D-8 ölkələrinin energetika nazirlərinin ilk görüşü
İqbal Həsən Mahmud, Banqladeş Xalq Respublikasının Hökumətinin Energetika və Mineral Ehtiyatlar Naziri
Mən ilk dəfədir ki, Baku Energy Week-də iştirak edirəm və tədbirin yüksək səviyyədə təşkilindən olduqca təsirlənmişəm. Bakı Enerji Forumunda müzakirə olunan mühüm mövzular arasında enerji təhlükəsizliyi məsələləri xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Təbii ki, ümid edirik ki, qəbul ediləcək qərarlar mövcud problemlərin sabitləşdirilməsinə və risklərin azaldılmasına öz töhfəsini verəcək.
Banqladeş D-8 ölkələr qrupunun üzvüdür. D-8 müsəlman əhalisinin üstünlük təşkil etdiyi səkkiz inkişaf etməkdə olan ölkənin iqtisadi əməkdaşlıq təşkilatıdır. Bu qrupa Azərbaycan, Banqladeş, Misir, İndoneziya, Pakistan, İran, Malayziya və Nigeriya daxildir. Formatın genişləndirilməsi çərçivəsində Türkiyənin də iştirakı nəzərdə tutulur.
Baku Energy Week çərçivəsində iyunun 1-də Bakıda D-8 ölkələrinin energetika nazirlərinin ilk görüşü keçirilib. Görüş zamanı aktual məsələlər üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub və D-8 formatının səmərəli tərəfdaşlıq mexanizmi olduğu bir daha təsdiqlənib. Biz bu görüşün nəticələrindən məmnunuq və D-8 ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi ilə bağlı vacib istiqamətlər üzrə birgə fəaliyyət gələcəkdə də davam etdiriləcək.

Первая встреча министров энергетики стран D-8
Икбал Хасан Махмуд, Министр энергетики и минеральных ресурсов Правительства Народной Республики Бангладеш
Я впервые участвую в Baku Energy Week и впечатлён ее организацией. Среди важных тем, которые обсуждаются на Бакинском Энергетическом Форуме, самыми существенными являются вопросы энергетической безопасности. Разумеется, мы надеемся, что вырабатываемые решения приведут к стабилизации этих проблем, уменьшению рисков.
Бангладеш является участником группы стран D-8 - это организация экономического сотрудничества восьми развивающихся стран с мусульманским большинством. В группу D-8 входят Азербайджан, Бангладеш, Египет, Индонезия, Пакистан, Иран, Малайзия и Нигерия. В плане расширения формата планируется участие Турция.
В рамках Baku Energy Week в Баку 1 июня состоялась первая встреча министров энергетики стран D-8. На этой встрече было обсуждено сотрудничество по актуальным вопросам, и формат D-8 — это очень хорошая кооперация. Мы довольны результатами этой встречи, и работа по важным вопросам обеспечения энергетической безопасности стран D-8 будет продолжена.