Cənub Qaz Dəhlizinə olan maraq daim artır
Biz hər il sərgi və konfransı ziyarət edirik. Qeyd edim ki, bu tədbir hər il daha da maraqlı olur. Konfransın ilk dəfə hələ 1994-cü ildə keçirilib. Məhz o zaman ölkənin qapıları xarici şirkətlər üçün açılıb. Həmin vaxtdan bəri tədbir regionda baş verən əsas proseslərə rəhbərlik etməyə davam edir.
Mənim məruzəm artan regional tələbatın ödənilməsi üçün “Ümid-Babək” layihəsinin həyata keçirilməsinə aiddir. Mövzuya tələbat böyükdür, çünki hazırda dünyanın bütün ölkələrinin əsas vəzifəsi enerji təhlükəsizliyini və digər proseslərdən enerji müstəqilliyini təmin etməkdir.
Cənub Qaz Dəhlizinin açılması Avropanın enerji istehlak edən ölkələri, eləcə də bu dəhlizin keçdiyi ərazidə yerləşən ölkələr üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu yeni marşrut yeni imkanlar açır, buna görə də Cənub Dəhlizinə olan maraq artır.

Интерес к Южному коридору постоянно растет
Мы каждый год посещаем выставку и конференцию. Отмечу, что это событие с каждым годом становится все более интересным. Первый раз конференция прошла еще в 1994-м году. Именно тогда были открыты двери страны для иностранных компаний. С тех пор событие продолжает лидировать среди ключевых процессов, происходящих в регионе.
Мой доклад касается реализации проекта «Умид-Бабек» для удовлетворения растущего регионального спроса. Тема востребована, поскольку для всех стран мира первоочередной задачей, на данный момент, является обеспечение энергетической безопасности и энергетической независимости от тех или иных процессов.
Открытие Южного коридора имеет серьезное значение для стран-потребителей энергоресурсов в Европе, а также стран, которые расположены на магистрали данного коридора. Этот новый маршрут открывает новые возможности, в связи с чем, интерес к Южному коридору повышается.