Biz Azərbaycanın enerji layihələrini dəstəkləyirik
Qazaxıstan Xəzəryanı regionda Azərbaycanın ən yaxın qonşusudur və Baku Energy Week-də iştirakımızın aktuallığı da məhz bununla izah olunur. Biz Azərbaycanın enerji layihələrini dəstəkləyirik. Qeyd etmək lazımdır ki, Qazaxıstanın bəzi ixrac marşrutları Azərbaycan ərazisindən keçir. Qazaxıstan bu əməkdaşlığın davam etdirilməsində maraqlıdır. Paralel olaraq, yaşıl enerjinin Xəzər dənizi vasitəsilə Azərbaycan və Gürcüstan üzərindən Avropaya tranziti ilə bağlı araşdırmalar davam etdirilir.
Cari ildə Qazaxıstan Bakı–Tbilisi–Ceyhan magistral neft kəməri ilə 1,5 milyon ton neft nəql etməyi planlaşdırır. Zamanla bu həcm razılaşdırılmış 2,2 milyon tona qədər arta bilər. Ümumilikdə isə Aktau limanından Bakı istiqamətində texniki baxımdan ildə 7 milyon tona qədər neft göndərmək mümkündür, lakin bunun üçün logistika imkanlarının daha da təkmilləşdirilməsi tələb olunur.
Qazaxıstan nümayəndə heyətinin Xəzər regionunun enerji məsələlərinə dair müzakirələrdə iştirakı Azərbaycanla ikitərəfli və regional əməkdaşlığımızın möhkəmləndiyini göstərir. Tarixən xalqlarımız bir-birinə yaxın olub və biz bunu birgə layihələr və təşəbbüslərlə daim təsdiqləyirik. Hazırkı konfrans da, şübhəsiz ki, bu əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə töhfə verir.

Мы поддерживаем энергетические проекты Азербайджана
Казахстан является ближайшим соседом Азербайджана в прикаспийском регионе, соответственно, этим объясняется и актуальность нашего участия в Baku Energy Week. Мы поддерживаем энергетические проекты Азербайджана. Необходимо отметить, что некоторые экспортные маршруты Казахстана проходят через Азербайджан. Казахстан заинтересован в продолжении такого сотрудничества. Параллельно продолжается изучение транзита зелёной энергии через Каспий, Азербайджан-Грузию на Европу.
В текущем году Казахстан планирует транзит полутора миллиона тонн нефти по магистрали Баку-Тбилиси-Джейхан. Этот объем со временем может вырасти до оговоренных 2,2 млн тонн. В целом же, из Актау в направлении Баку технически возможно отгружать до 7 млн тонн нефти в год, но для этого нужно совершенствовать логистику.
Участие делегации Казахстана в обсуждениях энергетических вопросов Каспия подчеркивает укрепление наших двусторонних и региональных договоренностей с Азербайджаном. Исторически наши народы близки, и мы постоянно это подтверждаем совместными проектами и инициативами. Нынешняя конференция, безусловно, способствует углублению этого сотрудничества.