COP29 Azərbaycanın təşəbbüs göstərdiyi 18-ci DİM-in təşviqinə yardım edəcək - Sahib Məmmədov
COP29 Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyətdə təşəbbüs göstərdiyi 18-ci dayanıqlı inkişaf məqsədinin (DİM) təşviqinə yardım edəcək.
Trend xəbər verir ki, bu barədə iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov "2021-2025-ci illər üçün BMT-Azərbaycan arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədi"nin icrası üzrə Hökumət-BMT Birgə İstiqamətləndirici Komitənin iclasında deyib.
"COP29-un köməyilə maraqlı tərəfləri Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında "karbon neytrallığı" konsepsiyaları əsasında layihələrin icrası barədə daha geniş məlumatlandıra bilərik. Lakin bu bölgələrdə davam edən mina təhlükəsi təkcə insanların həyatı üçün təhdid törətmir, həm də iqtisadi dirçəliş prosesini ləngidir.
Mədənlər bütünlükdə bölgənin ekoloji mühitinə ciddi təzyiq göstərir. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan minatəmizləmənin 2030-cu ilədək 18-ci DİM qismində BMT-nin gündəliyinə əlavə olunmasına dair təşəbbüs irəli sürüb. COP29, həmçinin, Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyətdə təşəbbüs göstərdiyi 18-ci DİM-in təşviqi üçün mühüm platforma olaraq çıxış edəcək", - o deyib.
Qeyd edək ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası bu ilin noyabrında Azərbaycanda keçiriləcək. Bununla bağlı qərar COP28-in ötən il dekabrın 11-də Dubayda keçirilmiş plenar iclasında qəbul olunub. İki həftə ərzində Bakı dünyanın mərkəzinə çevriləcək və 70-80 minə yaxın xarici qonağı qəbul edəcək.
BMT İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyası insanın iqlim sisteminə təhlükəli müdaxiləsinin qarşısını almaq məqsədilə 1992-ci ilin iyununda Rio-de-Janeyro şəhərində keçirilmiş Yer Sammitində imzalanmış sazişdir. COP (Conference of Parties) abbreviaturunun ingilis dilindən tərcüməsi Tərəflər Konfransı deməkdir.
Konvensiyanın tərəfləri 198 ölkədir. Əgər tərəflərin fərqli qərarı olmazsa, COP hər il keçirilir. COP-un ilk tədbiri 1995-ci ilin martında Berlində baş tutub, katibliyi Bonn şəhərində yerləşir.

Возможные сделки по "зеленой" энергии на COP29 в Азербайджане могут открыть доступ к более широким рынкам
8 апреля 2024 8 апреля 2024
Возможные сделки по "зеленой" энергии на COP29 в Азербайджане могут открыть доступ к более широким рынкам.
Об этом сказал Trend генеральный директор румынской консалтинговой компании SMARTLINK COMMUNICATIONS, глобальный аналитик, консультант и исследователь Раду Магдин.
Он считает, что в этом году у Азербайджана будет много возможностей в рамках COP29, поскольку страна может работать вместе с другими государствами для достижения климатических целей в регионе и за ее пределами, способствуя сотрудничеству, содействуя решению уникальных вопросов.
"Прежде всего, стратегическое местоположение Азербайджана в качестве энергетического центра дает иностранным заинтересованным сторонам возможность участвовать в дискуссиях, связанных с переходом от ископаемого топлива к возобновляемым источникам энергии. Сделки по "зеленой" энергетике, ожидаемые во время COP29, могут обеспечить экономические возможности и открыть доступ к более широким рынкам", - сказал Магдин.
Кроме того, по словам эксперта, иностранные заинтересованные стороны могут, воспользуясь случаем на COP29, продемонстрировать приверженность климатическим действиям и устойчивому развитию.
"Проведение COP29 в Азербайджане поспособствует более тесной интеграции Азербайджана с европейским сообществом, особенно учитывая его роль альтернативного поставщика газа для ЕС. Таким образом, участие Азербайджана в дискуссиях о климатических действиях может еще больше улучшить его экономические связи с Европой", - добавил он.
Отметим, что в ноябре этого года в Азербайджане пройдет 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). Решение об этом было принято на пленарном заседании COP28, состоявшемся в Дубае 11 декабря прошлого года. В течение двух недель Баку, став центром мира, примет около 70-80 тысяч иностранных гостей.
Рамочная конвенция ООН об изменении климата – это соглашение, подписанное на Саммите Земли в Рио-де-Жанейро в июне 1992 года с целью предотвращения опасного вмешательства человека в климатическую систему. Аббревиатура COP (Conference of Parties) означает "Конференция сторон", которая является высшим законодательным органом, контролирующим реализацию Рамочной конвенции об изменении климата.
Сторонами конвенции являются 198 стран. Если у сторон нет иного решения, COP проводится ежегодно. Первое мероприятие COP состоялось в марте 1995 года в Берлине, а ее секретариат находится в Бонне.