“Dünya birlikdə çalışmalıdır”
Mən bu sərgidə 1998 və ya 1999-cu ildən iştirak edirəm. Həmin vaxt bu, tamamilə fərqli bir tədbir idi. Bu, sadə bir tədbir idi və “Hyatt” hotelinin yaxınlığında yerləşən Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində keçirilirdi. Xatırlayıram ki, Azərbaycan həmin vaxt dəhşətli müharibədən sonra yenicə dirçəlirdi və investisiya cəlb etməyə çalışırdı. Dövlət sanki “Bizə etibar edin, biz məsuliyyətli və etibarlı olacağıq” demək istəyirdi. Bu gün iştirak etdiyimiz tədbir isə çox fərqlidir. Bu, dünya səviyyəli tədbirdir. Artıq investorlar Azərbaycanı etibarlı tərəfdaş kimi qəbul edir və onun diqqətini cəlb etməyə çalışırlar. Avropa İttifaqı Azərbaycanı enerji sahəsində strateji tərəfdaş adlandırır. Beləliklə, artıq çox böyük dəyişikliklər baş verib. Fikrimcə, hazırda vəziyyət çox nikbin və müsbətdir.
Ümumi enerji mövzusu ətrafında müzakirə olunan əsas məsələlərə neft-qaz hasilatına investisiyaların artırılması, Azərbaycanın Avropaya təbii qaz nəql etməsi və tədarükü ikiqat artıra bilməsi, bərpa olunan enerji, külək və günəş enerjisinə hazırda yatırılan investisiyalar daxildir. Ötən gün Prezident İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin sənaye və qabaqcıl texnologiyalar naziri Sultan Əhməd Əl-Cabir bərpa olunan enerji layihələrinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər. Qlobal enerji keçidini necə həyata keçirdiyiniz və Azərbaycanın Aİ ilə tərəfdaşlığı ilə bağlı müzakirələrdən başqa, SOCAR, “bp Azerbaijan” və ya “Nobel Energy” kimi istehsalçılar, texnologiya tədarükçüləri və investorlar arasında çoxsaylı parallel görüşlər keçirilir, razılaşmalar əldə olunur və ya sazişlərə doğru addımlar atılır.
İnsanların toplaşdığı, fikir mübadiləsi apardığı və razılaşmalar əldə etdiyi forumların məqsədi müsbət dəyişikliklərə nail olmaqdır. Doğrudur, razılaşmalar özəl şəkildə, ayrıca əldə edilir. Forum dünyanı birlikdə çalışmağa çağırır. Enerji istehlakçıları, tədarükçülər, istehsalçılar, texnologiya şirkətləri neftin və qazın təhlükəsiz və effektiv, habelə münasib qiymətə hasil edilməsinə və təhlükəsiz tədarükünə şərait yaradan innovasiyalar tətbiq etməlidir. Bununla yanaşı, qlobal istiləşməni 1,5 dərəcə Selsi səviyyəsində saxlamaq üçün bərpa olunan enerji mənbələrinə böyük sərmayə yatırılmalıdır.

The world needs to work together
I have been coming since may be 1998 or 1999 and it was a completely different event. It was modest and it was up at, I guess, the Heydar Aliyev Complex up near the Hyatt Hotel and when I think back on it, the attitude was sort of like Azerbaijan is just emerging after that horrible war, it is trying to attract investment, you know: “please, trust in us, we’ll be responsible, we’ll be trustworthy”. This event is much different: it is on a world class level, it is Azerbaijan now that is being courted, it is all the investors now coming saying “hey, we would like to work with you; yes, you are trustworthy, you have delivered”. And the European Union even is saying “Azerbaijan is our strategic partner in energy”. So, it is a huge change and to me, it is a very optimistic situation now, very, very positive.
The key issues discussed around the overall topic of energy include increasing investment in oil and gas production, Azerbaijan’s being able to deliver and double its deliveries of natural gas to Europe, renewable energy, all of the investment that’s happening now in wind and solar power – there was an investment that was inaugurated yesterday by President Ilham Aliyev and Minister of Technology of UAE, Ahmed Al Jaber. Besides the conversations about how you do the global energy transition and Azerbaijan’s partnership with EU, there are a lot of side-meetings and deals happening or moving towards agreements between technology providers, investors, and producers like SOCAR, bp Azerbaijan or Nobel Energy.
The whole point of forums is to drive positive change. It is where people gather, exchange views, and hopefully, reach agreements. True, the agreements are reached privately, separately. A Forum’s main underlying message is that the world needs to work together: the energy consumers, the suppliers, the producers, the technology companies should innovate in a way that allows both oil and gas to be produced safely and efficiently, and at an affordable price, with secure supply, but also there needs to be massive investment in renewable energy to make sure the global temperature doesn’t increase past 1.5 degrees.