BƏƏ şirkəti Azərbaycanda fəaliyyətini genişləndirmək istəyir
“Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) “Masdar” şirkəti Azərbaycanla əməkdaşlığa sadiqdir və burada fəaliyyətini genişlədirmək niyyətindədir”.
Bu barədə “Report”a açıqlamasında şirkətin Baş direktoru Məhəmməd Cəmil Əl-Rəmahi bildirib.
“Ökənizin böyük potensialı var. Maraqlı tərəflər və hökumət bizə inkişaf etmək imkanı yaradarsa, bundan çox məmnun olarıq”, – o deyib.
“Masdar” Yaxın Şərqdə bərpa olunan enerji mənbələrinin işlənməsi sahəsində fəaliyyət göstərən ən böyük şirkətlərdən biridir. Ötən  ilin aprel ayında Azərbaycan hökuməti ilə şirkət arasında Ələtdə 230 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi haqqında müqavilə imzalanıb. Layihənin dəyəri təxminən, 200 milyon ABŞ dollarıdır.

Masdar заинтересована в расширении своего присутствия в Азербайджане
Компания Masdar (ОАЭ) привержена сотрудничеству с Азербайджаном и хочет расширить свое присутствие здесь.
Об этом Report заявил генеральный директор компании Masdar Мохаммед Джамиль Аль Рамахи.
“У страны большой потенциал. Если заинтересованные стороны и правительство дадут нам возможность развиваться, мы будем более чем счастливы сделать это”, — сказал он.
Masdar является одним из крупнейших разработчиков возобновляемых источников энергии на Ближнем Востоке. Компания активно инвестирует в проекты по всему миру, сотрудничает в том числе с Азербайджаном. Так, в апреле 2021 года правительство Азербайджана и компания Masdar подписали контракт на строительство солнечной электростанции мощностью 230 мегаватт в Аляте.