D-8 ölkələrinin energetika nazirlərinin ilk görüşü
İqbal Həsən Mahmud, Banqladeş Xalq Respublikasının Hökumətinin Energetika və Mineral Ehtiyatlar Naziri
Mən ilk dəfədir ki, Baku Energy Week-də iştirak edirəm və tədbirin yüksək səviyyədə təşkilindən olduqca təsirlənmişəm. Bakı Enerji Forumunda müzakirə olunan mühüm mövzular arasında enerji təhlükəsizliyi məsələləri xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Təbii ki, ümid edirik ki, qəbul ediləcək qərarlar mövcud problemlərin sabitləşdirilməsinə və risklərin azaldılmasına öz töhfəsini verəcək.
Banqladeş D-8 ölkələr qrupunun üzvüdür. D-8 müsəlman əhalisinin üstünlük təşkil etdiyi səkkiz inkişaf etməkdə olan ölkənin iqtisadi əməkdaşlıq təşkilatıdır. Bu qrupa Azərbaycan, Banqladeş, Misir, İndoneziya, Pakistan, İran, Malayziya və Nigeriya daxildir. Formatın genişləndirilməsi çərçivəsində Türkiyənin də iştirakı nəzərdə tutulur.
Baku Energy Week çərçivəsində iyunun 1-də Bakıda D-8 ölkələrinin energetika nazirlərinin ilk görüşü keçirilib. Görüş zamanı aktual məsələlər üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub və D-8 formatının səmərəli tərəfdaşlıq mexanizmi olduğu bir daha təsdiqlənib. Biz bu görüşün nəticələrindən məmnunuq və D-8 ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi ilə bağlı vacib istiqamətlər üzrə birgə fəaliyyət gələcəkdə də davam etdiriləcək.

First Meeting of the D-8 Energy Ministers
Iqbal Hassan Mahmood, Minister of Power, Energy and Mineral Resources, Government of the People’s Republic of Bangladesh
This is my first time participating in Baku Energy Week, and I am deeply impressed by the high standard of its organization. Among the key topics being addressed at the Baku Energy Forum, energy security remains one of the most significant. We naturally hope that the solutions developed through these discussions will help stabilize the current situation and reduce existing risks.
Bangladesh is a member of the D-8 group, an organization that promotes economic cooperation among eight developing countries with predominantly Muslim populations. The D-8 currently includes Azerbaijan, Bangladesh, Egypt, Indonesia, Pakistan, Iran, Malaysia, and Nigeria. As part of the organization's future expansion, Türkiye is also expected to join the framework.
Within the scope of Baku Energy Week, the first meeting of the D-8 Energy Ministers took place in Baku on June 1. During this gathering, participants discussed cooperation on a number of pressing issues, demonstrating the effectiveness of the D-8 platform as a mechanism for collaboration. We are satisfied with the outcomes of this meeting, and our joint efforts on key matters related to strengthening the energy security of D-8 member states will continue in the future.