Azərbaycandan Avropa ölkələrinə məhsul ixracı başlayır
İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) idarəçiliyində olan Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti “Alco” MMC Avropa ölkələrinə - Almaniya, İtaliya, İngiltərə, Rumıniya və Bolqarıstana - sürtgü yağları və radiator mayesinin ixracına başlayıb.
Qurumdan verilən məlumata görə, şirkət tərəfindən bu ölkələrə ilkin mərhələdə 2 min tondan çox məhsul göndərilib və növbəti mərhələdə bunun 10 min tona çatdırılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, “Alco” MMC 2016-cı ildə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının rezidenti kimi qeydiyyata alınıb. İnvestisiya dəyəri 15 milyon ABŞ dolları olan müəssisədə 100-dək işçi çalışır.
Müəssisə fəaliyyətə başlayandan 2021-ci ilin sonunadək 36 min tondan çox məhsul istehsal edilib ki, bunun da 6 min tonu daxili bazarda satılıb, 30 min tonu isə ixrac edilib. İstehsal olunan məhsullar əsasən, Türkiyə, Gürcüstan, Ukrayna, İraq, Livan, Polşa, Moldova, Türkmənistan və başqa ölkələrə ixrac edilir.

Начался экспорт смазочных материалов из Азербайджана в страны Европы
ООО "Алко", являющееся резидентом Сумгайытского химико-промышленного парка, находящегося под управлением Агентства по развитию экономических зон, начало экспорт смазочных материалов и радиаторной жидкости в страны Европы - Германию, Италию, Англию, Румынию и Болгарию.
По полученной от данной структуры информации, на начальном этапе компания поставила в эти государства более 2 000 т своей продукции, а на следующем планирует поднять эту планку до 10 000 т.
ООО "Алко" зарегистрировано в 2016 году. На предприятии, инвестиционная стоимость которого составляет 15 млн долларов, работает около 100 сотрудников.
С начала деятельности ООО до конца 2021 года произведено более 36 000 т продукции, из которых 6 000 т реализовано на внутреннем рынке, а 30 000 т экспортировано. Производимая продукция в основном отправляется в Турцию, Грузию, Украину, Ирак, Ливан, Польшу, Молдову, Туркменистан и другие страны.