Bakı və Tehran İran vasitəsilə Türkmənistandan Azərbaycana qaz nəqlinin iki dəfə artırılması ilə bağlı razılığa gəlib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və İranın neft naziri Cavad Övci iyunun 3-də Bakıda Anlaşma Memorandumu imzalayıblar. Bu barədə İRNA agentliyi məlumat yayıb.
Memoranduma əsasən, Azərbaycana İran ərazisindən nəql olunan Türkmənistan qazının həcmi iki dəfə artırılacaq.
“Tərəflər İranın boru kəmərləri vasitəsilə Türkmənistandan Azərbaycana nəql olunan qazın həcminin artırılması ilə bağlı razılığa gəliblər”, - deyə məlumatda bildirilir.
2021-ci il noyabrın 28-də Azərbaycan, İran və Türkmənistan arasında imzalanmış üçtərəfli sazişə əsasən, Türkmənistan qazının İran ərazisindən Azərbaycana nəqlinə 2022-ci ilin yanvar ayında başlanılıb. Əldə edilmiş razılaşmalara uyğun olaraq Azərbaycana ildə 1,5 milyard kubmetr qazın nəql edilməsi planlaşdırılmışdı. Beləliklə, bu həcm ən azı 3 milyard kubmetrə qədər artırıla bilər.
Öz növbəsində, İqtisadiyyat Nazirliyindən bildirilib ki, Anlaşma Memorandumu qaz sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsini nəzərdə tutur.
Qeyd olunub ki, iyunun 3-də baş tutmuş görüşdə tərəflər iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin cari vəziyyəti barədə fikir mübadiləsi aparıb, bir sıra sahələrdə, o cümlədən neft-qaz sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

БАКУ И ТЕГЕРАН ДОГОВОРИЛИСЬ УДВОИТЬ ПОСТАВКИ ГАЗА ИЗ ТУРКМЕНИСТАНА В АЗЕРБАЙДЖАН ЧЕРЕЗ ИРАН
Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров и министр нефти Ирана Джавад Оуджи подписали в пятницу в Баку меморандум о взаимопонимании, в соответствии с которым поставки газа из Туркменистана в Азербайджан через территорию Ирана вырастут вдвое, сообщает иранское государственное информационное агентство IRNA.
«В соответствии с меморандумом о взаимопонимании стороны договорились удвоить объем газа, транспортируемого из Туркменистана в Азербайджанскую Республику по иранским трубопроводам», - сообщает агентство.
Согласно подписанному 28 ноября 2021 года в Ашхабаде трехстороннему соглашению Азербайджана, Ирана и Туркменистана, поставки газа из Туркменистана в Азербайджан через территорию Ирана начались в январе 2022 года. В соответствии с достигнутыми договоренностями ежегодный объем своповых поставок газа планировался на уровне 1,5 млрд кубометров. Таким образом, ежегодный объем поставок газа может увеличиться как минимум до 3 млрд кубометров.
В свою очередь в министерстве экономики Азербайджана отметили, что меморандум о взаимопонимании предусматривает расширение сотрудничества в газовой сфере.
Там же добавили, что в ходе встречи в пятницу стороны обменялись мнениями о состоянии торгово-экономических связей Баку и Тегерана, обсудили возможности расширения сотрудничества в ряде областей, в том числе в нефтегазовой, и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.