“Bu Forum siyasətə və biznesə təsir etmək potensialına malikdir”
Siyasətin müəyyən edilməsi və biznes baxımından müxtəlif maraqlı tərəflərin böyük beynəlxalq toplantısı olan bu Forumda iştirak etmək maraqlıdır. Beləliklə, bu, dünyanın hər yerindən insanları bir araya gətirən böyük bir hadisədir. Hesab edirəm ki, bu, regional konfransdır, ona görə də onun siyasətə və biznesə təsir etmək potensialı yüksəkdir. Bu, hər il bir araya gələrək bu məsələləri müzakirə etmək üçün yaxşı imkandır.
Birinci sessiyada əsas müzakirə mövzuları təhlükəsiz tədarük zərurəti, habelə bizim Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan arasında qura və dərinləşdirə biləcəyimiz tərəfdaşlıq olub. Sessiya çox yaxşı keçdi.
Məni maraqlandıran mövzular ümumi enerji siyasətinin və enerji layihələrinin əsas məqsədimiz olan planetin iqlim neytrallığınının təmin edilməsinə, habelə bunun müxtəlif tərəfdaşların, müxtəlif bölgələrin, müxtəlif qitələrin enerji təchizatına necə töhfə verə biləcəyidir.
Gələcək forumlarda müzakirə mövzularının genişlənməsini yalnız alqışlaya bilərəm. Dünya çox sürətlə dəyişir və buna görə də, bu cür böyük regional forumlarda biz təkcə enerji təhlükəsizliyini deyil, həm də iqlim məsələlərini müzakirə etməliyik. Hesab edirəm ki, sözügedən Forum bu məsələ üzərində də çalışmalıdır.

Этот Форум обладает потенциалом влияния на политические курсы и на бизнес
В этом Форуме интересно участвовать, так как он является большим международным съездом различных сторон, вовлечённых в разработку политических курсов, а также с точки зрения бизнеса. Итак, это – огромное мероприятие, собирающее вместе людей со всего мира. Как я понимаю, это региональная конференция, поэтому, у неё определённо есть потенциал влияния на политические курсы и на бизнес, так что, это хороший стимул, так сказать, собираться и обсуждать эти вопросы каждый год.
Ключевыми темами обсуждения на первой сессии были нужда в надёжных поставках и в партнёрстве между Европейским Союзом и Азербайджаном, на которое мы можем опереться и которое мы можем углубить. Это была хорошая сессия.
Интересующие меня темы – это какой вклад всеобъемлющая энергетическая политика и энергетические проекты вносят в общую цель достижения нейтральной в климатическом смысле планеты, и как это может помочь обеспечить поставки энергоресурсов разными партнёрами, из разных регионов и с разных континентов.
Я бы определённо приветствовала расширение тематики обсуждений на будущих форумах. Мир меняется очень быстро и, возможно, на крупнейших региональных форумах такого типа нам нужно обсуждать е только энергетическую безопасность, но и климатическую тематику. Так что, это нечто, в направлении которого Форум мог бы начать двигаться.