Elektrik enerjisinin ötürülməsi infrastrukturu regionda bərpa olunan enerji mənbələrinin potensialını kəşf etməyə imkan verəcək
Bu konfrans bizim üçün çox maraqlıdır, çünki biz hazırda regionda aktiv fəaliyyət göstəririk. Mən “Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsində texniki məsləhətçi kimi çalışan İtaliyanın CESI şirkətini təmsil edirəm. Biz regionda bərpa olunan enerji mənbələrinin potensialını kəşf etməyə imkan verəcək elektrik enerjisinin ötürülməsi infrastrukturunu inkişaf etdirməkdə Azərbaycan hökumətinə dəstək veririk. Beləliklə, biz hazırda yerli enerji sektorunda aktiv iş aparırıq və yaxın bir neçə ay ərzində də burada fəaliyyət göstərməkdə davam edəcəyik. Bu konfrans “yaşıl enerji”nin inkişaf planının qarşısını alan maneələri həll etmək və aradan qaldırmaq baxımından yerli enerji sektorunun bütün maraqlı tərəflərinin və iştirakçılarının əlaqə qurması, danışmaqlar aparması və əsas məsələləri müzakirə etməsi üçün çox vacib platformadır.
Mənim çatdırmaq istədiyim əsas fikir bundan ibarətdir ki, bu obyektin özünü doğrultması üçün məqsədə uyğun olacaq infrastrukturun müvafiq layihəsinin yaradılması üçün işlənib hazırlanmış düzgün kommersiya şərtlərini müəyyən etmək, bu infrastrukturu idarə etmək üçün ideal və optimal biznes modelini tapmaq və sabit gəlir axını müəyyən etmək son dərəcə vacibdir. Bu, bütün digər investorların gəlməsinə və fəal iştirakına kömək edəcək.

Инфраструктура энергопередачи позволит раскрыть потенциал возобновляемых источников энергии в этом регионе
Эта конференция очень интересна нам, потому, что мы в данный момент весьма широко представлены  в регионе. Организация, которую я представляю – компания CESI, итальянский технический консультант, работающий над Зелёным энергетическим коридором. Так что, мы поддерживаем правительство Азербайджана в разработке этой инфраструктуры энергопередачи, которая поможет раскрыть региональный потенциал выработки возобновляемой энергии. Поэтому, мы в данный момент очень вовлечены в дела местного энергетического сектора, и будем работать здесь следующие несколько месяцев, а эта конференция определённо очень важна для демонстрации возможностей и предоставления всем заинтересованным сторонам и участникам этот очень динамичный момент в местном энергетическом секторе, когда они могут налаживать связи, говорить и обсуждать важные вопросы, пытаться, конечно же, решить и устранить узкие места, могущие, вероятно, мешать ускорению плана по зелёной энергии.
Ключевой посыл, который я хотел бы озвучить, таков: для оправдания продвижения этой мощности крайне важно найти подходящие коммерческие условия, созданные для выполнения надлежащего дизайна инфраструктуры, долженствующей соответствовать цели, а также найти идеальную и оптимальную бизнес-модель для управления этой инфраструктурой, и определить стабильный поток прибыльности. Так что, это поможет всем другим инвесторам прийти сюда и принять активное участие в деле