Bakı Enerji Forumu: qlobal enerji təhlükəsizliyi məsələlər
İyunun 2-də Bakıdakı Konqres Mərkəzi dünyanın hər yerindən altı yüzdən çox nümayəndəni birləşdirən Bakı Enerji Forumunun işini başa çatdırdı. Enerji sahəsinin ən mühüm tədbiri həm Xəzər regionu, həm də bütün Avropa Birliyi üçün aktual olan məsələlərə həsr olunub.
Forumda keçid dövründə energetika sahəsinin qarşısında duran yeni vəzifələr, o cümlədən qlobal enerji təhlükəsizliyi məsələləri və Azərbaycanın enerji sektorunun Avropanın enerji təhlükəsizliyi və enerji balansında rolu geniş müzakirə olunub.
Yeni qlobal enerji rejiminin inkişaf ssenarilərinə həsr olunmuş dəyirmi masada qlobal enerji keçidi prosesləri, enerji böhranı şəraitində enerji keçidinin sürətləndirilməsi yolları və s. nəzərdən keçirilib.
Şübhəsiz ki, Xəzər regionunun bərpa olunan enerji mənbələri və onların potensialı, istifadə imkanları, bərpa olunan enerji mənbələri infrastrukturunun inkişafı və yaşıl enerji sahəsində layihələrin icrası da diqqət mərkəzində olmuşdur.
Nümayəndələr ekologiya və planetimizin sağlamlığı uğrunda mübarizəyə onun təsiri ilə bağlı bütün aktual məsələlər və vacib mövzularda fəal şəkildə öz fikirlərini bildiriblər.
Forumun əsas proqramına tullantıların yaranmasının qarşısını almağa yönəlmiş "sıfır tullantı" proqramının əlavə edilməsi də qeyd olunmalıdır. Yeri gəlmişkən, Bakı Konqres Mərkəzi ekoloji konsepsiyaya uyğun tikilib. Mərkəzləşdirilmiş şəkildə quraşdırılmış günəş panelləri enerji istehlakı xərclərinə qənaət edir.
Jurnalistlərlə söhbətində forumun bütün xarici iştirakçıları onun keçirilməsi formatına səmimi rəğbətini ifadə edib və tədbirin mükəmməl təşkilinə görə təşəkkür ediblər.
"Boston Consulting Group" Bakı Enerji Forumunun intellektual tərəfdaşı kimi çıxış edib. Bakı enerji həftəsinin təşkilatçıları beynəlxalq tərəfdaşlar qismində "ICA Events" və "CEM FZ LLC" ilə birlikdə "Iteca Caspian" və Caspian Event Organisers"dir.

Бакинский Энергетический Форум: вопросы глобальной энергетической безопасности
2 июня в Баку Конгресс Центр завершил работу Бакинский Энергетический Форум, собравший свыше шестисот делегатов со всего мира. Важнейшее мероприятие энергетической сферы было посвящено вопросам, представляющим актуальность, как для Каспийского региона, так и для всего европейского сообщества.
В форуме широко обсуждались новые задачи энергетики в переходный период, в том числе вопросы глобальной энергетической безопасности и роль энергетического сектора Азербайджана в энергетической безопасности и энергетическом балансе Европы.
За круглым столом, посвященным сценариям развития нового глобального энергетического порядка, рассматривались процессы глобального энергетического перехода, пути ускорения энергетического перехода в условиях энергетического кризиса и т.п.
Безусловно, в центре внимания были также возобновляемые источники энергии Каспийского региона и их потенциал, возможности их использования, развитие инфраструктуры возобновляемых источников энергии и реализация проектов в области зеленой энергетики.
Делегаты активно высказались по всем насущным вопросам и важным темам, связанным с экологией и ее влиянием на борьбу за здоровье нашей планеты.
Отметим эффектное дополнение к основной программе форума – программу Zero Waste («Нулевые отходы»), направленную на предотвращение образования отходов. Кстати, Баку Конгресс Центр построен в соответствии с экологической концепцией. Централизованно установленные солнечные панели экономят затраты на потребление энергии.
В беседе с журналистами все зарубежные участники форума высказали горячее одобрение формату его проведения и поблагодарили за идеальную организацию мероприятия.
Boston Consulting Group выступил интеллектуальным партнером Бакинского энергетического форума. Организаторами Бакинской Энергетической Недели являются Iteca Caspian и Caspian Event Organisers совместно с ICA Events и CEM FZ LLC в качестве международных партнеров.