Bakı Enerji Forumu müasir dövrün ən vacib mövzularını əhatə etdi
İyunun 4-də Bakı Konqres Mərkəzində “Baku Energy Week” çərçivəsində keçirilən Bakı Enerji Forumu işini uğurla tamamladı. Bu tədbir regionun enerji sahəsindəki ən önəmli forumlarından biri olmaqla, hər il dünya enerji liderlərini bir araya gətirir.
30-cu yubileyini qeyd edən Bakı Enerji Forumu dünya enerji sektorunun aparıcı nümayəndələri arasında strateji dialoq üçün mühüm platformaya çevrilib. Yarandığı gündən bəri forum beynəlxalq əlaqələrin gücləndirilməsi, qabaqcıl təcrübənin paylaşılması və enerji sektorunun inkişafına böyük təsir göstərən sazişlərin imzalanması üçün əsas məkandır. Bu təsir yalnız Azərbaycanın deyil, bütövlükdə regionun enerji sektorunun inkişafına töhfə verir.
Forumun plenar sessiyası “Dayanıqlı və davamlı enerji gələcəyi naminə qlobal əməkdaşlıq” mövzusuna həsr olunub və Azərbaycan Energetika Naziri Pərviz Şahbazovun sədrlik etdiyi sessiyada SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəf əsas məruzəçi qismində çıxış etdi. O, “Liderlərin dialoqu: davamlı enerji ekosisteminə aparan yol” mövzusunda dəyərli fikirlərini bölüşdü.
Bu il forum geniş spektrdə mövzuları əhatə etdi. Energetikada rəqəmsallaşma və məlumat texnologiyalarının tətbiqindən başlayaraq, geoloji kəşfiyyatda innovasiyaların rolu, yataqların işlənməsində effektivliyin artırılması, COP29 sonrası davamlı enerji strategiyaları, Xəzər regionunun bərpa olunan enerji potensialı, qaz bazarlarında istehsalçı, daşıyıcı və istehlakçılar arasında yeni qarşılıqlı əlaqə strukturları, eləcə də etibarlı infrastruktur vasitəsilə enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi kimi mühüm mövzular müzakirə edildi.
Forumda qlobal biznes sahəsində tanınan ekspert, İsveçli iqtisadçı və futurist Kjell A. Nordström də iştirak etdi. O, ilk dəfə olaraq Azərbaycanda çıxış edib, qlobal iqtisadiyyatın gələcəyi, enerji bazarlarının dəyişimi və sektorda oyunun qaydalarını dəyişən innovasiyalar haqqında baxışlarını bölüşüb.
Ənənəvi olaraq, forum çərçivəsində yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələrinin gələcək əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq imkanlarını müzakirə etdiyi B2B və B2G formatlı işgüzar görüşlər keçirildi.
Bakı Enerji Forumu Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin dəstəyi ilə təşkil olunub, tədbirin baş tərəfdaşı isə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) olub. “Baku Energy Forum” eyni zamanda Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) tərəfindən dəstəklənir. OPEC-in Baş katibi Haysam əl-Qays forum iştirakçılarına ünvanladığı müraciətdə bu platformanın dünya enerji sektorunda dialoq və əməkdaşlıq üçün əvəzsiz bir məkan olduğunu vurğulayıb.
“Baku Energy Week”in təşkilatçıları “Iteca Caspian” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşları “ICA Events” və “CEM FZ LLC” şirkətləridir.

On June 4, the Baku Energy Forum wrapped up its program at the Baku Congress Center, marking a major highlight of Baku Energy Week — one of the region’s most influential industry gatherings that brings together global energy leaders each year.
This year’s Forum, celebrating its 30th anniversary, served as a high-level platform for strategic dialogue among international stakeholders in the energy sector. Since its inception, the event has played a key role in strengthening global cooperation, exchanging advanced expertise, and facilitating landmark agreements — all of which have significantly influenced the development of the energy industry not only in Azerbaijan but across the broader region.
The plenary session, titled “Global Cooperation for a Sustainable and Reliable Energy Future,” was chaired by Parviz Shahbazov, Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan. Delivering the keynote address in the session “Leaders’ Dialogue: The Path Toward a Sustainable Energy Ecosystem” was Rovshan Najaf, President of SOCAR.
This year’s Forum featured a broad and timely agenda, addressing some of the most pressing topics shaping the future of energy. These included the digital transformation of the energy sector and the role of data and technology; innovations in geological exploration for sustainable resource development; enhancing field operations through innovation and sustainable practices; the post-COP29 roadmap for global energy sustainability; unlocking the renewable energy potential of the Caspian region; the evolving dynamics of gas markets and the new interplay between producers, transporters, and consumers; and the importance of pipeline infrastructure in strengthening global energy security.
Among the distinguished speakers was renowned global business thinker, Swedish economist, futurist, and bestselling author Kjell A. Nordström, who made his debut appearance in Azerbaijan. Nordström shared his insights on the future of the global economy, the transformation of energy markets, and disruptive innovations reshaping the industry.
As in previous editions, the Forum also hosted a series of B2B and B2G meetings, providing an essential platform for local and international companies to explore new collaboration models and forge long-term partnerships.
The Baku Energy Forum was organized with the support of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, with SOCAR (the State Oil Company of Azerbaijan Republic) serving as the event’s general partner. The Forum is also backed by the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC). In a welcome address to participants of the Baku Energy Forum 2025, OPEC Secretary General Haitham Al Ghais emphasized the importance of the Forum as a critical platform for dialogue and cooperation in the global energy space.
Baku Energy Week is organized by Iteca Caspian in collaboration with its international partners ICA Events and CEM FZ LLC.