COP29 Azərbaycanın təşəbbüs göstərdiyi 18-ci DİM-in təşviqinə yardım edəcək - Sahib Məmmədov
COP29 Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyətdə təşəbbüs göstərdiyi 18-ci dayanıqlı inkişaf məqsədinin (DİM) təşviqinə yardım edəcək.
Trend xəbər verir ki, bu barədə iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov "2021-2025-ci illər üçün BMT-Azərbaycan arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi"nin icrası üzrə Hökumət-BMT Birgə İstiqamətləndirici Komitənin iclasında deyib.
"COP29-un köməyilə maraqlı tərəfləri Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında "karbon neytrallığı" konsepsiyaları əsasında layihələrin icrası barədə daha geniş məlumatlandıra bilərik. Lakin bu bölgələrdə davam edən mina təhlükəsi təkcə insanların həyatı üçün təhdid törətmir, həm də iqtisadi dirçəliş prosesini ləngidir.
Mədənlər bütünlükdə bölgənin ekoloji mühitinə ciddi təzyiq göstərir. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan minatəmizləmənin 2030-cu ilədək 18-ci DİM qismində BMT-nin gündəliyinə əlavə olunmasına dair təşəbbüs irəli sürüb. COP29, həmçinin, Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyətdə təşəbbüs göstərdiyi 18-ci DİM-in təşviqi üçün mühüm platforma olaraq çıxış edəcək", - o deyib.
Qeyd edək ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası bu ilin noyabrında Azərbaycanda keçiriləcək. Bununla bağlı qərar COP28-in ötən il dekabrın 11-də Dubayda keçirilmiş plenar iclasında qəbul olunub. İki həftə ərzində Bakı dünyanın mərkəzinə çevriləcək və 70-80 minə yaxın xarici qonağı qəbul edəcək.
BMT İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası insanın iqlim sisteminə təhlükəli müdaxiləsinin qarşısını almaq məqsədilə 1992-ci ilin iyununda Rio-de-Janeyro şəhərində keçirilmiş Yer Sammitində imzalanmış sazişdir. COP (Conference of Parties) abbreviaturunun ingilis dilindən tərcüməsi Tərəflər Konfransı deməkdir.
Konvensiyanın tərəfləri 198 ölkədir. Əgər tərəflərin fərqli qərarı olmazsa, COP hər il keçirilir. COP-un ilk tədbiri 1995-ci ilin martında Berlində baş tutub, katibliyi Bonn şəhərində yerləşir.

COP29 to support Azerbaijan`s initiative to promote 18th SDG goal - official
COP29 can serve as an important platform for Azerbaijan's promotion of the 18th National Sustainable Development Goals (SDGs) project in the international community, Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Sahib Mammadov said during a meeting of the Joint Government-UN Steering Committee on the implementation of the 'United Nations Sustainable Development Cooperation Framework 2021-2025', Trend reports.
"Through COP29, we aim to disseminate information to a wider range of stakeholders regarding projects focused on achieving "net zero emissions" in the Karabakh and East Zangezur economic regions. However, the persistent threat of landmines in these areas not only jeopardizes lives but also hampers economic recovery efforts. These mines exert significant pressure on the ecological balance of the entire region. Hence, it's no coincidence that Azerbaijan has initiated efforts to include mine clearance as the 18th Sustainable Development Goal by 2030 on the UN agenda. Furthermore, COP29 can serve as a crucial platform to advocate for Azerbaijan's 18th national SDG project within the international community," he said.
This November, Azerbaijan will host COP29. This decision was made at the COP28 plenary meeting held in Dubai on December 11 last year. Baku will become the center of the world and will receive about 70-80,000 foreign guests.
The United Nations Framework Convention on Climate Change is an agreement signed at the Earth Summit in Rio de Janeiro in June 1992 to prevent dangerous human interference with the climate system. COP- the Conference of the Parties - is the highest legislative body overseeing the implementation of the Framework Convention on Climate Change. There are 198 countries that are parties to the Convention. Unless the parties agree otherwise, the COP is held annually. The first COP event took place in March 1995 in Berlin, and its secretariat is located in Bonn.