BTC ilə 500 milyon ton neft ixrac edilib
BP-nin əməliyyatçısı olduğu Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) neft ixrac boru kəməri Səngəçal terminalından Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyədən keçməklə Ceyhan terminalına ümumilikdə 500 milyon ton neft nəql edib.
“Report”un “BP-Azerbaijan” şirkətinə istinadən verdiyi məlumata görə, BTC vasitəsilə nəql edilmiş Xəzər neftinin 500 milyonuncu tonu 12 dekabr tarixində SOCAR-ın nefti yüklənmiş “Nordorse” adlı və sayca 4 922-ci olan tankerə yüklənərək Triestə (İtaliya) yola salınıb.
500 milyon ton neft ixracı 2006-cı ildə istismara verilmiş BTC boru kəmərinin 15-ci ildönümünə təsadüf edən mühüm bir hadisədir. Bu 15 il ərzində BTC boru kəməri Xəzər neftini təhlükəsiz, etibarlı, sakit və ekoloji cəhətdən minimum risklə dünya bazarlarına nəql edib.
İstismara veriləndən bəri BTC boru kəməri müstəsna səmərəlilik nümayiş etdirib və texniki təhlükəsizlik və istismar baxımından yüksək göstəricilərə nail olub. Onun səmərəliliyi və istismar etibarlılığı ilk dövrlərdəki 75 %-dən artaraq hazırkı 99,9 % səviyyəsinə çatıb.
BP-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz: “500 milyon ton neft ixracı BTC boru kəmərinin 15-illik sabit və səmərəli fəaliyyətinin nəticəsidir. Uzun müddət keçməsinə baxmayaraq BTC qapalı Xəzər hövzəsi ilə dünya bazarlarına asan çıxışı olan Aralıq dənizi arasında birbaşa strateji əlaqə yaratmaqla regionun əsas enerji ixrac arteriyası olmaqda davam edir.
BTC-nin inşası özlüyündə nəhəng mühəndislik nailiyyətidir və öz sabit, təhlükəsiz, etibarlı və məsuliyyətli əməliyyatları ilə bu boru kəməri istismar səmərəliliyinin və dünya səviyyəli fəaliyyətin də gözəl nümunəsidir. Biz hamımız BTC-nin uğur hekayəsi ilə, o cümlədən üç ölkə boyunca insanların və icmaların həyatına gətirdiyi böyük müsbət dəyişikliklərlə qürur duymalıyıq. BTC həqiqətən də hər mənada möhtəşəm bir ixrac sistemidir və onun əldə etdiyi nailiyyətlər bizdə qürur hissi oyadır. Bu dünya səviyyəli kəmərin üç ölkə boyunca gecə-gündüz təhlükəsiz və sakit fəaliyyət göstərməsi üçün çalışan bütün insanlara çox təşəkkür edirəm. Mən həmçinin göstərdikləri dəstəyə və uğurlu əməkdaşlığa görə BTC-nin səhmdarlarına da öz minnətdarlığımı bildirirəm”.

The Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) oil export pipeline, operated by bp, has achieved a significant milestone by carrying 500 million tons of oil in total from the Sangachal terminal near Baku across Azerbaijan, Georgia and Turkey to Ceyhan, BP-Azerbaijan told Report.
The milestone was achieved on 12 December when the 500 millionth ton of Caspian crude flowed through the pipeline, was loaded on the 4922nd tanker named Nordorse, which was a joint SOCAR lifting, and departed for Trieste (Italy).
This achievement is a significant contribution to the 15th anniversary of BTC since the pipeline became operational in 2006. Over the past 15 years, BTC has been carrying hydrocarbons from the Caspian to its global customers safely, silently, reliably, unseen and with minimum risk to the environment.
Since the start of operations, BTC has demonstrated exceptional efficiency. To date, BTC has had strong safety and operational performance. Its efficiency and operational reliability have increased from 75% at the start-up to the current level of 99.9%.
Gary Jones, bp’s regional president for Azerbaijan, Georgia and Turkey, said: “The 500 million tons of oil export is a remarkable milestone that winds up 15 years of steady and efficient operations of BTC. After so many years, the pipeline continues to be the major artery of energy export in the region, serving as a direct strategic link between the landlocked Caspian and the Mediterranean, which has easy access to the markets all over the world.
“BTC was built as a huge engineering achievement, and with its continuous safe, reliable and responsible operations, it can be described as an extraordinary example of operational efficiency and world-class delivery. We all should take pride in BTC’s success story, including the tremendous positive changes it has brought to the communities and the people across the three counties. This is truly a great facility in all respects, and we are very proud of what it has achieved today. A big thank you to all people running this world-class facility safely and silently day and night across the three countries. I would also like to thank our BTC shareholders for their support and great collaboration.”