Azərbaycanda yeni neft sazişi təsdiq ediləcək
“Report”un xəbərinə görə, bununla bağlı parlamentə “Azərbaycan Respublikasında Buzovna-Maştağa, Qala və Zirə neft yataqlarının daxil olduğu blokun bərpası və işlənməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) ilə “GL İnternational LTD” MMC arasında Risk Xidmət Sazişinin qəbul və təsdiq edilməsi, həyata keçirilməsinə icazə verilməsi barədə” qanun layihəsi daxil olub.
Sənəd sabah Milli Məclisdə müzakirəyə çıxarılacaq.
Xatırladaq ki, Buzovna-Maştağa yatağı Abşeron yarımadasının şimal-şərqində, Şərqi Abşeron neftli-qazlı rayonunda, Maştağa və Buzovna kəndlərinin arasında yerləşir. Yataq 588 hektar (7 km x 2 km) ərazini əhatə edir və braxiantiklinal quruluşludur. Sənaye əhəmiyyətli işlənməyə 1941-ci ildən başlanılıb. Yataq SOCAR-ın “Azneft” İstehsalat Birliyinin H.Z.Tağıyev adına Neft və Qazçıxarma İdarəsi tərəfindən istismardadır.
Yatağın işlənməsinə başlanandan 2021-ci ilin yanvarın 1-dək 1 326 quyu qazılıb. Həmin quyulardan indiyədək 29,74 milyon tona yaxın neft, 5,4 milyard kubmetrə yaxın qaz hasil olunub. Yataq üzrə maksimum hasilat - 1950-ci ildə 1 milyon 927 min ton təşkil edib. Yatağın qalıq çıxarılabilən neft ehtiyatları 6,74 milyon ton, qaz ehtiyatı 0,65 milyard kubmetr təşkil edir.
Qeyd edək ki, “Qala” (Köhnə Qala) neft yatağı Abşeron yarımadasının şərq hissəsində Binə, Mərdəkan və Qala kəndlərinin arasında yerləşir. Yatağın işlənməsinə başlanandan 2021-ci ilin yanvarın 1-i tarixinədək 1 517 quyu qazılıb, hazırda onlardan 73-ü istismar fondundadır. Yataqdan 58,41 milyon ton neft, 9,7 milyard kubmetr qaz hasil olunub. Hazırda yataq işlənmənin sonuncu - IV mərhələsindədir və sulaşması– 95,5 %, cari neftvermə əmsalı 0,47-dir. “Qala” yatağı SOCAR-ın “Azneft” İB-in H.Z.Tağıyev adına NQÇİ tərəfindən istismar olunur.

В Азербайджане утвердят новое нефтяное соглашение
Как сообщает Report, в связи с этим в парламент поступил законопроект "О принятии и утверждении, разрешении реализации Рискового сервисного контракта между Государственной нефтяной компанией Азербайджана (SOCAR) и GL International LTD в связи с восстановлением и разработкой блока, включающего нефтяные месторождения Бузовна-Маштага, Гала и Зира в Азербайджанской Республике”.
Завтра документ будет вынесен на обсуждение в Милли Меджлисе.
Месторождение Бузовна-Маштага находится на северо-востоке Апшеронского полуострова, в Восточно-Абшеронском нефтегазоносном районе, между селами Маштага и Бузовна. Месторождение занимает площадь 588 га. Промышленная разработка началась с 1941 года. С начала разработки месторождения до 1 января 2021 года на нем пробурено 1 326 скважин. Из этих скважин до сих пор добыто около 29,74 млн тонн нефти, около 5,4 млрд кубометров газа.
Месторождение ”Гала" (Кохня Гала) находится в восточной части Апшеронского полуострова между селами Бина, Мардакян и Гала. С начала разработки месторождения до 1 января 2021 года на нем пробурено 1 517 скважин, в настоящее время 73 из них находятся в эксплуатационном фонде. С месторождения добыто 58,41 млн тонн нефти, 9,7 млрд кубометров газа