Biz Azərbaycanla iqtisadiyyatın bir çox mühüm sahələrində əməkdaşlıq edirik
Kristina Lobiyo Borrero, Avropa Komissiyasının (EC) Enerji Siyasəti, Strategiya və Koordinasiya üzrə direktoru
İlk növbədə forumun əla şəkildə təşkilinə görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Düşünürəm ki, tədbir əla təşkil olunub! Sərgini də ziyarət edə bildim. Pavilyonların gözəl infrastrukturunu, eləcə də Azərbaycan Prezidentini dinləmək şərəfinə nail olduğumuz möhtəşəm açılış mərasimini də qeyd etmək istərdim.
EC üçün davam edən forum böyük əhəmiyyət kəsb edir, çünki hazırda biz enerji mənbələrimizi şaxələndirmək istəyirik və Azərbaycan bu məsələdə əsas tərəfdaşlardan biridir.
Biz Cənub Dəhlizinin genişləndirilməsində çox maraqlıyıq. Forum sadalanan vəzifələri müzakirə etmək üçün yaxşı imkan yaradır, lakin sadəcə bu məsələlərlə məhdudlaşmır. Biz Azərbaycanla bir çox mühüm sahələrdə, o cümlədən qaz, elektrik enerjisi, enerji səmərəliliyi və s. kimi sahələrdə əməkdaşlıq edirik.
Forum həm də sənaye mütəxəssislərinin görüşməsi üçün əlverişli platformaya çevrilib, bu çox vacibdir, çünki enerji sektoru hazırda bütün dünyada çətin dövrlərdən keçir. İndiki vəziyyətdə biz daha etibarlı enerji təchizatına keçid etməliyik. Hesab edirəm ki, bu baxımdan bu tədbir son dərəcə mühüm mövzuları müzakirə etmək üçün yaxşı fürsətdir.

We cooperate with Azerbaijan in many important areas of the economy
Cristina Lobillo Borrero, Director of Energy Policy, Strategy and Coordination, European Commission (EC)
First of all, I would like to express my gratitude for the excellent organisation of forum.
I think the event is excellently organised! I was able to visit the exhibition as well. I would like to note the excellent infrastructure of the pavilions, as well as the spectacular opening ceremony, where we had the honour to listen to the President of Azerbaijan.
For the EC, the ongoing forum is of great importance, because at present we want to diversify our energy sources, and Azerbaijan is one of the key partners in this matter.
We are very interested in expanding the Southern corridor. And the forum provides a good opportunity to discuss the listed tasks, however going beyond  these issues. We cooperate with Azerbaijan in many important areas, including gas, electricity, energy efficiency, etc.
The forum has also become a convenient platform for industry professionals to meet, which is very important because the energy sector is now going through difficult times all over the world. In the current situation, we must move to more reliable energy supplies. I think this event is a good opportunity to discuss all extremely important topics.