Azərbaycanda bərpa olunan enerji üzrə yeni ali təhsil proqramı yaradılacaq
Bu gün Təhsil Nazirliyi və BP şirkəti arasında yerli universitetlərin birində bərpa olunan enerji mənbələri üzrə yeni ali təhsil proqramının yaradılması ilə bağlı əməkdaşlıq haqqında niyyət protokolu imzalanıb.
“Report”un “BP-Azerbaijan” şirkətinə istinadən verdiyi məlumata görə, protokol bərpa olunan enerji mənbələri, o cümlədən bu sahədə istifadə olunan texnologiyalar, üzrə ixtisaslaşan yerli peşəkarların hazırlanması üçün mühüm bir təhsil layihəsinə dair əməkdaşlığın təməlini qoyur. Bu məqsədlə Böyük Britaniya universitetlərindən biri ilə tərəfdaşlıqda yerli ali təhsil müəssisəsində yeni magistr proqramı yaradılacaq.
Protokol çərçivəsində layihənin texniki aspektlərini, o cümlədən icraçı tərəfdaşın seçim meyarlarını, müəyyənləşdirmək üçün işçi qrup yaradılacaq.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev imzalanma mərasimində çıxışı zamanı deyib: “Dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən olan “qara qızıl”ın insan kapitalına çevrilməsi konsepsiyası gənclərin xaricdə təhsilinin dəstəklənməsinə mühüm imkanlar yaradıb. Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiq edilən “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı”ı çərçivəsində 3 500-ə yaxın gənc xaricdə təhsil alıb. Bərpa olunan enerji üzrə mütəxəssislərin hazırlanması çox vacib bir məsələdir və bu sahədə bp şirkəti ilə əməkdaşlığı yüksək dəyərləndiririk. Bu proqram çərçivəsində tədqiqat layihələrinin də həyata keçirilməsini planlaşdırırıq”.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz: “Azərbaycanın enerji keçidi üzrə səylərini dəstəkləmək məqsədilə Təhsil Nazirliyi ilə uzunmüddətli və uğurlu əməkdaşlığımızı yeni istiqamətdə genişləndirməkdən böyük məmnunluq duyuruq. Təsis edəcəyimiz yeni universitet proqramı ölkənin bərpa olunan enerji sektorunun inkişafı üçün zəruri olan yeni təcrübə və bacarıqların formalaşdırılması üçün nəzərdə tutulub. Bu, Azərbaycanın enerjinin gələcəyinə doğru atdığı addımları və eləcə də şirkətimizin insanlar və planetimiz üçün enerji haqqında təsəvvürləri yeniləmək məqsədini dəstəkləyən gözəl bir layihədir”.
Layihəni Təhsil Nazirliyi və BP birgə maliyyələşdirəcək. BP bu layihəyə 2 milyon ABŞ dolları vəsait qoyacaq.
Yeni magistr proqramı çərçivəsində hər il bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində təxminən 40 yerli mütəxəssisin hazırlanması gözlənilir.

New renewable energy programme to be created in Azerbaijan
The Ministry of Education of Azerbaijan and bp today signed a Protocol of Intent on cooperation to found a new renewable energy programme in one of the local universitities.
Report informs, citing the company, that the protocol marks the start of joint work on an important educational project that aims to train national professionals specialising in renewable energy related disciplines including the use of renewable energy technologies. This will be achieved by establishing a new master’s degree programme in a local higher educational institution through partnership with a UK university.
As part of the protocol a working group will be set up to define the technical aspects of the project including the selection of an implementing partner.
Emin Amrullayev, Minister of Education of Azerbaijan, said: “The concept of turning “black gold” into human capital, one of the important directions of state policy, created important opportunities to support the education of young people abroad. About 3,500 young people studied abroad within the “State Program for the Education of Azerbaijani Youth Abroad in 2007-2015” approved by the decree of President Ilham Aliyev. It is very important to train specialists in renewable energy and we are pleased to start cooperation with bp in this area. We also plan to implement research projects within this programme.”
Gary Jones, bp’s regional president for Azerbaijan, Georgia and Turkey, said: “We are very pleased to extend our long and successful collaboration with the Ministry of Education to a new area in support of Azerbaijan’s energy transition efforts. The new university programme we will establish is designed to build a new field of expertise and capacity that the country will need to develop its renewable energy sector. This is a great project that supports Azerbaijan’s steps to the future of energy and our own purpose to reimagine energy for people and our planet.”
The project will be jointly funded by the Ministry of Education and bp.
bp’s contribution to the project is $2 million.
Some 40 renewable energy professionals are expected to be trained a year through the new master’s degree programme.