Cənub Qaz Dəhlizi genişləndirilməlidir - ABŞ səfiri
ABŞ Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində Cənub Qaz Dəhlizinin rolunu yüksək qiymətləndirir. NATO baş katibi Stoltenberq də dünən prezident Əliyevə zəng etdiyi zaman bunu qeyd edib.
Bu barədə ABŞ-ın Azərbaycandakı səfiri Li Litsenberger çərşənbə günü keçirilən brifinqdə Turan-ın bu layihənin genişləndirilməsi mümkünlüyü haqqında sualına cavabda bildirib.
"Azərbaycanın rolu böyükdür, belə ki, Rusiya Ukrayna ətrafında sabitliyi pozur, Avropaya qaz tədarükünü azaldır. Buna görə qaz tədarükünün şaxələndirilməsi üzrə addımlar çox vacibdir. Cənub Qaz Dəhlizi qaz tədarükünü iki dəfə artırmaq potensialına malikdir, amma bu, investisiya və zaman tələb edir. Transxəzər Qaz Kəmərinə gəlincə, bu, Türkmənistan qazının böyük ehtiyatlarını "blokdan çıxarmaq" və Avropaya çatdırmaq üçün daha bir imkandır. Bunun üçün suveren ölkələrin qərarına və özəl şirkətlərin investisiyalarına ehtiyac var", deyə səfir bildirib.
İran qazına gəlincə, Azərbaycan, İran və Türkmənistan Cənub Qaz Dəhlizi çərçivəsində müəyyən qaz həcminin mübadiləsi haqqında razılıq əldə ediblər.
"Biz Avropaya qaz tədarükünün artırılması ilə bağlı istənilən varianta açığıq, çünki onlar hamısı Azərbaycandan keçir. Bu, Azərbaycan üçün də yaxşıdır, ABŞ üçün də yaxşıdır", deyə səfir qeyd edib.
Cənub Qaz Dəhlizi ilə İran qazının tədarükü Amerikanın İrana qarşı sanksiyalarına zidd deyil? Bu dəqiqləşdirici suala cavabda səfir bildirib ki, sanksiyalar bu məsələyə şamil edilmir.

Южный газовый коридор надо расширять – посол США
США высоко ценят роль Южного газового коридора в обеспечении энергетической безопасности Европы. Это отметил также и генсек НАТО Столтенберг  в ходе вчерашнего звонка президенту Алиеву.
Об этом заявил на брифинге в среду посол США в Азербайджане Ли Лиценбергер, отвечая на вопрос Turan  о возможности расширения данного проекта.
«Роль Азербайджана велика, так как Россия дестабилизирует ситуацию вокруг Украины, сокращая поставки газа в Европу. Поэтому, очень важны шаги по диверсификации поставок газа. Южный газовый коридор имеет потенциал  повысить поставки газа в два раза, хотя это требует некоторых инвестиций и времени. Что касается Транскаспийского газопровода, то это еще одна возможность «разблокировать»  огромные запасы туркменского газа и привести их в Европу.  Для этого нужно решение суверенных стран и инвестиции частных компаний», - сказал посол.
Что касается иранского газа, то, Азербайджан, Иран и Туркменистан договорились об  обмене определенными объемами газа в рамках Южного газового коридора.
«Мы открыты для любых вариантов повышения поставок газа в Европу, ибо все они идут через Азербайджан. Это хорошо для Азербайджана и хорошо для США», - подчеркнул посол.
На уточняющий вопрос, не противоречат ли поставки иранского газа по ЮГК американским санкциям против Ирана, посол дал понять, что к данному случаю санкции не применимы.