Biz Azərbaycanla iqtisadiyyatın bir çox mühüm sahələrində əməkdaşlıq edirik
Kristina Lobiyo Borrero, Avropa Komissiyasının (EC) Enerji Siyasəti, Strategiya və Koordinasiya üzrə direktoru
İlk növbədə forumun əla şəkildə təşkilinə görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Düşünürəm ki, tədbir əla təşkil olunub! Sərgini də ziyarət edə bildim. Pavilyonların gözəl infrastrukturunu, eləcə də Azərbaycan Prezidentini dinləmək şərəfinə nail olduğumuz möhtəşəm açılış mərasimini də qeyd etmək istərdim.
EC üçün davam edən forum böyük əhəmiyyət kəsb edir, çünki hazırda biz enerji mənbələrimizi şaxələndirmək istəyirik və Azərbaycan bu məsələdə əsas tərəfdaşlardan biridir.
Biz Cənub Dəhlizinin genişləndirilməsində çox maraqlıyıq. Forum sadalanan vəzifələri müzakirə etmək üçün yaxşı imkan yaradır, lakin sadəcə bu məsələlərlə məhdudlaşmır. Biz Azərbaycanla bir çox mühüm sahələrdə, o cümlədən qaz, elektrik enerjisi, enerji səmərəliliyi və s. kimi sahələrdə əməkdaşlıq edirik.
Forum həm də sənaye mütəxəssislərinin görüşməsi üçün əlverişli platformaya çevrilib, bu çox vacibdir, çünki enerji sektoru hazırda bütün dünyada çətin dövrlərdən keçir. İndiki vəziyyətdə biz daha etibarlı enerji təchizatına keçid etməliyik. Hesab edirəm ki, bu baxımdan bu tədbir son dərəcə mühüm mövzuları müzakirə etmək üçün yaxşı fürsətdir.

Мы сотрудничаем с Азербайджаном во многих важных сферах экономики
Кристина Лобилло Борреро, Директор по энергетической политике, стратегии и координации, Европейская Комиссия (EC)
Прежде всего, я хотела бы выразить благодарность за отличную организацию форума. Я считаю, что мероприятие организовано превосходно! Мне удалось посетить и выставку. Хотелось бы отметить отличную инфраструктуру павильонов, а также эффектную церемонию открытия, где мы имели честь послушать Президента Азербайджана.
Для ЕС проходящий форум имеет огромное значение, потому что в настоящее время мы хотим диверсифицировать наши источники энергии, и Азербайджан является одним из ключевых партнеров в этом вопросе.
Мы очень заинтересованы в расширении Южного коридора. И форум дает хорошую возможность обсудить перечисленные задачи, но не ограничиваться только этими вопросами. Мы сотрудничаем с Азербайджаном во многих важных областях, включая газ, электроэнергию, обеспечение энергоэффективности и пр.
Форум также стал удобной площадкой для встреч профессионалов отрасли, что очень важно, потому что энергетический сектор сейчас переживает непростые времена во всем мире. В нынешней ситуации мы должны переходить к более надежным поставкам энергоресурсов. Я думаю, что с этой точки зрения данное мероприятие является хорошей возможностью обсудить все крайне актуальные темы.