Biz dünya miqyaslı layihələri birgə reallaşdırmağa hazırıq!
- Biz konfransın təşkilatçılıq səviyyəsindən çox razıyıq! Bizim şirkət artıq forumun fəaliyyətində iştirak edib, lakin bu il biz sərgidə stendlə də çıxış edərək, şirkətimizin fəaliyyət istiqamətlərini təqdim edir və istehsal etdiyimiz məhsullar barədə məlumat veririk. Neft-qaz kompleksinin İdarə heyətinin sədri Əlişir Sultanov konfransda məhz bu barədə ətraflı məlumat verib. Onun məruzəsində ölkəmizin rəhbərliyi tərəfindən xarici investorlar üçün Özbəkistanda biznesin həyata keçirilməsi məqsədilə təmin etdiyi imkanlar sadalanıb.
Bir sıra xarici şirkətlərin nümayəndələrinin konfransda iştirakı bütün dünyada energetika sahəsinin inkişafını təsdiq edir. Bizim nümayəndə heyətinin iştirakı əsasən xarici investorların cəlb edilməsi ilə bağlıdır. Biz bu gün karbohidrogenlərin dərindən emalı ilə bağlı olan bir sıra nəhəng layihələri reallaşdırırıq. Bizim ölkənin rəhbərliyi məhsulların böyük həcmdə ixrac edilməsi məqsədi ilə emalın dərinləşdirilməsi tapşırıqları müəyyən edib. Biz həmçinin məhsul çeşidini yerli resurslardan istifadə sayəsində artırmaq niyyətindəyik. Bu proqram artıq 15 ildir ki, ölkəmizdə həyata keçirilir.
Konfransda qaz istehlakı, neft hasilatı və emalı, energetika strategiyası kimi maraqlı məsələlərdən bəhs edilib. Bütün bu məsələlər bizim üçün maraqlıdır, çünki biz də digər ölkələrlə əməkdaşlıq edərək bu layihələrin reallaşdırılmasında iştirak etmək niyyətindəyik. Qeyd etməliyəm ki, bu mənada konfransın rolu böyükdür, belə ki, bir sıra tapşırıqlar birbaşa və canlı ünsiyyət sayəsində daha yaxşı və sürətlə öz həllini tapır.

Готовы к совместной реализации мировых проектов!
Мы очень довольны организацией конференции! Наша компания уже принимала участие в работе форума, но в этом году мы присутствуем и с выставочным стендом, представив направления деятельности, информируя о производимой продукции. Именно об этом на конференции детально рассказал наш председатель правления НХК Алишер Султанов. В его докладе перечислены возможности, которые правительство нашей страны обеспечивает иностранным инвесторам в ведении бизнеса в Узбекистане.
Участие на конференции представителей многих иностранных компаний, подтверждает развитие энергетической отрасли во всём мире. Присутствие нашей делегации служит основой для привлечения иностранных инвесторов. Мы сегодня реализовываем много крупных проектов, связанных с глубокой переработкой углеводородного сырья. Правительством нашей страны поставлены задачи по углублению переработки с целью получения высоколиквидных экспорт ориентированных продуктов. Нацелены также на увеличение ассортимента продуктов путём локализации. Программа эта ведётся у нас уже около 15 лет.
На конференции затронуты интересные темы – как газопотребление, добыча и переработка нефти, энергетическая стратегия. И все они интересны для нас потому, что мы тоже хотим участвовать в реализации этих проектов, работая совместно с другими странами. Должен отметить, что роль конференции в этом велика, так как многие задачи лучше и быстрее реализуются благодаря непосредственному, живому общению.