Bakı Enerji Forumu müasir dövrün ən vacib mövzularını əhatə etdi
İyunun 4-də Bakı Konqres Mərkəzində “Baku Energy Week” çərçivəsində keçirilən Bakı Enerji Forumu işini uğurla tamamladı. Bu tədbir regionun enerji sahəsindəki ən önəmli forumlarından biri olmaqla, hər il dünya enerji liderlərini bir araya gətirir.
30-cu yubileyini qeyd edən Bakı Enerji Forumu dünya enerji sektorunun aparıcı nümayəndələri arasında strateji dialoq üçün mühüm platformaya çevrilib. Yarandığı gündən bəri forum beynəlxalq əlaqələrin gücləndirilməsi, qabaqcıl təcrübənin paylaşılması və enerji sektorunun inkişafına böyük təsir göstərən sazişlərin imzalanması üçün əsas məkandır. Bu təsir yalnız Azərbaycanın deyil, bütövlükdə regionun enerji sektorunun inkişafına töhfə verir.
Forumun plenar sessiyası “Dayanıqlı və davamlı enerji gələcəyi naminə qlobal əməkdaşlıq” mövzusuna həsr olunub və Azərbaycan Energetika Naziri Pərviz Şahbazovun sədrlik etdiyi sessiyada SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəf əsas məruzəçi qismində çıxış etdi. O, “Liderlərin dialoqu: davamlı enerji ekosisteminə aparan yol” mövzusunda dəyərli fikirlərini bölüşdü.
Bu il forum geniş spektrdə mövzuları əhatə etdi. Energetikada rəqəmsallaşma və məlumat texnologiyalarının tətbiqindən başlayaraq, geoloji kəşfiyyatda innovasiyaların rolu, yataqların işlənməsində effektivliyin artırılması, COP29 sonrası davamlı enerji strategiyaları, Xəzər regionunun bərpa olunan enerji potensialı, qaz bazarlarında istehsalçı, daşıyıcı və istehlakçılar arasında yeni qarşılıqlı əlaqə strukturları, eləcə də etibarlı infrastruktur vasitəsilə enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi kimi mühüm mövzular müzakirə edildi.
Forumda qlobal biznes sahəsində tanınan ekspert, İsveçli iqtisadçı və futurist Kjell A. Nordström də iştirak etdi. O, ilk dəfə olaraq Azərbaycanda çıxış edib, qlobal iqtisadiyyatın gələcəyi, enerji bazarlarının dəyişimi və sektorda oyunun qaydalarını dəyişən innovasiyalar haqqında baxışlarını bölüşüb.
Ənənəvi olaraq, forum çərçivəsində yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin gələcək əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq imkanlarını müzakirə etdiyi B2B və B2G formatlı işgüzar görüşlər keçirildi.
Bakı Enerji Forumu Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin dəstəyi ilə təşkil olunub, tədbirin baş tərəfdaşı isə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) olub. “Baku Energy Forum” eyni zamanda Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) tərəfindən dəstəklənir. OPEC-in Baş katibi Haysam əl-Qays forum iştirakçılarına ünvanladığı müraciətdə bu platformanın dünya enerji sektorunda dialoq və əməkdaşlıq üçün əvəzsiz bir məkan olduğunu vurğulayıb.
“Baku Energy Week”in təşkilatçıları “Iteca Caspian” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşları “ICA Events” və “CEM FZ LLC” şirkətləridir.

Бакинский Энергетический Форум охватил спектр важнейших тем современности
4 июня в Бакинском Конгресс Центре завершил работу Бакинский Энергетический Форум, который прошел в рамках «Baku Energy Week» — одного из ключевых отраслевых событий региона, ежегодно объединяющих лидеров мировой энергетики.
30-й Юбилейный Бакинский Энергетический Форум стал площадкой стратегического диалога между мировыми представителями энергетической отрасли. С момента своего основания форум является платформой для укрепления международных связей, обмена передовым опытом и подписания соглашений, оказавших значительное влияние на развитие энергетического сектора не только Азербайджана, но и всего региона.
Пленарная сессия «Глобальное сотрудничество для устойчивого и надежного энергетического будущего» прошла под председательством министра энергетики Азербайджанской Республики Парвиза Шахбазова. Основным докладчиком сессии «Диалог лидеров: Путь к устойчивой энергетической экосистеме» выступил президент «SOCAR» Ровшан Наджаф.
В этом году форум охватил широкий спектр тем, таких как: «Диджитализация в энергетике: использование данных и технологий», «Геологоразведка — применение инноваций для устойчивого поиска ресурсов», «Разработка и эксплуатация месторождений: повышение эффективности через инновации и устойчивое развитие», «Пост-COP29 — Путь к устойчивому энергетическому будущему», «Зеленая энергия — раскрытие потенциала возобновляемых источников каспийского региона», «Газовые рынки — новая структура взаимодействия производителей, транспортировщиков и потребителей», «Трубопроводы — укрепление энергетической безопасности за счёт надёжной инфраструктуры».
В работе Форума принял участие всемирно признанный эксперт в области глобального бизнеса, шведский экономист, футуролог, автор международных бестселлеров — Кьелл А. Нордстрем, который впервые выступил в Азербайджане и поделится своими взглядами на будущее глобальной экономики, трансформацию энергетических рынков и инновации, меняющие правила игры.
Традиционно в рамках БЭФ прошли деловые встречи форматов B2B и B2G, где представители местных и иностранных компаний обсудили методы и формы сотрудничества и партнерства в будущем.
Бакинский Энергетический Форум прошел при поддержке Министерства Энергетики Азербайджанской Республики, а Государственная Нефтяная Компания Азербайджана (SOCAR) выступила генеральным партнёром мероприятия. «Baku Energy Forum» поддерживается Организацией стран — экспортеров нефти (ОПЕК). Генеральный секретарь Хайсам аль-Гайс обратился с приветственным письмом к участникам «Baku Energy Forum 2025», где подчеркнул, что форум является важной площадкой для диалога и сотрудничества в мировой энергетике.