Bakı Enerji Forumu: qlobal energetika sahəsi liderlərinin strateji dialoqu
İyun ayının 3-də Bakı Konqres Mərkəzində 30-cu Yubiley Bakı Enerji Forumu işə başlayıb. Tədbir Xəzəryanı regionun əsas sənaye hadisələrindən biri olan və hər il dünya enerji liderlərini bir araya gətirən “Baku Energy Week” çərçivəsində keçirilir. Bu il “Baku Energy Week” üç mühüm tədbiri birləşdirir: 30-cu Yubiley Beynəlxalq “Xəzər Neft və Qaz” sərgisi, 13-cü Xəzər Beynəlxalq “Energetika və Yaşıl Enerji” sərgisi və 30-cu Yubiley Bakı Enerji Forumu.
Forum energetika sahəsinin əsas nümayəndələri arasında strateji dialoq üçün ənənəvi platformadır.
“Dayanıqlı və davamlı enerji gələcəyi naminə qlobal əməkdaşlıq” mövzusunda keçirilən nazirlər səviyyəsində plenar sessiyanın moderatoru Jamestown Foundation İdarə Heyətinin üzvü Metyu Brayza olub.
Forumun açılış mərasimində çıxış edən ICA Events Group Şurasının müşaviri Tomas Hörd, tədbirin beynəlxalq əhəmiyyətini və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Foruma göstərdiyi daimi diqqəti vurğulayıb. O, tədbirin sponsorlarına təşəkkürünü bildirib və iştirakçıları Enerji Forumunun 30 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib.
Forumun sədri və əsas məruzəçisi qismində Azərbaycan Respublikasının Energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edib. O, məruzəsində BTC və BTE boru kəmərlərinin Avropaya neft ixracında oynadığı mühüm rolu qeyd edib. Enerji infrastrukturunun inkişafı məsələsinə toxunan nazir bildirib ki, Azərbaycan qaz yataqlarının işlənməsi üzrə yeni – beş layihəni əhatə edən bir mərhələyə qədəm qoyur. Qeyd olunub ki, alternativ enerji mənbələri mövcud olan ənənəvi mənbələri əvəz etmir, əksinə onları tamamlayır. Bu yanaşma enerji sektorunda yalnız mənbə üzrə deyil, növ baxımından da diversifikasiyanı genişləndirməyə imkan verir.
Gələcək planlara gəlincə, Azərbaycanın enerji qurumları iki yeni günəş elektrik stansiyasının inşasını, Naxçıvan, Zəngəzur və digər bölgələr vasitəsilə enerji əlaqələrinin qurulmasını, həmçinin optik-fiber xətlər üzərindən məlumat ötürülməsinin təşkilini nəzərdə tutur.
Forumun ilk panelində çıxış edənlər arasında Pakistan İslam Respublikasının energetika federal naziri Ali Pervaiz Malik, Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi üzrə fəaliyyətlər naziri Viriatu Luís Soares Kassama, Somali Federativ Respublikasının energetika və su ehtiyatları naziri Abdullahi Bidhaan Varsame, Çex Respublikasının milli təhlükəsizlik üzrə məsləhətçisi Tomas Pojar və Avropa Komissiyasının Enerji Platformasının İşçi Qrupunun və Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin – Enerji üzrə Baş Direktoru Kristina Lobillo Borrero yer alıb.
Spikerlər qlobal enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün əməkdaşlıq və tərəfdaşlığın yeni modelləri, neft və qazın kəşfiyyatı və hasilatında sərhədlərarası tərəfdaşlıqların möhkəmləndirilməsi, ortaq sosial çağırışların həlli məqsədilə beynəlxalq enerji alyanslarının yaradılması, enerji təchizat zəncirlərinin dayanıqlığının artırılması üçün əməkdaşlıq mexanizmlərinin inkişafı kimi bir sıra mühüm məsələləri müzakirə ediblər.
Türkiyə Respublikasının energetika və təbii sərvətlər nazirinin müavini Əhməd Berat Çonkar, bərpa olunan enerji mənbələrinə investisiyaların əhəmiyyətini vurğulayaraq, müasir qlobal layihələrin dünyada enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində oynadığı rolu qeyd edib. O, TANAP, BTC, Eskişehir və NAKES Turkey layihələrini regional əməkdaşlığın uğurlu nümunəsi kimi göstərib. Türkiyənin Somali ilə birgə neft kəşfiyyatı fəaliyyətlərində iştirakı və bununla bağlı razılaşmanın hər iki ölkənin parlamentlərində müzakirə olunacağı və qarşılıqlı fayda verəcəyi vurğulanıb.
Somali Federativ Respublikasının energetika və su ehtiyatları naziri Abdullahi Bidhaan Varsame isə Türkiyəli həmkarının çıxışına əlavə edərək, ölkəsində elektrik enerjisinə çıxışın genişləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən islahatlar və tikilməkdə olan günəş enerjisi stansiyası barədə məlumat verib.
Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi üzrə fəaliyyətlər naziri Viriatu Luís Soares Kassama bildirib ki, hazırda əsas prioritetlərdən biri idxal olunan qaz və neft məhsullarından asılılığın azaldılmasıdır. Nazir qlobal enerji təhlükəsizliyi naminə daha güclü beynəlxalq tərəfdaşlıqlara ehtiyac olduğunu qeyd edib.
Avropa Komissiyasının Enerji Platformasının İşçi Qrupunun və Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin – Enerji üzrə Baş Direktoru Kristina Lobillo Borrero, Azərbaycanın qlobal enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında etibarlı tərəfdaş olduğunu vurğulayıb. Avropa İttifaqının yanacaq idxalına dair statistik məlumatlar təqdim edib, COP29 beynəlxalq konfransının əhəmiyyətini yada salaraq qlobal nəqliyyat və logistika zəncirlərində şəffaflığın vacibliyini qeyd edib.
Çex Respublikasının milli təhlükəsizlik üzrə məsləhətçisi Tomas Pojar isə neft, qaz, kömür və nüvə yanacağı kimi strateji resursların transmilli tədarükü məsələsini gündəmə gətirərək, enerji təchizatının təhlükəsizliyini milli səviyyədə strateji məsələ kimi qiymətləndirib. O qeyd edib ki, Mərkəzi Asiya ilə Avropa arasında enerji körpüsünün rolu böyükdür və Çexiya Azərbaycan neftinin ikinci ən böyük idxalçısıdır.
Bakı Enerji Forumuna Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi dəstək göstərir, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) isə baş tərəfdaş qismində çıxış edir. Tədbir Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) tərəfindən dəstəklənir.
Forum Azərbaycan Respublikasının enerji siyasətinin strateji prioritetlərinin və Xəzər regionunun yaşıl enerji potensialının beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim olunması üçün əsas platforma rolunu oynayır.
Forum çərçivəsində planlaşdırılmış müzakirələr energetika sahəsində innovasiyaların tətbiqi, regional və qlobal əməkdaşlığın gücləndirilməsi, eləcə də dayanıqlı və çevik enerji sistemlərinin qurulması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
“Baku Energy Forum”-da Azərbaycan Respublikasının Energetika Naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə “Dayanıqlı və davamlı enerji gələcəyi naminə qlobal əməkdaşlıq” mövzusunda plenar sessiyanın keçiriləcək. Forum çərçivəsində baş tutacaq “Liderlərin çıxışları: Dayanıqlı enerji ekosisteminə aparan yol” adlı sessiyada əsas məruzəçi Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) prezidenti Rövşən Nəcəf olacaq.
Ətraf mühit problemləri, onların planet üçün yaratdığı təhdidlər, bu problemlərin həlli yolları, eləcə də yaşıl enerji ilə bağlı mövzular “Baku Energy Forum” tədbirlər proqramında xüsusi yer tutur. Artıq bir neçə ildir ki, forum çərçivəsində tullantıların yaranmasının qarşısını almağa yönəlmiş prinsiplər toplusu olan “Zero Waste” layihəsi həyata keçirilir. Forumun keçirildiyi Bakı Konqres Mərkəzi də ekoloji konsepsiyaya uyğun inşa edilib. Məsələn, mərkəzin damında quraşdırılmış günəş panelləri sayəsində elektrik enerjisinə qənaət etmək mümkün olur.
Forum gələcəyi formalaşdıran ideyalarla tanış olmaq üçün unikal bir imkandır. Təşkilatçıların dəvəti ilə 30-cu Yubiley Bakı Enerji Forumunda qlobal biznes üzrə dünyaca tanınmış ekspert, isveçli iqtisadçı, futurist və beynəlxalq bestsellerlərin müəllifi Kjell A. Nordström iştirak edəcək.
“Baku Energy Week”in təşkilatçıları “Iteca Caspian” şirkəti və onun beynəlxalq tərəfdaşları — “ICA Events” və “CEM FZ LLC” şirkətləridir.
“Baku Energy Week” həmçinin Ümumdünya Sərgi Sənayesi Assosiasiyasının (UFI) keyfiyyət nişanına malikdir. Bu nişan tədbirin yüksək təşkilati səviyyəsini və təqdim olunan statistikanın etibarlılığını təsdiqləyir.

Бакинский Энергетический Форум: стратегический диалог лидеров мировой энергетической отрасли
3 июня в Бакинском Конгресс Центре начал работу 30-й Юбилейный Бакинский Энергетический Форум. Мероприятие проходит в рамках «Baku Energy Week» — ключевого отраслевого события Прикаспийского региона, ежегодно объединяющее лидеров мировой энергетики. В нынешнем году «Baku Energy Week» объединяет три значимых мероприятия: 30-ю Юбилейную Международную Выставку «Нефть и Газ Каспия», 13-ю Каспийскую Международную Выставку «Энергетика и Зеленая Энергия» и 30-й Юбилейный Бакинский Энергетический Форум.
Форум является традиционной площадкой для стратегического диалога между ключевыми представителями энергетической отрасли.
Модератором министерской пленарной сессии «Глобальное сотрудничество для устойчивого и надежного энергетического будущего» является член Совета директоров Jamestown Foundation Метью Брайза.
С приветственной речью на открытии форума выступил советник Совета директоров ICA Events Group Томас Херд, подчеркнувший международное значение Форума и постоянное внимание к мероприятию со стороны главы государства Ильхама Алиева. Господин Херд выразил благодарность спонсорам мероприятия и поздравил участников с 30-м юбилейным Энергетическим Форумом.
Председателем и основным докладчиком форума выступает министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов. В своем докладе господин Шахбахов отметил роль трубопроводов BTC BTE в экспорте нефти в Европу. Касаясь развития энергетической инфраструктуры, докладчик подчеркнул, что Азербайджан переходит на новую фазу разработки газовых месторождений с пятью проектами. Характерно, что альтернативные источники энергии не заменяют, а дополняют традиционные источники энергии. В таком формате заключен эффект расширения диверсификации энергетики не только по источнику, но и по типу.
В перспективе отечественные энергетики планируют построить еще две солнечные электростанции, обеспечить энергетические соединения через Нахчыван и Зангезур и другие регионы, а также организовать передачу данных по оптоволоконным каналам.
В числе докладчиков первого сегмента Форума выступили федеральный министр энергетики Исламской Республики Пакистан Али Перваиз Малик, министр окружающей среды, биоразнообразия и действий по борьбе с изменением климата Республики Гвинея-Бисау Вириату Луиш Суареш Кассама, министр энергетики и водных ресурсов Федеративной Республики Сомали Абдуллахи Бидхаан Варсаме, советник по национальной безопасности Чешской Республики Томаш Пояр и директор Целевой Группы Энергетической Платформы и Международных Отношений Генерального Директората Энергетики Еврокомиссии Кристина Лобилло Борреро.
Спикеры обсуждают ряд важных тем, в числе которых новые модели взаимодействия и партнерств для обеспечения глобальной энергетической безопасности, укрепление трансграничных партнерств в разведке и добыче нефти и газа для повышения глобальной энергетической устойчивости, развитие международных энергетических альянсов для решения общих социальных вызовов, укрепление партнерств для повышения устойчивости цепочек поставок в энергетике и другие
Заместитель министра энергетики Турции Ахмет Берат отметил роль инвестиций в возобновляемые источники энергии, подчеркнув значение современных глобальных проектов в обеспечении мировой энергетической безопасности. В этой связи Tanap, BTC, Eski Şehir, Nakes Turkey являются успешным примером  регионального сотрудничества. Участие Турции в разведке нефти в Сомали, соответствующее соглашение будет обсуждаться в обоих парламентах и ​​принесет пользу обеим странам.
Министр энергетики и водных ресурсов Федеративной Республики Сомали Абдуллахи Бидхаан Варсаме дополнил доклад турецкого коллеги, перечислив меры по расширению доступа к электричеству в Сомали, где проводится энергетическая реформа и строится солнечная электростанция.
По мнению министра окружающей среды, биоразнообразия и действий по борьбе с изменением климата Республики Гвинея-Бисау Вириату Луиш Суареша Кассама, сегодня важно снизить зависимость от импортируемого ископаемого топлива. Его страна призывает к более прочному международному альянсу в целях энергетической безопасности.
Директор Целевой Группы Энергетической Платформы и Международных Отношений Генерального Директората Энергетики Еврокомиссии Кристина Лобилло Борреро подчеркнула роль Азербайджана, как надежного партнера в борьбе за мировую энергетическую безопасность, привела статистику импорта ископаемого топлива в ЕС, напомнила делегатам о недавнем грандиозном форуме COP29 и отметила необходимость прозрачности в глобальных транспортных цепочках.
Советник по национальной безопасности Чешской Республики Томаш Пояр поднял вопрос транснациональных поставок нефти, газа, угля и ядерного топлива, поскольку безопасность поставок — это вопрос национального значения. В этой связи необходимо подчеркнуть значение моста между Средней Азией и Европой, ведь Чехия — второй по величине импортер азербайджанской нефти.
Бакинский Энергетический Форум проходит при поддержке Министерства Энергетики Азербайджанской Республики, а Государственная Нефтяная Компания Азербайджана (SOCAR) выступает генеральным партнёром мероприятия. «Baku Energy Forum» поддерживается Организацией стран — экспортеров нефти (ОПЕК).
Форум служит ключевой платформой для представления международному сообществу стратегических приоритетов энергетической политики Азербайджана и зелёного энергетического потенциала Каспийского региона. Дискуссии, запланированные в рамках форума, имеют важное значение с точки зрения внедрения инноваций в энергетической сфере, укрепления регионального и глобального сотрудничества, а также построения устойчивых и гибких энергетических систем.
Пленарная сессия «Глобальное сотрудничество для устойчивого и надежного энергетического будущего» проходит под председательством министра энергетики Азербайджанской Республики Парвиза Шахбазова. Основным докладчиком сессии «Диалог лидеров: Путь к устойчивой энергетической экосистеме» является президент SOCAR Ровшан Наджаф.
Экологические проблемы, угрозы, которые они создают для планеты, пути их решения, а также темы, связанные с зелёной энергетикой, занимают особое место в программе мероприятий «Baku Energy Forum». Уже несколько лет подряд в рамках форума реализуется проект «Zero Waste» — свод принципов, направленных на предотвращение образования отходов. Сам Баку Конгресс Центр, в котором проходит форум, выстроен согласно эко-концепту. К примеру, благодаря установленным на его крыше солнечным панелям Центр накапливает достаточно энергии для снижения затрат на энергопотребление.
«Baku Energy Week» также имеет знак качества Всемирной Ассоциации Выставочной Индустрии «UFI», подтверждающий высокий уровень организации и достоверность предоставленной статистики.