BP-nin vitse-prezidenti: "Şahdəniz" 25 il ərzində bütün ümidləri doğrultdu"
Azərbaycanın təbii qaz ixracatçı kimi Avropa bazarına çıxmasına imkan yaradan "Şahdəniz" yatağı layihəsinin 25 ili tamam olur. Bu layihənin əhəmiyyəti, ötən müddət ərzində əldə olunan nailiyyətlər haqqında həmin layihənin operatoru BP şirkətinin Xəzər regionunda kommunikasiyalar və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəylinin “Report”a müsahibəsini təqdim edirik.
- “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının işlənməsi layihəsinin 25 illiyi nə deməkdir? Bunun sizin şirkət və Azərbaycan üçün əsas əhəmiyyətini nədə görürsünüz?
- Hamımız bilirik ki, "Şahdəniz" Azərbaycanın ən böyük qaz layihəsidir. Lakin heç də hər kəs bilmir ki, "Şahdəniz" bir layihə olaraq qlobal neft və qaz sənayesinin indiyə qədər həyata keçirdiyi ən böyük və ən mürəkkəb işlərdən biridir. Hər ikisi doğrudur - bu, həqiqətən nəhəng bir yataqdır və möhtəşəm bir qaz işlənməsi layihəsidir. "Şahdəniz"in qısa tərifini verəsi olsaq, deyərik ki, bu, Azərbaycanın ən böyük qaz yatağıdır. Dünya enerji sənayesi baxımından isə "Şahdəniz" belə görünür - qlobal neft və qaz sənayesinin indiyə qədər həyata keçirdiyi ən böyük və ən mürəkkəb layihələrdən biridir. Hər ikisi doğrudur - bu, həqiqətən nəhəng bir yataqdır və möhtəşəm bir qaz işlənməsi layihəsidir.
"Şahdəniz"ə aid hər şey heyrətamizdir. 25 il əvvəl müqavilə imzalananda heç kim təxmin edə bilməzdi ki, cəmi üç il sonra, yəni 1999-cu ildə, bu layihə çərçivəsində dünyanın ən böyük qaz-kondensat yataqlarından biri kəşf ediləcək. İlkin geoloji ehtiyatlarına görə 1 trilyon kubmetrdən çox qaza və 2 milyard barel kondensata malik olan bu dünya səviyyəli yataq BP-nin 110 illik tarixində aşkar edilmiş ən böyük qaz yatağıdır.
Dünyada çox az layihə tapılar ki, bir ölkənin gələcəyini müəyyənləşdirmək və bir regionun enerji landşaftını dəyişmək gücündə olsun. "Şahdəniz" məhz bu cür layihələrdəndir. "Şahdəniz" layihəsi həm də "Azəri-Çıraq-Günəşli"dən (AÇG) sonra Azərbaycana qoyulan ikinci ən böyük birbaşa xarici sərmayədir. Bu da son iyirmi il ərzində ölkə iqtisadiyyatının daha da güclənməsinə ciddi bir dəstək olub. Hətta deyərdim ki, bu mənada "Şahdəniz" ölkənin və bütün regionun görünməmiş dirçəlişinə, inkişafına və artımına nəhəng təkan verərərək Azərbaycanın qürur duyulan enerji tarixində AÇG qədər rol oynayıb. Bu iki layihə birlikdə əslində ölkə tarixində yeni bir səhifə açaraq Azərbaycanın müstəqillik qazandıqdan sonra əldə etdiyi iqtisadi dirçəlişin möhkəm təməlini qoyub.
"Şahdəniz"in 25-illiyi eyni zamanda tarixi bir hadisədir, çünki bu, Azərbaycanın təbii ehtiyatlarının ilk dəfə olaraq Avropa bazarlarına birbaşa çıxışı ilə əlamətdardır. Azərbaycan, demək olar ki, iki əsrdir, bütün dünya üçün neft və qaz hasil edir və faktiki olaraq, dünya neft sənayesinin beşiyidir, lakin ilk dəfədir ki, Avropaya birbaşa bağlanıb və bu, Cənub Qaz Dəhlizinin giriş qapısı olan "Şahdəniz"in sayəsində mümkün olub.
- Belə çıxır ki, nəinki layihənin Azərbaycan və region üçün əhəmiyyətindən danışmaq olar, o, bundan kənara çıxır?
-  Həqiqətən də, bu layihə təkcə ölkə və region üçün əhəmiyyətli deyil. Onun böyük qlobal əhəmiyyəti var. Prezident İlham Əliyev bir dəfə Cənub Qaz Dəhlizi haqqında dedi ki, o, Avropanın enerji xəritəsini dəyişəcək, Azərbaycan və region ölkələri üçün əlavə imkanlar açacaq. Bu sözlər eynilə bütün "Şahdəniz" layihəsinə aid edilə bilər - "Şahdəniz" bir çox ölkənin, xüsusən də regional enerji mərkəzi kimi Türkiyənin və Avropa İttifaqının bəzi ölkələrinin enerji qovşağına çevrilməsində mühüm rol oynayıb.
Bildiyimiz kimi, Avropa İttifaqının nisbətən az qaz ehtiyatı var. Faktiki olaraq, təkcə Azərbaycanda olan qaz ehtiyatları Avropanın ümumi qaz ehtiyatlarının 75 %-dən çoxuna bərabərdir. Buna görə də, Avropanın Azərbaycan qazının təchizatına çıxış əldə etməsi mühüm əhəmiyyət daşıyırdı və bu gün "Şahdəniz" həmin təchizat həcmlərinin əsas mənbələrindən biridir. Bu da Azərbaycanı Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinə əhəmiyyətli töhfə verən etibarlı enerji tərəfdaşına çevirir.
- BP dəfələrlə "Şahdəniz"in həmçinin Xəzərdə texnoloji bir sıçrayış olduğunu deyib. Bu texnoloji hadisə nədən ibarətdir?
- Həqiqətən də, "Şahdəniz"in Xəzərə gətirdiklərini texnoloji inqilab adlandırmaq olar, yəni texnologiya baxımından son nailliyyətlərə söykənən tam yenilikçi bir layihədir. Bu mənada onun sənaye üçün əhəmiyyəti əvəzsizdir. Xüsusən də, "Şahdəniz 2"də tətbiq edilən texnologiyalardakı çoxsaylı sənaye yeniliklərini nəzərdə tuturam. Məsələn, layihə çərçivəsində 10 sualtı manifoldu və 26 sualtı quyunu birləşdirən 500 kilometrlik axın xətlərindən ibarət çox böyük bir sualtı hasilat sistemi quraşdıırılıb. Bundan əlavə, bu sualtı hasilat mərkəzində beş cinah boyunca özül konstruksiyalarından, çoxsaylı birləşmə və fittinqlərdən, idarəetmə xətti üçün nəzərdə tutulmuş sualtı elastik kabellərdən və üç ixrac boru kəmərindən istifadə olunur. Bu sualtı konstruksiyalar ən müasir texnologiyaya əsaslanır. Onlar dünyanın ən çətin və mürəkkəb qazma şəraitlərindən biri kimi tanınan "Şahdəniz" üçün məxsusi olaraq layihələndirilib və inşa edilib. Bu konstruksiyalar yataqdakı yüksək təzyiqlərin və axın sürətinin son dərəcə mürəkkəb xüsusiyyətlərinin öhdəsindən gəlmək gücündədir.
Digər bir misal kimi təzyiqə qarşı yüksək etibarlılıqlı qoruyucu klapanları (HİPPS) göstərmək olar. "Şahdəniz" yatağında dəniz dibində aktiv palçıq vulkanları və yumşaq qrunt kimi geoloji təhlükələr mövcuddur və bunlar da əməliyyatları son dərəcə çətinləşdirir. Dəniz dibinin altındakı geoloji mühit isə daha da mürəkkəbdir. Beləliklə, HİPPS sistemi dünyanın ən yüksək təzyiqlərindən birinə malik və dəniz səviyyəsindən altı kilometr aşağıda yerləşən yataqda bu çətinlikləri dəf edə bilir. Məsələn, HİPPS klapanı cəmi 15 saniyə ərzində bağlana bilir ki, bu da əməliyyatların təhlükəsizliyi üçün çox vacibdir.
"Şahdəniz"in qurudakı obyektlərində də bəzi unikal texnologiyalar tətbiq olunur. Səngəçal terminalındakı "Şahdəniz" qurğusu karbon tullantılarını azaltmağa kömək edən istiliyin utilizasiyası texnologiyasından istifadə edir və bu da təmiz ətraf mühit səylərinə ciddi dəstəkdir. Bu texnologiya fiziki olaraq kompressorların qaz turbinlərinə bərkidilmiş innovativ qurğulardan ibarətdir və bu qurğular qaz turbinindən çıxan işlənmiş qazı tutaraq təkrar emaldan keçirir və terminalı istiliklə təmin etmək üçün istifadə edir. Rəqəmlər baxımından bu texnologiya "Şahdəniz" qurğusunun illik emissiyalarını təxminən 110 000 ton CO2 azaldır. Müqayisə etsək, bu, Bakı ilə London arasında gündəlik iki reys olmaqla bir illik uçuşa bərabərdir.
Bunlar "Şahdəniz"in qlobal enerji sənayesində necə bir lider olduğunu göstərən sadəcə bir neçə nümunədir. Səmərəli şəkildə işləyən bir çox digər nümunələr də var və inanıram ki, zamanla daha çox nümunələr görəcəyik.
- Hazırda "Şahdəniz"də vəziyyət necədir?
- Biz həqiqətən də qürur duyuruq ki, bu gün "Şahdəniz"in uğur hekayəsi daha sürətlə və daha uğurlu şəkildə davam edir. Layihə regional və Avropa bazarlarına olan bütün öhdəliklərini yerinə yetirməyə qadirdir və çox yüksək iş icrası nümayiş etdirir. Pandemiyaya baxmayaraq, hasilat ən yüksək sabit səviyyəyə doğru möhkəm irəliləyir. İndi əsas diqqətimizi "Şahdəniz-2"də yeni cinahların işə salınması üçün qalan sualtı tikinti fəaliyyətlərinə və qazma proqramına yönəltmişik. Bir neçə ay öncə layihə 2021-ci ilə planlaşdırılan ən mühüm bir işi uğurla tamamladı – suyun 540 m dərinliyində yerləşən Şərq-Cənub cinahından hasilat başladı. Bunun üçün bütün işlər təhlükəsiz, qrafikə uyğun və planlaşdırılmış büdcə daxilində icra olundu və artıq üçüncü rübdə cinah tam hasilat səviyyəsinə çatdı. Bu cinahdan hasilat səviyyəsinin artması nəticəsində 2021-ci ilin iyul ayında ilk dəfə olaraq "Şahdəniz Bravo" platformasından gündəlik hasilat "Şahdəniz Alfa" ilə eyni səviyyəyə çatdı.
Hazırda "Şahdəniz" gündə təxminən 70 milyon standart kubmetr qaz hasil etmək gücündədir və bu da ildə 25 milyard kubmetrdən çox qaz deməkdir. Bu isə birinci və ikinci mərhələdən birlikdə ümumi sabit ən yüksək hasilat səviyyəsinə (yəni, illik 26 milyard kubmetr qaz və gündə 100 000 bareldən çox kondensat) yaxın olduğumuzu göstərir.
Gələcəyə nəzər salsaq, "Şahdəniz" üzrə hasilatın pay bölgüsü Sazişinin müddəti 2048-ci ilə qədər uzadılıb və bu, investorlara yatağın işlənməsini daha da genişləndirməyə, bu nəhəng yataqdakı perspektiv strukturlarda əlavə kəşfiyyat və qiymətləndirmə işləri aparmağa imkan verir. Beləliklə, "Şahdəniz" gələcək onilliklər ərzində də enerji təchizatına uğurla davam edəcək.
- "Şahdəniz"in 25-ci ildönümündə operator olaraq BP hansı hissləri keçirir?
- 25-ci ildönümündə "Şahdəniz"in ilk başlanğıcdan vəd etdiyi bütün gözləntiləri gerçəkləşdirdiyini gördükdə, biz dünya üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan və Azərbaycan üçün böyük strateji önəmi olan bu möhtəşəm layihənin bir parçası olmağımızdan böyük qürur duyuruq. "Şahdəniz"in uğuru ona cəlb olunmuş bütün tərəflərin birgə nailiyyətidir və ən əsası da Azərbaycan hökumətinin və şəxsən Prezident İlham Əliyevin nailiyyətidir. Bu elə nəhəng miqyaslı və elə mürəkkəb bir layihədir ki, onu yalnız kollektiv şəkildə həyata keçirmək mümkün idi. Bu layihə yalnız Azərbaycan Prezidentinin, Azərbaycan hökumətinin, digər regional və Avropa hökumətlərinin, SOCAR-ın, digər milli və beynəlxalq təşkilatların, tərəfdaşların və podratçı şirkətlərin, icmaların, Cənub Qaz Dəhlizi boyunca bir çox ölkələrdə həyata keçirilən əməliyyatlara və tikinti işlərinə cəlb olunmuş on minlərlə insanın böyük səyləri sayəsində gerçəkləşib. Yəni biz operator olaraq, layihədə iştirakçı olan bu çoxsaylı tərəflərin dəstəyi olmadan bu böyüklükdə işi təkbaşına indiki səviyyəyə çatdıra bilməzdik. Birlikdə biz bu layihəni qlobal miqyasda bütün maraqlı tərəflərə fayda verən və gələcək uzun illər ərzində də faydalar gətirəcək ən uğurlu tərəfdaşlıqlarından biri etmişik.
Bu möhtəşəm layihə ona cəlb edilmiş bütün tərəflərin təcrübəsini və resurslarını bir araya gətirib və bu 25-ci uğurlu ildönnümündə dəstəyinə, tərəfdaşlığına və iştirakına görə onların hamısına təşəkkür edirik.

BP vice president: 25th year Shah Deniz has delivered all that it promised
This year marks the 25th anniversary of the Shah Deniz project, which allowed Azerbaijan to become an exporter of natural gas and enter European markets. Bakhtiyar Aslanbayli, bp’s Vice President for the Caspian region, Communications and Advocacy, has spoken in an interview with Report about the significance of the project, the achievements with which its anniversary is celebrated.
- What does the 25th anniversary of Shah Deniz mean and why is it so important?
We all know that Shah Deniz is Azerbaijan’s biggest gas project. However, not everyone knows that as a project it is one of the largest and most complex endeavours ever undertaken by the global oil and gas industry. This is truly a giant field and an amazing development project.
Anything about Shah Deniz is nothing less than amazing. When signing the PSA 25 years ago nobody could guess that just three years later - in 1999, the project would discover one of the biggest gas-condensate fields in the world. With its world-class reservoir containing over 1 trillion cubic metres of gas and 2 billion barrels of condensate initially in place, it represents the largest gas discovery in bp’s over 110-year history.
And more than that. Very few projects have the ability to define the future of a country and change the energy landscape of a region. Shah Deniz is among them.
After ACG, Shah Deniz is the second largest foreign direct investment made in Azerbaijan and as such it has further strengthened the country’s economy. I would even say ACG and Shah Deniz have played an equal role in Azerbaijan’s proud history of energy leadership bringing a tremendous boost that has underpinned the unprecedented revival, development and growth of the nation and the entire region over past two decades.
These two projects together in fact opened a new chapter in the country’s history laying the secure foundation of the economic renaissance which Azerbaijan experienced after regaining independence.
The 25th anniversary is also a historic milestone as it marks the first ever connection of Azerbaijan’s resources directly to European markets. Azerbaijan has been producing oil and gas for the world for almost two centuries and in fact is the birthplace of the world oil industry, but it is the first time that it is directly linked to Europe and this has become possible through Shah Deniz as the gateway to the Southern Gas Corridor.
What is its global significance?
Indeed, the project is not only significant for the country and the region. It has a huge global significance.
President Ilham Aliyev once said about the Southern Gas Corridor that it would change the energy map of Europe and open up additional opportunities for Azerbaijan and the countries in the region. This is absolutely true for the entire Shah Deniz project. Shah Deniz has been pivotal for many countries to shape up as energy hubs, particularly for Turkey as a regional energy hub and for some of the European Union countries.
As we know, the EU has relatively little in the way of gas reserves. In fact, Azerbaijan alone has gas reserves equivalent to more than 75% of the total gas reserves of Europe. So, it made sense for Europe to get access to Azerbaijan’s gas supplies and today Shah Deniz is the main source of those supplies making Azerbaijan a reliable energy partner of Europe that significantly contributes to EU’s energy security.
We have heard many times that Shah Deniz also represents a technological boost. What is this boost about?
Indeed, Shah Deniz can also be described as a technological revolution for the Caspian, so big is its significance to the industry. It is not only a large, flagship project but also a ground-breaking one in terms of technology.
In particular, I mean the numerous industry firsts in the technology deployed at Shah Deniz 2.
For example, there is a very large subsea production system consisting of 500 kilometres of flow-lines connecting 10 subsea manifolds and 26 subsea wells.
In addition, across the five flanks, the subsea production hub uses foundation base structures, numerous tie-ins and interconnectors, control line umbilicals and three export pipelines. These subsea structures are at the top of the technology. They are specifically designed and built to operate in what is known as one of the most demanding and challenging drilling environments in the world. They are capable to handle the extremely complex nature of the field’s high pressures and flow rates.
Another example is what we call the HIPPS valve - High Integrity Pressure Protection System. On the Shah Deniz seabed, geohazards such as active mud volcanoes and soft soil make operations extremely challenging. And beneath the seabed, the environment is even tougher. So, HIPPS addresses the fact that the reservoir is six kilometres below sea level with some of the highest pressures in the world. The HIPPS valve is capable of shutting in just 15 seconds and so makes an important contribution to the safety of the operation.
There’s also, for instance, the Waste Heat Recovery technology that helps Shah Deniz improve the carbon footprint of its plant at the Sangachal terminal contributing to the clean environment efforts. It consists of innovative units that are physically attached to the gas turbines of the compressors to collect exhaust gas, recycle it and use to provide heat for the terminal. In terms of numbers, this technology reduces annual Shah Deniz plant emissions by around 110,000 tonnes of CO2. And this is equivalent to two flights between London and Baku every day during one year.
These are just a couple of examples of ways in which Shah Deniz is a leader in the global energy industry. There are many more that are efficiently operating and I believe many more that we will see over time.
How is Shah Deniz doing today?
We are really proud that today the Shah Deniz story continues even more rapidly and successfully. The project is well positioned to deliver all of its commitments to the regional and European markets.
Despite the pandemic, Shah Deniz is firmly progressing towards further ramp-up of production to its plateau level. We are currently focused on the remaining subsea construction activities and the wells programme to start up new flanks within Shah Deniz 2. Just a few months ago the project achieved its biggest milestone planned for 2021 - the start-up of production from the East South flank at 540m water depth. This milestone was delivered safely, on schedule and within the budget. The flank reached its full production rates in the third quarter of 2021. As a result of the production ramp-up from the East South flank, in July 2021, the daily production rates of the Shah Deniz Bravo platform reached the Shah Deniz Alpha rates for the first time.
Currently, Shah Deniz can produce about 70 million standard cubic metres of gas per day which makes more than 25 bcma meaning that we are close to the total plateau production from stages one and two - 26 bcma of gas and over 100,000 barrels of condensate a day.
Looking to the future, the Shah Deniz production sharing agreement has been extended up to 2048 which allows the investors to further expand the development of the field undertaking further exploration and appraisal work on the prospects in this giant field. So, Shah Deniz is set to carry on delivering energy for many decades to come.
How does bp feel as operator in this 25th anniversary year?
Well, the fact that in its 25th year Shah Deniz has delivered all that it promised at the start makes us feel immensely proud to be part of this great project which is so much important for the world and so much strategic for Azerbaijan.
The success of Shah Deniz is a joint achievement of all parties involved and most importantly the achievement of the government of Azerbaijan and personally that of President Aliyev. This is a project that could only be undertaken collectively because of its scale and complexity. It was realised only through the huge efforts of the President of Azerbaijan, the Azerbaijan government, other regional and European governments, SOCAR, other national and international organisations, co-venturer and contractor companies, communities, tens of thousands of people involved in the operations and the construction works along the Southern Gas Corridor across many countries.
So, it wouldn’t have been possible for us alone as operator to progress this huge undertaking to where it is now without the support of all these parties involved. Together, we have made this project one of the most successful partnerships in the world that delivers value to all stakeholders and will continue to bring benefits for many years to come. This great project has brought together the experience and resources of all parties involved and in this 25th year of successful delivery we would like to thank all of them for their support, partnership and participation.