil are forecasted to be produced in 2022-2024 in Azerbaijan, Energy Minister Parviz Shahbazov said on Dec. 21 at a conference entitled "Model of Azerbaijan's development: yesterday, today and tomorrow," Trend reports.
According to Shahbazov, following the dynamics of growth in gas production, it’s expected to reach 50 billion cubic meters in 2024.
By the end of November 2021, about 7.3 billion cubic meters of natural gas were transported to Europe under long-term contracts and short-term spot transactions, he noted.
"Thus, it contributed to the supply of natural gas to European consumers on more favorable terms and ensured energy and environmental security. Besides, Azerbaijan has the potential to increase supplies to Europe,” the minister also said.
“If European consumers have additional demand for gas, appropriate steps will be undertaken in this direction, and in the future, the geography of our supplies can be expanded. Gas supplies to the Western Balkans region, and to a number of other countries of Eastern Europe can be launched," added Shahbazov.