Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgi və konfransı öz 25 illik yubileyini qeyd edir
9 aprel 2018
Bu il Xəzər regionunda enerji sektorunun ən böyük tədbiri - Beynəlxalq Xəzər Neft və Qaz “Caspian Oil & Gas” sərgi və konfransı öz 25 illik yubileyini qeyd edir. Sərginin işgüzar proqramını müşayiət edən və 30-31 may tarixində “Fairmont Baku” otelində keçiriləcək Beynəlxalq “Caspian Oil & Gas” konfransı builki tədbirin mühüm bir hissəsini təşkil edir. Regionda neft-qaz sənayesinin əsas tədbiri olan konfrans, hər il Xəzəryanı regionun əsas neft-qaz layihələrinin müzakirəsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədi ilə ən yüksək səviyyəli rəhbər işçilərini öz meydançasında bir araya gətirir. “Caspian Oil & Gas” layihəsinə Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) tərəfindən mühüm dəstək göstərilir. Konfransın təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və “ITE Group” şirkətləri çıxış edirlər.
Bu il konfransda aparıcı şirkətlərin 500-dən çox ali rəhbərləri, eləcə də sənaye nazirliklərinin nümayəndələri və nüfuzlu sənaye mütəxəssisləri bir arada toplanacaqlar və neft-qaz sənayesinin inkişafı üzrə aktual məsələlər xüsusunda fikir mübadiləsi aparacaqlar.
Konfransda “Neft və qaz sənayesində qlobal və iqtisadi perspektivlər-neftin qiyməti və böhran şəraitində mövcud olan imkanlar”, “Son 25 ildə Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda həyata keçirilən neft-qaz əməliyyatları: keçmişi, bu günü və gələcəyi. Azərbaycan neft və qaz sənayesi üçün yeni impuls”, “Neft və qaz layihələrinin maliyyələşdirilməsi və yatırılan investisiyalar müqabilində xalis gəlirin təmin edilməsi- iddialar və imkanlar”, “Yerli geoloji kəşfiyyatda əldə olunan yeniliklər, perspektivlər”, “Hasilatda olan yeniliklər”, “Energetika təhlükəsizliyi”, “Neft qaz elmində olan yeniliklər, beynəlxalq əməkdaşlıq”, “Xəzəryani layihələr üzrə yeni imkanlar”, “Xəzər regionu üzrə Azərbaycanın güclü tərəfləri: dəmir yolu, dəniz nəqliyyati və magistral boru kəməri”, “Ekoloji və sənaye təhlükəsizliyi sahəsində qabaqcıl texnologiyalar. Konkret faktların təhlili”, “Neft emalı və neft-kimya sənayesinin perspektivləri. Cari vəziyyət və gələcək perspektivlər”, “Neft emalı və neft-kimya sənayesi üçün texniki xidmət əməliyyatlarinin əhəmiyyəti. Konkret faktların təhlili”, “İnqilabi deyişiklər. Innovativ rəqəmsal texnologiyaların sənayeyə olan təsiri” adlı mövzuları müzakirə olunacaq.
Tədbirin statusunu həm də konfrans sponsorlarının tərkibi təsdiqləyir, belə ki, konfransın Platin sponsoru qismində SOCAR çıxış edir. Konfransın Qızıl Sponsorlar qismində BP, Petronas, Statiol, Gümüş Sponsorlar -  INPEX, McDermott, Bürünc Sponsorlar – EGS, EY, Dentons, Lamor Corporation, Nobel Upstream, SOCAR AQS, Total, Turkish Petroleum çıxış edirlər.
Bu il konfransda çəkiliş studiyası və jurnalistlər üçün mətbuat zonasından ibarət media-mərkəz təşkil olunacaq. Media-mərkəzin cədvəli olduqca zəngindir. Birbaşa konfrans zamanı müxtəlif dünya ölkələrindən iştirak edən ən iri şirkətlərin ali rəhbərləri və sənaye liderləri ilə canlı müsahibələr yayımlanacaq.
Beləliklə, konfrans ənənəvi olaraq podratçılara sifarişçilər və həmkarlarla ünsiyyət saxlamaq, texnologiya və xidmətləri iş prosesində nümayiş etdirmək və faydalı işgüzar əlaqələr yaratmaq imkanını, habelə yeni informasiya və texnologiyalar axınını təmin etməklə yanaşı, neft-qaz sahəsində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarını da genişləndirəcəkdir.

Caspian Oil & Gas Conference, the largest energy event in the Caspian region, marks its 25th anniversary
9 april 2018
The International Caspian Oil & Gas Exhibition and Conference, the largest energy event in the Caspian region, marks its 25th anniversary this year. An important part of the event’s business programme is the International Caspian Oil & Gas Conference which will be held from the 30th to the 31st of May at Fairmont Baku Hotel. As a recognised international platform and the key event in the region’s oil and gas industry, the conference has been bringing together senior level directors every year to discuss key oil and gas projects in the Caspian region and ensure energy security. The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR) both show invaluable support for Caspian Oil & Gas. The organisers of the conference are ITE Group and its partner Iteca Caspian.
This year the conference welcomes over 500 top managers of leading companies worldwide, along with representatives of line ministries and well-regarded industry experts, and offers the opportunity to exchange views on topical issues with regard to the development of the oil and gas industry.
The conference will address such issues as: Global and economic outlook in oil and gas industry – talking about the cost of oil and opportunities in a downturned environment; Last 25 years of Caspian oil and gas – past, present and future. Fresh impetus for oil and gas industry of Azerbaijan, Securing finance and ensuring ROI for oil and gas projects, challenges and opportunities; Key priorities of development of domestic geological exploration as a science and opportunities for international cooperation; Technological advances in oilfield development, The use of digital process and technologies for personnel development, Innovation through research and development. International research collaboration in oil gas. Proceedings; New opportunities in Caspian projects, Azerbaijan's strengths as the transportation and logistics hub of the Caspian region (railway, sea and pipeline transportation); Advanced technologies in the environmental and industrial safety. Case study; Refining and petrochemical outlook. Current look and future perspectives; Leverage of innovative solutions for refining and petrochemical industry. Case study; Revolutionary evolution. The role and impact of the innovative digital solutions on the oil and gas industry
The status of the event is also emphasized by the sponsors of the conference. The Platinum Sponsor is SOCAR. The Golden Sponsor of the conference is BP, Statoil and Petronas, the Silver Sponsors - INPEX, McDermott, and the Bronze Sponsors - EGS, EY, Dentons, Lamor Corporation, Nobel Upstream, SOCAR AQS, Total, and Turkish Petroleum.
This year, at the conference will be organised a media center, which will host a studio and a press center for journalists. The schedule of the press center is extremely eventful. Directly at the conference will be broadcasted live interviews with industry leaders, with the first persons of the largest companies participating at the conference from different countries of the world.
Thus, the conference provide suppliers with the opportunity to talk to customers and colleagues, to present technologies and services in action, to acquire useful business contacts, and to get new information and technologies, expanding the opportunities for international collaboration in the oil and gas sector.