Bolqarıstan şirkətləri bərpa olunan enerji sahəsində Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlıdır
Bolqarıstan şirkətləri bərpa olunan enerji, müasir və dayanıqlı enerji sektorunda yeni texnologiyaların hazırlanaraq tətbiqi vasitəsilə enerjinin səmərəsini artırmaq istiqamətində Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlıdır.
Bunu “Report”a müsahibəsində Bolqarıstan energetika naziri Aleksandr Nikolov bildirib.
“Fotoelektrik layihələr sahəsində lider mövqeyinə malik Bolqarıstan şirkətləri Avropa İttifaqında, bütün dünyada uğurla fəaliyyət göstərir. İnanıram ki, bu istiqamətdə də Azərbaycan tərəfilə səmərəli əməkdaşlıq edə bilərik”, – deyə nazir qeyd edib.
Nazirin sözlərinə görə, Bolqarıstan həmçinin Günəş enerjisi və su hövzələrinin, bioloji ehtiyatlarının səmərəli istifadəsi, o cümlədən bioloji xammal və bioqaz kimi sahələrdə, habelə tullantıların idarəçiliyi və yox edilməsi, qapalı dövriyyəli istehsalatın tətbiqi kimi sahələrdə təcrübə mübadiləsi, layihələrin icrası üçün açıqdır.

Bulgarian companies keen on cooperation with Azerbaijan on renewable energy
Bulgarian companies are interested in cooperation with Azerbaijan in the development of renewable energy and energy efficiency through the development and implementation of new technologies for a modern and sustainable energy sector, Bulgarian Energy Minister Alexander Nikolov said in an interview with Report.
"They are leaders in the field of photovoltaic projects, especially in the field of their construction. Local companies are successfully expanding in the EU and around the world. I believe that we will be able to cooperate with Azerbaijan in this direction," the minister said.
According to him, Bulgaria is open to exchange of experience in projects to use the potential of solar energy and water basins, to increase the efficiency of the use of bio-resources, including bio-raw materials and biogas, as well as to manage and dispose of waste and introduce a circular economy.