Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgi və konfransı öz 25 illik yubileyini qeyd edir
9 aprel 2018
Bu il Xəzər regionunda enerji sektorunun ən böyük tədbiri - Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgi və konfransı öz 25 illik yubileyini qeyd edir. Sərginin işgüzar proqramını müşayiət edən və 30-31 may tarixində “Fairmont Baku” otelində keçiriləcək Beynəlxalq “Caspian Oil & Gas” konfransı builki tədbirin mühüm bir hissəsini təşkil edir. Regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri olan konfrans, hər il Xəzəryanı regionun əsas neft-qaz layihələrinin müzakirəsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədi ilə ən yüksək səviyyəli rəhbər işçilərini öz meydançasında bir araya gətirir. “Caspian Oil & Gas” layihəsinə Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) tərəfindən mühüm dəstək göstərilir. Konfransın təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Bu il konfransda aparıcı şirkətlərin 500-dən çox ali rəhbərləri, eləcə də sənaye nazirliklərinin nümayəndələri və nüfuzlu sənaye mütəxəssisləri bir arada toplanacaqlar və neft-qaz sənayesinin inkişafı üzrə aktual məsələlər xüsusunda fikir mübadiləsi aparacaqlar.
Konfransda “Neft və qaz sənayesində qlobal və iqtisadi perspektivlər-neftin qiyməti və böhran şəraitində mövcud olan imkanlar”, “Son 25 ildə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda həyata keçirilən neft-qaz əməliyyatları: keçmişi, bu günü və gələcəyi. Azərbaycan neft və qaz sənayesi üçün yeni impuls”, “Neft və qaz layihələrinin maliyyələşdirilməsi və yatırılan investisiyalar müqabilində xalis gəlirin təmin edilməsi- iddialar və imkanlar”, “Yerli geoloji kəşfiyyatda əldə olunan yeniliklər, perspektivlər”, “Hasilatda olan yeniliklər”, “Energetika təhlükəsizliyi”, “Neft qaz elmində olan yeniliklər, beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Xəzəryani layihələr üzrə yeni imkanlar”, “Xəzər regionu üzrə Azərbaycanın güclü tərəfləri: dəmir yolu, dəniz nəqliyyati və magistral boru kəməri”, “Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyi sahəsində qabaqcıl texnologiyalar. Konkret faktların təhlili”, “Neft emalı və neft-kimya sənayesinin perspektivləri. Cari vəziyyət və gələcək perspektivlər”, “Neft emalı və neft-kimya sənayesi üçün texniki xidmət əməliyyatlarinin əhəmiyyəti. Konkret faktların təhlili”, “İnqilabi deyişiklər. Innovativ rəqəmsal texnologiyaların sənayeyə olan təsiri” adlı mövzuları müzakirə olunacaq.
Tədbirin statusunu həm də konfrans sponsorlarının tərkibi təsdiqləyir, belə ki, konfransın Platin sponsoru qismində SOCAR çıxış edir. Konfransın Qızıl Sponsorlar qismində BP, Petronas, Statiol, Gümüş Sponsorlar -  INPEX, McDermott, Bürünc Sponsorlar – EGS, EY, Dentons, Lamor Corporation, Nobel Upstream, SOCAR AQS, Total, Turkish Petroleum çıxış edirlər.
Bu il konfransda çəkiliş studiyası və jurnalistlər üçün mətbuat zonasından ibarət media-mərkəz təşkil olunacaq. Media-mərkəzin cədvəli olduqca zəngindir. Birbaşa konfrans zamanı müxtəlif dünya ölkələrindən iştirak edən ən iri şirkətlərin ali rəhbərləri və sənaye liderləri ilə canlı müsahibələr yayımlanacaq.
Beləliklə, konfrans ənənəvi olaraq podratçılara sifarişçilər və həmkarlarla ünsiyyət saxlamaq, texnologiya və xidmətləri iş prosesində nümayiş etdirmək və faydalı işgüzar əlaqələr yaratmaq imkanını, habelə yeni informasiya və texnologiyalar axınını təmin etməklə yanaşı, neft-qaz sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını da genişləndirəcəkdir.

Международная Конференция «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil & Gas отмечает свой 25-летний юбилей
В этом году крупнейшее мероприятие энергетического сектора в Прикаспийском регионе Международная выставка и конференция «Нефть и Газ Каспия» Caspian Oil & Gas отмечают свой 25-летний юбилей. Являясь важной частью выставки, сопровождающей её деловую программу, Международная Конференция Caspian Oil & Gas пройдет с 30 по 31 мая в отеле Fairmont Baku. Уже четверть века конференция ежегодно собирает руководителей самого высокого уровня для обсуждения важных нефтегазовых проектов каспийского региона и обеспечения энергетической безопасности. Неоценимую поддержку проекту Caspian Oil & Gas оказывают Министерство Энергетики Азербайджанской Республики и Государственная Нефтяная Компания Азербайджанской Республики (SOCAR).  Организаторами конференции являются компания ITE Group и ее партнер Iteca Caspian.
В этом году конференция соберёт более 500 спикеров, топ-менеджеров ведущих компаний, представителей отраслевых министерств, авторитетных отраслевых экспертов и предоставляет возможность для обмена мнениями по актуальным вопросам развития нефтегазовой отрасли.
На конференции среди спикеров будут обсуждаться такие темы как: «Глобальная и экономическая перспектива в нефтегазовой промышленности. Возможности в условиях низкой цены на нефть», «Прошлое, настоящее и будущее нефти и газа Каспия, обзор последних 25 лет. Новые импульсы нефтегазовой отрасли Азербайджана», «Обеспечение финансирования и эффективность инвестиций в нефтегазовых проектах - вызовы и возможности», «Стратегии и лучшие практики рынка по снижению затрат и повышению эффективности добычи нефти», «Перспективы развития добычи», «Использование цифровых технологий в обучении», «Инновации в науке, международное сотрудничество в нефтегазовой индустрии», «Новые возможности по Каспийским проектам», «Сильные стороны Азербайджана как транспортно-логистического центра Каспийского региона (железнодорожная, морская и трубопроводная транспортировка)», «Передовые технологии в экологической и промышленной безопасности. Практические кейсы», «Сектор нефтепереработки и нефтехимии. Обзор и перспективы», «Использование инновационных решений для нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности. Практические кейсы», «Революционные процессы, воздействие инновационных цифровых решений в нефтегазовой индустрии».
Статус мероприятия подчеркивает и состав спонсоров конференции. Платиновым спонсором конференции выступает SOCAR. Золотым спонсором конференции является компания BP, Petronas и Statoil, серебряные спонсоры – INPEX, McDermott, бронзовые спонсоры -  EGS, EY, Dentons, Lamor Corporation, Nobel Upstream, SOCAR AQS, Tenaris, Total, Turkish Petroleum.
В этом году на конференции разместится медиа-центр, в которой будет расположена съемочная студия и пресс-зона для журналистов. Расписание пресс-центра – чрезвычайно насыщенное. Прямо на конференции будут проводиться и транслироваться в прямом эфире интервью с руководителями отрасли, с первыми лицами крупнейших компаний-участников конференции из разных стран мира.
Таким образом, конференция традиционно принесет с собой поток новой информации и технологий, расширяя возможности для международного сотрудничества в нефтегазовой области, предоставит возможность подрядчикам пообщаться с заказчиками и коллегами, продемонстрировать технологии и услуги в действии, также установить полезные деловые контакты.