Biz dünya miqyaslı layihələri birgə reallaşdırmağa hazırıq!
- Biz konfransın təşkilatçılıq səviyyəsindən çox razıyıq! Bizim şirkət artıq forumun fəaliyyətində iştirak edib, lakin bu il biz sərgidə stendlə də çıxış edərək, şirkətimizin fəaliyyət istiqamətlərini təqdim edir və istehsal etdiyimiz məhsullar barədə məlumat veririk. Neft-qaz kompleksinin İdarə heyətinin sədri Əlişir Sultanov konfransda məhz bu barədə ətraflı məlumat verib. Onun məruzəsində ölkəmizin rəhbərliyi tərəfindən xarici investorlar üçün Özbəkistanda biznesin həyata keçirilməsi məqsədilə təmin etdiyi imkanlar sadalanıb.
Bir sıra xarici şirkətlərin nümayəndələrinin konfransda iştirakı bütün dünyada energetika sahəsinin inkişafını təsdiq edir. Bizim nümayəndə heyətinin iştirakı əsasən xarici investorların cəlb edilməsi ilə bağlıdır. Biz bu gün karbohidrogenlərin dərindən emalı ilə bağlı olan bir sıra nəhəng layihələri reallaşdırırıq. Bizim ölkənin rəhbərliyi məhsulların böyük həcmdə ixrac edilməsi məqsədi ilə emalın dərinləşdirilməsi tapşırıqları müəyyən edib. Biz həmçinin məhsul çeşidini yerli resurslardan istifadə sayəsində artırmaq niyyətindəyik. Bu proqram artıq 15 ildir ki, ölkəmizdə həyata keçirilir.
Konfransda qaz istehlakı, neft hasilatı və emalı, energetika strategiyası kimi maraqlı məsələlərdən bəhs edilib. Bütün bu məsələlər bizim üçün maraqlıdır, çünki biz də digər ölkələrlə əməkdaşlıq edərək bu layihələrin reallaşdırılmasında iştirak etmək niyyətindəyik. Qeyd etməliyəm ki, bu mənada konfransın rolu böyükdür, belə ki, bir sıra tapşırıqlar birbaşa və canlı ünsiyyət sayəsində daha yaxşı və sürətlə öz həllini tapır.

We are ready for joint implementation of world-class projects!
- We are very pleased with the organization of the conference! Our company has already participated in the forum, but this year we are also exhibiting with a stand and are presenting our activities, meanwhile informing about our products. This is exactly what our chairman Alisher Sultanov talked about in details at the conference. His report lists the opportunities that the government of our country provides to foreign investors in doing business in Uzbekistan.
Participation at the conference of representatives of many foreign companies confirms the development of the energy industry around the world. The presence of our delegation serves as a basis for attracting foreign investors. Today we are implementing many large projects related to the advanced processing of hydrocarbon raw materials. The government of our country has set tasks to deepen processing in order to obtain highly liquid export oriented products. They are also aimed at increasing the range of products through localization. This program has been going on for about 15 years already.
The conference touched upon interesting topics: gas consumption, oil production and processing, and energy strategy. And all of them are interesting for us because we also want to participate in the implementation of these projects, working together with other countries. In this regard, I should speak highly of the role of the conference because many tasks are implemented much better and faster thanks to direct, live communication.